Aziz Aleksandr Kilisesi Varşova Polonya

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 6 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Aziz Aleksandr Kilisesi Varşova Polonya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aziz Aleksandr Kilisesi Hakkında - Aziz Aleksandr Kilisesi Nerededir - Aziz Aleksandr Kilisesi Tarihi  Aziz Aleksandr Kilisesi (Polca: Kościół św. Aleksandra), Polonya'nın başkenti Varşova'da Üçlü Haç Meydanı (Plac Trzech Krzyży) 'nda bulunan Roma Katolik kilisesidir.

  Kilise 1818 - 25 yılları arasında Neoklasik stil ile inşa edildi. 1886 - 95 yılları arasında Neo-Rönesans stiliyle yeniden inşa edildi ve belirgin iki kule ve büyük kubbe ile daha da genişletildi. [1]

  Bu değişiklikleriyle kilisenin binası Varşova'nın en büyük binalardan biri oldu. Kilise çok sayıda tarihî olaylara tanık oldu. 1912 yılında, birkaç blok ileride bulunan ulica Wilcza ("Kurt Caddesi")'daki apartmanda ölen Bolesław Prus için cenase töreni bu kilisede düzenlendi.

  II. Dünya Savaşı'nda 1944'de gerçekleştirilen Varşova ayaklanması ve bastırılması sırasında yıkıldı. Savaştan sonra harabe olarak kaldı. Yeniden yapılanmada tartışma yaşandı. Kimi savaş önceki hali (Neoklasik stil) ile, kimi yeni yapılanmasından önceki hali (Neo-Rönesans stili) ile yapılmasını önerdi.[1]. Neticede kilise 1949 - 52 yılları arasında orijinal görünümüne benziyen stil ile yenilden yapılandı.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aziz Aleksandr Kilisesi Forum Tarih
Aziz Sancar kimdir biyografisi Biyografi & Otobiyografi 7 Ekim 2015
Şevket Aziz Kansu Kimdir - Şevket Aziz Kansu Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 23 Mart 2012
Azizlik Etmek Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 16 Şubat 2012
Abdülaziz İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 6 Şubat 2012
Azızıye İlköğretim Okulu Bilgileri Dursunbey Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 27 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş