Böbreğin Yapısı Hakkında Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 29 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Böbreğin Yapısı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Böbreğin Yapısı Hakkında Bilgi

  Böbreğin Yapısı

  İnsanlarda, böbrekler karın bölgesinin arka bölümünde, bir başka deyişle karınzarı arkası (retroperitonal) bölgesinde yer alırlar. İki tane bulunan (çoğu insanda tek böbrek bulunabilmektedir, ve bu insanlar bunun ayrımına varmadan sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler) böbreklerden sağda olanı diyaframın hemen altında, ve karaciğerin arkasında (posterior), solda olanı ise diyaframın altında ve dalağın arkasında yer almaktadır. Böbreklerin ikisinin de üstünde böbreküstü bezleri yer almaktadır. Böbreklerin konumları bakımından bakışımsız olmalarının nedeni karın boşluğunda büyük bir yer kaplayan karaciğerin, sağda bulunan böbreğin soldakine göre 1-2 santimetre daha aşağı bir konumda (inferior) bulunmasına neden olmasıdır.

  [​IMG]

  Karınzarı arkasında bulunan böbreklerin boyutları 9 ila 13 cm arasında değişmekte, ve sol böbrek sağdakinden az da olsa biraz daha büyüktür. Yaklaşık 12. göğüs omuru ile 3. bel omurlarının (T12-L3) düzeyleri arasında yer almaktadırlar. Böbreklerin üst bölgeleri 11. ve 12. kaburgalarca korunmaktadır.Böbreküstü bezleriyle birlikte böbrekler, yağ dokuyla çevrelenip (buna pararenal yağ denilmektedir), bu yapı da böbrek zarı (renal fasiya olarak da bilinir) ile bütünüyle sarılmış durumdadır. Yukarıda da belirtildiği gibi, böbreklerden biri ya da ikisi doğuştan bulunmayabilirler, ve bu duruma böbrek oluşmaması ya da renal agenez denilmektedir.


  Böbrekler, süzülmemiş kanı karın bölgesi aorttan ayrılan sol ve sağ böbrek atardamarları yoluyla almaktadırlar. Böbrekten dönen süzülmüş kan ise sağ ve sol böbrek toplardamarları yoluyla alt ana toplar damara döner. Böbreğe giden kan, kalbin pompaladığı toplam kanın (kardiyak debi) üçte birine ulaşabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Böbreğin Yapısı Hakkında Forum Tarih
Böbrek Taşları Böbreğin Hangi Bölgesinde Oluşuyor Genel Sağlık 11 Ekim 2013
Böbreklerin Görevleri - Böbreğin Görevleri Nelerdir? Genel Sağlık 29 Ağustos 2011
Böbrek - Böbreğin Anatomisi Genel Sağlık 29 Ağustos 2011
Böbreğin Görevi Nedir Genel Sağlık 26 Aralık 2010
3.5 yaşındaki oğluna böbreğini verdi Yurt İçi Haberler 23 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş