Azatlı Köyü Havsa Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Azatlı Köyü Havsa Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Azatlı Köyü Havsa Bilgileri - Azatlı Köyü Hakkında - Azatlı Köyü Tanıtımı - Azatlı Köyü Resimleri  İlçe: HAVSA - İl: EDİRNE

  Köy Muhtarı: MUSA BACI  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Edirne
  Bilgiler
  Nüfus 1337 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 22500
  Alan Kodu 0284
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Edirne
  İlçe Havsa
  Azatlı, Edirne ilinin Havsa ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Köyün kesin olarak ne zaman kurulmuş olduğuna dair bir kayıt yok. Bilinen tek şey; Köyün, Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir Rum-Gagauz halklarına ait olduğudur. Ne zaman ve kimler tarafından kurulmuş olabileceği de bilinmemekle beraber, ilk adı Azaplı olduğu tahmin edilmektedir. Osmanlı döneminde köy, her nedense cezaya çarptırılmış ve azab çekmeye mahkum edilmiş olduğu söylenmektedir. Daha sonra Devlet tarafından bu cezadan af edilerek Azad edilmiş, bu azad sözcüğünün bir benzeri olarak adı AZADLU şeklinde kalmış ve daha sonraları bu sözcük AZATLI biçiminde değişerek günümüze kadar gelmiştir. Aslında Köyün kuruluş hikâyesinin dedem "Arif Akbaş" tarafından anlatılan farklı bir versiyonu daha mevcuttur:"Azatlıda çok eski bir zamanda dillere destan yedi tane güzel kız yaşarmış.Bu bölge bir ara kötü kimseler tarafından ele geçirilmiş.Bu kötü kimselerin Bey'i köydeki bu yedi güzelin altı tanesini bugün kü kız mezarlığı denilen mevkide öldürmüş.Bu adam sonuncu kıza gönlünü kaptırıp aşık olmuş.Onu öldürmeğe kıyamamış ve salıp, gitmesine izin vermek anlamındaki 'azad ettim' demiş.Bugün kü köyün adıda, bu serbest bırakılan kızcağıza istinaden Azatlı'dır." Köyümüz sakinlerinden Sebahattin Parmak'ın Azatlı isminin menşei konusunda başka bir rivayeti daha vardır:Köye ilk gelenler zamanında köylüler içinde yalnız iki ailede binek olarak "at" varmış.Böylece köye atı az şeklindeki (az+atlı) ismini ilk yerleşenler uygun görmüştür.Etimolojik olarak Gagavuz Türkçesinde azat serbest bırakılmış şeklinde geçiyor.Köy cumhuriyet öncesi yunan köyü olup 1923 yılından sonra yunanistan ve bulgaristanın bazı bölgelerindeki türkler (drama,haskova,kırcaali,razgrat,selanik) köye yerleşmişlerdir. köyün bir kısmı kuman türkleri yani pomaklardan oluşan kesimdir.köyde iki mezarlık olup ikide cami vardır.


  Kültür

  Köyün en meşhur geleneksel yemeği odun ateşinde 'peçka' da pişirilerek hazırlanan "kapama" aşıdır.Kapama pirinç ve tavuk etiyle yapılır.Mısır unundan da "kaçamak" yemeği yapılmaktadir.Yazın vazgeçilmez yemeği yaz sebzelerinden hazırlanan 'manca'dır.Köyün etrafında bolca üzüm bağları vardır.Bu bağlardan elde edilen üzümlerden sadece bu köye has olarak üretilen "hardaliye" şırası vardır.Hardaliye insanları kış geceleri soğuktan korur.Tadı hafif mayhoş ve alkolsüzdür.Ayrıca odun ateşinde sac üzerinde pişirilen çeşitli hamur ürünleri vardır.Bunlardan bazıları TOÇETA PİTA(Açma Pide), KLİN(Pirinçli Börek), ZENNİK (Otlu Börek)

  Coğrafya

  Edirne iline 24 km, Havsa ilçesine 17 km uzaklıktadır.Demircili ve Papazdere isimlerinde koruluk ve orman arazisi mevcuttur.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 990
  2000 1337
  1997 1228

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Musa Bacı (yeni muhtarımız)
  2004 - Hüsnü Perin
  1999 - Hüsnü Perin
  1994 - Kabil Dertli
  1989 - Fehim Bağcı
  1984 - Süleyman Paraşım

  Altyapı bilgiler

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Azatlı Köyü Havsa Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş