Ayvalı Ve Şevket-i Bostanlı Kuzu Taraklık Tarifi

'Mutfağımız Yemeklerimiz' forumunda Dine tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Ayvalı Ve Şevket-i Bostanlı Kuzu Taraklık Tarifi konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Ayvalı Ve Şevket-i Bostanlı Kuzu Taraklık Tarifi

Malzemeler:
    ½ adet ayva dilimi
    1 adet 2 kemikli kuzu pirzola (150 gr)
    100 gr şevket-i bostan
    1 yemek kaşığı pekmez
    2 yemek kaşığı tereyağı
    1 çay kaşığı tuz
    ½ çay kaşığı karabiber
    2 dal taze kekik
    2 yemek kaşığı zeytinyağı
    2 diş sarımsak
    1 adet ufak boy kuru soğan (ince doğranmış).

Şevket-i Bostanın Terbiyesi:
    1 adet yumurta sarısı
    1 yemek kaşığı yoğurt
    1 tatlı kaşığı un
    1 çay kaşığı tuz.
    (Tüm malzeme çırpılır. Kaynayan şevket-i bostan terbiye edilir.)

Hazırlanışı:
    Pirzolalar temizlenir. Tuz ve biber serpilir. Tavada zeytinyağı kızdırılır, Pirzolaların her iki tarafı da kızartılır. Ayva dilimleri ilave edilerek üzerine pekmez gezdirilir, hepsi birlikte karıştırılır. ½ su bardağı su ilave edilerek bir taşım kaynatılır. Pirzola ve ayvalar fırın tepsisine alınır. Yaklaşık 170 derecede 25 dakika kadar bekletilir. Şevket-i bostan ayıklanır. Yıkanır ve eşit parçalara bölünür. Tavada tereyağı eritilir. Soğan sarımsak ve şevket-i bostan birlikte sotelenir. 3 – 4 dakika kavrulduktan sonra 1 su bardağı su ilave edilir, ağır ateşte pişmeye bırakılır. Şevket-i bostan pişmeye yakın terbiyesi yedirilir. Bir taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınır. Pişen pirzolalar ve ayva dilimleri servis tabağına alınır, yanına garnitür olarak şevket-i bostan konulur. Tavada pirzola ve ayvanın suyu yarım kaşık tereyağı ile kaynatılır. Kaynayan sos pirzola ve ayvanın üzerine gezdirilir.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Nisan 2010

Yükleniyor...