Ayvatlar Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 22 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayvatlar Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ayvatlar köyü bilgileri - ayvatlar köyü tanıtım - ayvatlar köyü resimleri  Ayvatlar Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eskiden köyün girişinde büyük bir ayva ağacı bulunmaktaymış. Bu köye gelenler atlarını bu ağaca bağlıyorlarmış. Zaman içinde "ayva" ve "atlar" kelimeleri birleşerek "Ayvatlar" kelimesi oluşmuştur.Orta Asyadan ilk önce İran bölgesine gelen bu halk burada İranlılarla yani perslerle karışmıştır.Burada malazgirt savaşına kadar yaşamlarını sürdürmüştür.Malazgirt savaşından sonra Anadolu'ya gelen bu halk buradaki yerli halkla da karışmıştır.Bunu şuan ki dış görüntülerinden de farkedebiliyoruz.Özellikle gerçek Türkler olan Orta Asyadaki Türklerle şuanki Anadoludaki Türkler arasında hiç bir benzerlik bulunmamaktadır.Daha çok pers yani iran geni taşıyan bu halk en son Ayvatlar isimli köyde yaşamını sürdürmektedir.Bu halk ve diğer yörük olarak tabir edilen halklar aslında iran asıllı olup, şuan çeşitli köy ve şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedir. Esasen Susurluk Çataldağ ile İzmir Dikili arasında konar göçer hayat sürmekteydiler. Köyde hemen her haneden Çanakkale'de şehit düşmüş insan vardır.
  Kültür

  Köy bir Yörük köyüdür. Köyde Yörük Gelenekleri canlı tutulmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla köyde geleneksel olarak her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında (Cumartesi-Pazar) Ulusal Yörük-Türkmen Şenliği düzenlenmektedir. Ayrıca köyün gençlerinden oluşan folklor ekibi vardır.
  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 12 km. uzaklıktadır.Bitki örtüsü makidir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 327
  1997 302
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde kurulan kooperatif sayesinde Ayvatlar'ın meşhur suyu damacalanıp büyük şehirlerde pazara sunulmaktadır.

  İnşaat sektöründe ve şehir düzenlemesinin vazgeçilmez hammaddesi olan andezit, bazalt, tüf ve tüfitler açısında elimizde geniş alanlarda yüzeylenen volkanitler önemli bir potansiyel rezerve sahip olup, Ayvatlar Köyü'nde halen işletilen bir ocak bulunmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır'
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayvatlar Köyü Merkez Forum Tarih
Ayvatlar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Ayvatlar Köyü Kula Manisa Manisa Tanıtımı 15 Nisan 2010
Ayvatlar Köyü Bergama - İzmir İzmir Tanıtımı 18 Mart 2010
Ayvatlar İlköğretim Okulu Konya Ereğli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Ağustos 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş