Azot Ve Karbon Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Azot Ve Karbon Döngüsü Nasıl Gerçekleşir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Azot Ve Karbon Döngüsü Nasıl Gerçekleşir

  Doku yapımında ve enerji yapımında kullanılmak için bütün Canlılara karbon sağlayan biyolojik ve kimyasal süreçler toplamını belirten terim.


  Temelde bütün canlı hücreler, farklı kimyasal bileşimler halinde karbon, Hidrojen, oksijen ve azotun oluşturduğu proteinlerden oluşurlar; her canlı organizma, kendi kalıtımsal şifresine uygun olarak bu Elementleri bir araya getirir.


  Bunun için organizma karbon çevresinde oluşmuş özel bileşikler halinde bu elementlere gereksinme duyar. Söz konusu özel bileşikleri yalnızca yeşil bitkiler ışılbireşim yoluyla üretir. Fotosentez süresinde klorofil, katalizör görevi yaparak ışık biçimindeki güneş enerjisin yakalar ve kullanır.


  Her biri bir karbon ve iki oksijen atomundan oluşan altı Karbondioksit molekülü her biri iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşan altı su molekülüyle bileşerek bir glikoz molekülü oluşturur.


  Glikoz molekülü, 6 karbon, 12 hidrojen ve 6 oksijen atomundan oluşur. Ayrıca her birinde iki oksijen atomu bulunan 6 oksijen molekülü daha oluşur ve Bitki, kendi yaşam süreçleri için enerjiye gereksinme duymadığı sürece bu oksijen molekülleri atmosfere yayılır.


  Bitkinin enerjiye gereksinim duyma koşulundaysa Oksijen, 1 glikoz molekülüne 6 oksijen molekülü oranında hemen glikozla bileşerek yükseltgenen glikoz molekülüne karşılık 6 karbon ioksit ve 6 su molekülü açığa çıkar. Böylece karbon döngüsü tamamlanmış olur.


  Yukarıda anlatılan süreç, 6CO2 + 6H2O = C6H12 O6 + 6O2 formülüyle tanımlanır. Buradaki iki yönlü ok sürecin yada döngünün tersinebilir olduğunu gösterir.


  Çevrimin tamamlanması için gereken süre değişebilir. Hemen enerjiye gereksinmesi olmayan Bitkilerde kimyasal süreçler çeşitli süreçlerde sürer.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Azot Karbon Döngüsü Forum Tarih
Madde Döngüsü - Madde Döngüleri - Karbon, Azot, Su, Oksijen, Fosfor ve Kükürt Döngüsü Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012
Karbon ve Azot Döngüsü Nedir? Konu Dışı Başlıklar 21 Ocak 2012
Karbon ve Azot Döngüsü Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 24 Mart 2011
Azot döngüsü nasıl oluşur kısaca Uzay ve Gökyüzü 13 Ekim 2014
Azot ve su döngüsü ne demektir kısaca Doğa ve Bitkiler 30 Eylül 2014

Bu Sayfayı Paylaş