Azalan El Sanatları Nelerdir - Zamanla Kaybolan Meslekler

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Geleneksel El Sanatları - Zamanla Kaybolan Meslekler nelerdir - Azalan El Sanatları nelerdir - Azalan El Sanatları Hakkında

Zamanla Kaybolan Meslekler:

Gelişen Endüstri ve insanlığın gelişen talep ve ihtiyaçlari maalesef zamanla bazı mesleklerin kaybolmaya yüz tutmasına sebep olmuştur. Bütün bu meslekler büyük bir el emeği, maharet ve ustalık gerektirmektedir. Sadece bu meslekleri hatırlatmak için değil, belki de yeni nesilde bu mesleklere karşı biraz azalan saygiyi ve eski geleneklerimizi tanıtmak için bu mesleklerden 12 tanesini kısa textlerle ve ufak resimlerle bir bakista sizlere sunmaya çalışıyorum:
 • Keçecilik
 • Koşumculuk
 • Hasırcılık
 • Nalbantlık
 • Esansçılık
 • Semercilik
 • Kaşıkcılık
 • Sedefkarlık
 • Zembilcilik
 • Urgancılık
 • Taş işçiliği
 • Çömlekçilik


BAKIRCILIK VE KALAYCILIK

İnsanlığın gelişiminde, önemli toplumsal olaylar vardır. Öyle ki, bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlatan, toplumların gelişmesinde bir mihenk taşı olan, dönüm noktası niteliğini taşıyan olaylar... Büyük yangınları ortaya çıkaran küçük kıvılcımlar gibi, yavaş yavaş etkisini gösteren ve yayılan olaylar...


Günlük yaşam ise bu olayların etkisi ile çeşitlenir, renklenir, gelişir ve hareketlenir. Bakır da, insanoğlunun günlük yaşamını etkilemiş bir metal. İşte bu metal, tarihte ilk bulunduğu süreçte ne kadar önemli görevler üstlenmişse, daha beş-on yıl öncesine kadar da günlük yaşamdaki ihtiyaçları karşılama noktasında bir o kadar yükü omuzlamış. Bunun nedenini de bakırın diğer metallere nazaran daha kolay işlenmesi olduğu şeklinde açıklamaya çalışırsak hiç de yanlış bir şey yapmış olmayız.


Bakır... Doğuşu M.Ö. 7000 yıllarına dayanan bu madenin Türkiye'deki geçmişi de bir o kadar eski yıllara uzanıyor. Yapılan kazılarda ortaya çıkan bir diğer gerçek de bakırı doğuranın ve bağrında yetiştirenin Anadolu toprakları olduğu gerçeği...


Elbette topraktan çıkan bu ham bakıra bir çeki düzen verilmesi, onun insan emeği ile yoğrularak günlük hayatta kullanılan aletler haline getirilmesi de yine Anadolu topraklarının bağrında gerçekleşiyor. M.Ö. 5000'li yıllar...

Dericilik


Yalvaç,uzun yıllardan beri Türkiyenin dericilik merkezlerinden biridir ve Türkiyenin ilk deri işleme şirketlerinden biri de burada kurulmuştur. Yalvaçta işlenen deriler ülkenin muhtelif yerlerinde büyük alıcı potansiyeline sahiptir. Derici esnafı ata mesleklerini yürütürken,bilimsel metodlar yanında kendi irade güçlerine,meslek sevgilerine,bu sanatı kendinden sonraki kuşaklara aktarma gayretlerine güvenirler. Dericilik çalışmaları yanında çırçır topu imalatı da yapılır.

Keçecilik

Sayıları gün geçtikçe azalan keçeci esnafı,saf yünden yaptığı keçeye alınterini,emeğini nakış nakış renk renk işler. Bu sanata bağlantılı olarak yapılan kepenekler de ünlüdür. Safyünden kepeneği sırtına alan çoban,soğuklara meydan okur.

Semercilik

Binek hayvanlarının sırtına vurulan semer yapımı da,Yalvaçta bir işkoludur. Ulaşımın elverişli olmadığı patika yollarda, sırtına semer vurduğu hayvanına binmek,heybesine koyduğu eşyayı götürmek,Yalvaçın kırsal kesim insanını son model arabaya binmekten daha mutlu eder. Ne yazık ki,bu sanatla uğraşanlar da gün geçtikçe azalmaktadır.

Bakırcılık

Türk insanı,bakır işletmeciliği deyince Erzincanı, Kahramanmaraşı hatırlar. Oysa, Yalvaçta bakır işlemeciliği uzun yıllardır sürmektedir. Bakırcılar Arastası denilen mevkideki esnaf geleneksel yöntemleriyle bakırı işlerler. Bu ustaların el emeği,göz nuruyla bezedikleri,güğüm,semaver gibi bakır eşyalar, çeyizlerin vazgeçilmez parçalarıdır.

Yaylı Araba Yapımı

Yaylı araba tabir edilen arabayla ulaşım,bu yörede yaygındır. İşte bu arabaların yapımı da başlı başına bir sanattır. Araba ustası,yılardan beri,hem tekniğe, hem ekonomik değerlere el emeğiyle karşı durur. Ayrıca her usta arabanın altına kendi damgasını mutlaka vurur.

Halıcılık

Dünyaca ünlü Isparta halısının en iyi üretildiği merkezlerden biride Yalvaçtır. Özellikle kırsal kesimde genç kızlar,elemeği,göznurunu dökerek dokuduğu halılarla,hem çeyizine hem de aile bütçesine katkıda bulunur.
 

M

Melodika

#2
günümüzde daha var olan sanatlar..... nelerdir ?
 

Üst