Azınlıkların Kurduğu Cemiyetlerin Kuruluş Amaçları Nedir

'Tarihi Bilgiler' forumunda Eylül tarafından 23 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Azınlıkların Kurduğu Cemiyetlerin Kuruluş Amaçları Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Azınlıkların Kurduğu Cemiyetlerin Kuruluş Amaçları


  Mavri Mira Cemiyeti: İstanbul’da Patrikhane’ye bağlı olarak kurulan bu cemiyet, Yunan Hükümetinin emrinde çalışıyordu. İstanbul, Bursa, Bandırma, Kırklareli ve Tekirdağ yöresindeki Rumları silahlandırıp çeteler kuruyordu. Mavri Mira Cemiyeti’nin Amacı, Trakya, İstanbul, Batı ve Orta Anadolu’yu alarak Büyük Yunanistan düşüncesini gerçekleştirmekti. Yunan Kızılhaçı, Rum Göçmenler Komisyonu, Rum Okullarının İzcilik Kolları ve Anadolu’daki Rum Kiliseleri, Mavri Mira Cemiyeti’ne bağlı olarak çalışmışlardır.

  Pontus Cemiyeti: Bu cemiyetin temeli 1904’te Merzifon Amerikan Koleji’nde atıldı. Zamanla örgütlenmesini genişleten cemiyetin amacı, İnebolu’dan Batum’a kadar uzanan, Sivas’ı da içine alan bölgede (Doğu Karadeniz Bölgesi) bir Pontus devleti kurmaktı. Birinci Dünya Savaşı’nın devam ettiği yıllarda İtilaf Devletleri, Rum çetelerine her türlü desteği sağladılar. Amaçları cephe gerisinde karışıklık çıkararak, Türk ordularını güç durumda bırakmaktı. İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi ve ona bağlı kiliselerde Pontus devletini kurma girişiminde öncü rol oynamışlardır.

  Ermeni Hınçak Cemiyeti: Ermeni Patriği Zaven Efendi tarafından 1877’de Cenevre’de kurulan ve yönetilen Hınçak Komitesi, Mavri Mira Cemiyeti ile işbirliği yapıyordu. Ermenilerin amacı, Çukurova, Maraş, Erzurum, Bitlis, Van, Elazığ ve Diyarbakır’ı alarak bir devlet kurmaktı. Daha önceleri Ermeniler tarafından kurulmuş olan ve Doğu Anadolu’da faaliyet gösteren Taşnak Sütyun Cemiyeti’de bağımsız bir Ermeni devleti kurulması için çalışıyordu. Adana’da kurulan Ermeni İntikam Alayı’da Fransızlardan aldığı destekle faaliyetlerini sürdürüyor, vatanın bütünlüğüne yönelik terör olaylarını destekliyordu.


  Musevi (Alyans) Cemiyeti: İstanbul Yahudileri tarafından Gençlik Teşkilatı adıyla kurulmuş olan bu cemiyet, Makabi Yahudi Cemiyeti’ni kuvvetlendirdi. Kışkırtıcı faaliyetlerde bulunarak Osmanlı Devleti’nde karışıklıklar çıkarmak için çalışmıştır. Amacı İsrail Birliğini kurmaktı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Azınlıkların Kurduğu Cemiyetlerin Forum Tarih
Azınlıkların Kurduğu Cemiyetler ve Amaçları Nelerdir? Tarihi Bilgiler 29 Mart 2013
Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler Hangileridir Tarihi Bilgiler 11 Mart 2012
Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler Nelerdir, Özellikleri Nedir Tarihi Bilgiler 2 Eylül 2011
Azınlıkların Kurduğu Cemiyetler Hangileridir Tarihi Bilgiler 23 Temmuz 2011
İtilaf devletleri azınlıkların Türklere yönelik saldırılarını niçin desteklemişlerdir? Sorular ve Cevaplar 12 Ekim 2015

Bu Sayfayı Paylaş