Böğürtlen Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Böğürtlen Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Böğürtlen Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Böğürtlen Köyü - Sivrihisar - Böğürtlen Köyü Hakkında  Böğürtlen, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Nurettin ÖZEN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 222 7112929

  Tarih
  köyün tarihi bayağı eskilere dayanmaktadır.sivrihisar kayalıklarından geçen ve köyü sivrihisara bağlayan kağnı yolu buköyle sivrihisarın arasında önceden güçlü bir iletişimin olduğunu göstermektedir.kağnı yolunun geçtiği yerlerde şimdilerde nufus barındırmayan fakat daha önceleri hayli aktif olduğu düşünülen küçük yayla evi tarzı yerleşim birimleri sivrihisar kayalıklarının eteklerinde halen harabe halde mevcuttur.ankara eskişehir yolunun 100. km sin de alabalık tesislerinin karşısında 1 adet lidya mezarı defineciler tarafından tarihi belli olmayan bir zamanda ortaya çıkarılmıştır.buda bize köyün tarihinin zannedilenden çok daha eski olduğunu göstermektedir.köy civarında ve özellikle sivrihisar dağlarında kaçak defineciler halen cirit atmaktadır. 1.dünya savaşı sırasında yunanlılar tarafından köy sivrihisar la birlikte işgal edilmiş.köylünün ürünü yunanlılar tarafından yazpınarı mevkiinde toplanıp ateşe verilmek suretiyle imha edilmiş,yerli halka türlü işkence ve eziyet edilmiştir.(bu konudaki bilgiler yaşlı yerlilerin anlattıklarından ibarettir). köye cami 1960 yılından sonra yeni bir cami yapılmıştır.

  Kültür
  köyde genel olarak sivrihisar ve çevresinin kültürel anlayışı hakimdir.bununla birlikte köye dışardan göç etmiş insanlar kendi gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışmaktadırlar. düğünler klasik kır düğünü şeklinde yapılmaktadır.yörenin halk oyunları oynanmakla birlikte horonda oynanan oyunlar arasındadır. çocuk oyunnları ise yakantop,ortada sıçan,dokuz taş,misket,çivi oyunudur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 108 km, Sivrihisar ilçesine 6 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 264
  1997 213

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Nurettin ÖZEN
  2004 - İbrahim ÖZEN
  1999 - İbrahim ÖZEN
  1994 - İbrahim ÖZEN

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde içme suyu şebekesi vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Böğürtlen Köyü Hakkında Forum Tarih
Karaböğürtlen Köyü Ula Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Böğürtlen Köyü Merkez Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Bögürtlen Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 8 Mart 2010
Böğürtlen Bucak Merkezi Köyü Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Böğürtlen Köyü Siverek Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş