Azerbaycan'da Eğitim Üniversiteleri

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Azerbaycan'da Eğitim Üniversiteleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Azerbaycan'da Eğitim, Üniversiteleri

  Azerbaycan'da eğitimin tüm diğer Türk devlet ve topluluklarına göre çok ileri seviyede olduğu görülür. 1991 istatistiki verilere göre Ba4775 okulda 1.503.000 öğrenci okumaktadır. Bugün okul sayısı 5.000'e, öğrenci sayısı 1.600.000'e ulaşmıştır.

  Azerbaycan da 6.500 kültür tesisi, 4.605 adet kütüphane, 125 müze, 125 müzik okulu, 43 halk tiyatro salonu, 3.680 kültür evi bulunmaktadır. Okuma yazma oranı %97.5'dür. Bakü-Azerbaycan Devlet Üniversitesi ve buna bağlı Enstitüler bütün bilimsel, teknik, sağlık, sanat kollarını içerir boyutlardadır. Çok sayıda yabancı öğrenci bulunmaktadır türk öğrencilerin sayısı hergeçen gün artmaktadır.

  Azerbaycan'da Eğitimin Püf Noktaları


  Orta Asya ülkelerindeki üniversiteler, Türkiye'den gelecek öğrencilere kapılarını açtılar. Üniversitelerin ücretleri ise diğer ülkelere göre daha ucuz ve avantajlı.

  ÖSS ile Türkiye'den herhangi bir üniversiteye giremeyecek olan öğrenciler üniversite hayallerini gerçekleştirmek için yurtdışına yöneldiler. Öğrenciler için Orta Asya ülkelerindeki üniversiteler, hem eğitimi, hem de diğer ülkelere göre daha ucuz olması nedeni ile iyi bir alternatif.

  Orta Asya ülkelerindeki üniversitelere gitmek isteyen öğrencilerin yapacağı tek şey; YÖK'ün denklik birimini arayıp, gitmek istediği üniversitenin veya bölümün tanınıp tanınmadığını öğrenmek. Bugüne kadar bu ülkelerde öğrenim gören öğrenciler çoğunlukla mağdur olduğu için öğrencilerin denklik konusunu mutlaka öğrenmeleri gerekiyor.

  İstanbul Valiliği Türk Dünyası Koordinatörlüğü'nde görevli Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkmenistan eğitim temsilcileri bu ülkelerde üniversitelerin imkânlarını ve barınma sorunlarını nasıl çözebileceklerini anlattılar.


  Sosyal bölümlerde sorun yok

  Bir öğrencinin Azerbaycan'da üniversite okuması için ÖSS'den 120 puanı aşması yeterli. Mezun olunduğunda sosyal bölümler için denklik sorunu yok. Tıp ve mühendislik fakülteleri mezunlarının da denkliği sınava girdikten sonra kabul ediliyor. Bu iki bölümdekilerin denkliklerinin kabul edilmesi için görüşmeler de sürüyor.

  Azerbaycan'da öğrenciler bir yıl Azerice veya Rusça hazırlık görüyorlar. Öğrenci için okul ücretleri ise Batı ve ABD üniversitelerinin yarısından bile az. Azerbaycan'da hazırlık dönemi için 500 dolar ödenirken, diğer sınıflarda bölüme göre 700 ile bin 300 dolar arasında ücret ödeniyor. Yalnız tıp fakülteleri için 2 bin dolar ödemek gerekiyor. Öğrenciler barınma sorunu ise üniversitelerin yurtlarında kalarak çözebilecekleri gibi, kendileri de ev tutup kalabiliyorlar. Azerbaycan'da tüm Orta Asya ülkelerinde olduğu gibi ev kiraları çok ucuz.


  YÖK Denklik Birimi: 0 312 298 71 55 – 0 312 298 70 00

  Azerbaycan'daki bazı üniversiteler

  Bakü Devlet Üniversitesi

  Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanatlar Üniversitesi

  Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Üniversitesi

  Azerbaycan Tıp Üniversitesi

  Nahcivan Devlet Üniversitesi

  Özel Çağ Eğitim Kurumları'na bağlı Kafkas Üniversitesi

  Özel Garb Üniversitesi

  Azerbaycan Teknik Üniversitesi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Azerbaycan'da Eğitim Üniversiteleri Forum Tarih
Azerbaycan'da 109 seçim bölgesinde sonuçlar netleşti Yurt Dışı Haberler 8 Kasım 2010
Azerbaycan'da Nevruz - Nevruz Geleneklerinin Dünü Bugünü Ülke Kültürleri 19 Mayıs 2009
Matyu brayza azerbaycan'da Haber Arşivi & Gündem 4 Nisan 2009
Azerbaycan'da Anayasa referandumu Yurt Dışı Haberler 18 Mart 2009
Eğitimle ilgili meslekler hangileridir kısaca Meslekler Rehberi 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş