Azalan El Sanatları Nelerdir - Zamanla Kaybolan Meslekler

'El Sanatları' forumunda SeLeN tarafından 14 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Azalan El Sanatları Nelerdir - Zamanla Kaybolan Meslekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geleneksel El Sanatları - Zamanla Kaybolan Meslekler nelerdir - Azalan El Sanatları nelerdir - Azalan El Sanatları Hakkı nda  Zamanla Kaybolan Meslekler:

  Gelişen Endüstri ve insanlığın gelişen talep ve ihtiyaçlari maalesef zamanla bazı mesleklerin kaybolmaya yüz tutmasına sebep olmuştur. Bütün bu meslekler büyük bir el emeği, maharet ve ustalık gerektirmektedir. Sadece bu meslekleri hatırlatmak için değil, belki de yeni nesilde bu mesleklere karşı biraz azalan saygiyi ve eski geleneklerimizi tanıtmak için bu mesleklerden 12 tanesini kısa textlerle ve ufak resimlerle bir bakista sizlere sunmaya çalışıyorum:

  Keçecilik
  Koşumculuk
  Hasırcılık
  Nalbantlık
  Esansçılık
  Semercilik
  Kaşıkcılık
  Sedefkarlık
  Zembilcilik
  Urgancılık
  Taş işçiliği
  Çömlekçilik

  BAKIRCILIK VE KALAYCILIK

  İnsanlığın gelişiminde, önemli toplumsal olaylar vardır. Öyle ki, bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlatan, toplumların gelişmesinde bir mihenk taşı olan, dönüm noktası niteliğini taşıyan olaylar... Büyük yangınları ortaya çıkaran küçük kıvılcımlar gibi, yavaş yavaş etkisini gösteren ve yayılan olaylar...

  Günlük yaşam ise bu olayların etkisi ile çeşitlenir, renklenir, gelişir ve hareketlenir. Bakır da, insanoğlunun günlük yaşamını etkilemiş bir metal. İşte bu metal, tarihte ilk bulunduğu süreçte ne kadar önemli görevler üstlenmişse, daha beş-on yıl öncesine kadar da günlük yaşamdaki ihtiyaçları karşılama noktasında bir o kadar yükü omuzlamış. Bunun nedenini de bakırın diğer metallere nazaran daha kolay işlenmesi olduğu şeklinde açıklamaya çalışırsak hiç de yanlış bir şey yapmış olmayız.

  Bakır... Doğuşu M.Ö. 7000 yıllarına dayanan bu madenin Türkiye'deki geçmişi de bir o kadar eski yıllara uzanıyor. Yapılan kazılarda ortaya çıkan bir diğer gerçek de bakırı doğuranın ve bağrında yetiştirenin Anadolu toprakları olduğu gerçeği...

  Elbette topraktan çıkan bu ham bakıra bir çeki düzen verilmesi, onun insan emeği ile yoğrularak günlük hayatta kullanılan aletler haline getirilmesi de yine Anadolu topraklarının bağrında gerçekleşiyor. M.Ö. 5000'li yıllar...

  [​IMG]

  Dericilik

  Yalvaç,uzun yıllardan beri Türkiyenin dericilik merkezlerinden biridir ve Türkiyenin ilk deri işleme şirketlerinden biri de burada kurulmuştur. Yalvaçta işlenen deriler ülkenin muhtelif yerlerinde büyük alıcı potansiyeline sahiptir. Derici esnafı ata mesleklerini yürütürken,bilimsel metodlar yanında kendi irade güçlerine,meslek sevgilerine,bu sanatı kendinden sonraki kuşaklara aktarma gayretlerine güvenirler. Dericilik çalışmaları yanında çırçır topu imalatı da yapılır.


  [​IMG]
  Keçecilik

  Sayıları gün geçtikçe azalan keçeci esnafı,saf yünden yaptığı keçeye alınterini,emeğini nakış nakış renk renk işler. Bu sanata bağlantılı olarak yapılan kepenekler de ünlüdür. Safyünden kepeneği sırtına alan çoban,soğuklara meydan okur.

  [​IMG]

  Semercilik

  Binek hayvanlarının sırtına vurulan semer yapımı da,Yalvaçta bir işkoludur. Ulaşımın elverişli olmadığı patika yollarda, sırtına semer vurduğu hayvanına binmek,heybesine koyduğu eşyayı götürmek,Yalvaçın kırsal kesim insanını son model arabaya binmekten daha mutlu eder. Ne yazık ki,bu sanatla uğraşanlar da gün geçtikçe azalmaktadır.

  [​IMG]

  Bakırcılık

  Türk insanı,bakır işletmeciliği deyince Erzincanı, Kahramanmaraşı hatırlar. Oysa, Yalvaçta bakır işlemeciliği uzun yıllardır sürmektedir. Bakırcılar Arastası denilen mevkideki esnaf geleneksel yöntemleriyle bakırı işlerler. Bu ustaların el emeği,göz nuruyla bezedikleri,güğüm,semaver gibi bakır eşyalar, çeyizlerin vazgeçilmez parçalarıdır.

  [​IMG]

  Yaylı Araba Yapımı

  Yaylı araba tabir edilen arabayla ulaşım,bu yörede yaygındır. İşte bu arabaların yapımı da başlı başına bir sanattır. Araba ustası,yılardan beri,hem tekniğe, hem ekonomik değerlere el emeğiyle karşı durur. Ayrıca her usta arabanın altına kendi damgasını mutlaka vurur.

  [​IMG]
  Halıcılık

  Dünyaca ünlü Isparta halısının en iyi üretildiği merkezlerden biride Yalvaçtır. Özellikle kırsal kesimde genç kızlar,elemeği,göznurunu dökerek dokuduğu halılarla,hem çeyizine hem de aile bütçesine katkıda bulunur.
   

 2. günümüzde daha var olan sanatlar..... nelerdir ?
   

 3. geleneksel meslerler nelerdir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Azalan Sanatları Nelerdir Forum Tarih
Azalan El Sanatları El Sanatları 19 Mart 2010
Kadınlarda Görülme Sıklığı Azalan Kanser Türleri Genel Sağlık 23 Kasım 2011
Erkeklerde Görülme Sıklığı Azalan Kanser Türleri Genel Sağlık 23 Kasım 2011
Muhasebe Bilgileri - Azalan Bakiyeler Yöntemine Göre Amortisman Muhasebe 15 Mart 2011
Poyrazalan Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş