Ayvat Köyü Tufanbeyli Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayvat Köyü Tufanbeyli Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tufanbeyli Ayvat Köyü Bilgileri - Ayvat Köyü Hakkında - Ayvat Köyü Tanıtımı - Ayvat Köyü Resimleri
  Ayvat,Adana Tufanbeyli ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: TUFANBEYLİ

  İl:ADANA

  İle Uzaklığı:216 km

  İlçeye Uzaklığı: 20 km

  Rakım:1510 m

  Nüfus:

  2000:386
  1997:237

  Tarihi

  Ayvat köyü Tertipçiler, Osmanlar, Hösükler, Müslümler, Goceler, Deli İsmailler, Keçeler, ve Acarlar olmak üzere 8 sülaleden oluşmaktadır.

  Ayvat Köyü'nün civarı 1800'lü yılların başına kadar Tufanbeyli ilçesinde o dönemin hayvancılık yapan zenginleri tarafından hayvan kışlama alnı olarak kullanılırken, 1830 yıllarında Höketçeli İmirzenin akrabası olan ve şimdilerde köyde "tertipçiler" olarak anılan sülalenin dedesinin buraya yerleşmesi sağlanmıştır.

  Köyde "Osmanlar" olarak anılan sülalenin dedesi Murtaza, 1834 yılında Andırın tarafından Höketçe'ye gelmiş kısa bir süre burada kaldıktan sonra aynı yıl içinde Ayvat'a gelip yerleşmişlerdir.

  1840 yıllarında Avşarların İç Anadolu'daki hareketleri esnasında Oruçoğlu tarafından Hösükler sülalesinin dedesi Hösük, Müslümler sülalesinin dedesi Müslüm, Goceler sülalesinin dedesi Musa, D. İsmailler sülalesinin dedesi D. İsmail, Keçeler sülalesinin dedesi Keçeli Ayvat’a gelip yerleşmişlerdir.

  Acarlar sülalesinin dedesi Acar İsmail, 1855 yıllarında köye 12 yaşlarında kimsesiz küçük bir çocuk olarak gelmiş bir süre Müslümün yanında kaldıktan sonra Müslüman kızıyla evlenip köye yerleşmiştir.

  1. Dünya Savaşı'na köyden çok sayıda insan gitmiş ancak geri dönmemiştir. Yine Kurtuluş Savaş'ına çok sayıda köy halkı katılmıştır.

  Ekonomi

  Köy halkı ilk zamanlar geçimini ormancılık, hayvancılık, dokuma ve az oranda tarımla sağlamıştır. 1950 yıllarından sonra Tufanbeyli ilçesi, Polatpınar ve Bozgüney köy sınırları içinden köylüler çok miktarda tarım arazisi satın alıp tarım gelirlerini artırmışlardır.

  Eğitim

  Osmanlı döneminde Medrese okuyan iki kişi olsa da eğitim pek yoktur. Cumhuriyet döneminde köyde okul açılışı 1950 yılından sonraya rastlar. Bu tarihten sonra okuma yazma oranı %100'e yakındır. Ancak halkın ekonomik durumu nedeniyle okuma ilk okuldan ileri gitmemiştir. 1950-1970 yılları arasında yalnızca iki tane öğretmen çıkmıştır. 1965 yılından itibaren yetişen genç nesil büyük şehirlere gitmeye başlamış ve bu dönemde eğitime daha fazla önem verilmiş olup bu tarih itibari ile üniversite mezunu sayısı 60'ın üzerindedir.

  1970'li yıllarda köy 90 hane iken, genç neslin büyük şehirlere gitmesi nedeniyle bugün köy 30 hane civarındadır. Ancak gurbetçileri, bayramları genellikle köyde yaşar.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Adana iline 216 Km., Tufanbeyli ilçesine 20 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:SÜLEYMAN VAROL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 322 798 21 58
  Cep Telefonu: 05385054439
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayvat Köyü Tufanbeyli Forum Tarih
Ayvatlı Köyü Hakkında Bilgi Sulakyurt Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Ayvatlar Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Ayvatlar Köyü Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 22 Nisan 2010
Ayvatlar Köyü Kula Manisa Manisa Tanıtımı 15 Nisan 2010
Ayvat Köyü İnebolu Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş