Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ayvalı köyü resimleri - ayvalı köyü resimleri - ayvalı köyü bilgileri  Ayvalı, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Şeref/Ayvalı köyünün gün doğusu: Ballığın boğaz ve çürük taş boğazı ve küçük hoca boğazı ve tepedelik ve kızıl yücedeki Alvar yolu ile kağnı yolu ve sandavul çalı ve armutlu koyak ve Huri oğlu tarlası. Günbatısı: Konakgörmez birik küpçü şeyho tarlası üstündeki gedik ve taşo deresi. Güneyi: Gök koyak sırtı çavşaklıpınar ve Akpınar mezarlığı ve çiğdemli çalı ve Mistopınar çalı sırtı.


  Bu köyümüzün Şeref (Ayvalı) ismini burada yaşayan halkın büyük bir kısmı Darende Şeref/Ayvalı bölgesinden gelmiş olmaları nedeniyle almıştır. Cemalınpınarı YukarıŞeref köyü’nün mezrasıdır. Yayınlanmış birçok şiir kitabı bulunan Türkiyenin sayılı ozanlarından birisi olan Gürünlü Âşık Gülhani (Mehmet Kargı/1940- ), Mustafa Karga (1941- ), Mehmet Serin, bu köyümüzden doğmuştur.

  Aşağı ve Yukarı Şeref köylerinin çevresinde tarihi eski çağlara uzanan ören yerleri ve bir takım höyükler bulunmaktadır. Aşağı Şeref köyünün üst yanındaki Örenin Üstü adındaki mevkiide tarihi çok eskilere dayanan bir yerleşim yeri bulunmaktadır. Yukarı Şeref köyünü içinde eskiden adak kurbanı kesilen yağmur duasının yapılmış olduğu ve adına ziyaret adı verilen yer bulunmaktadır.

  Aşağı Şeref köyünün İlkokul, 1986/1987 yılları arasında yapılmıştır. İlkokul lojmanı yoktur. yukarı şeref köyününde ilkokul vardır. Her iki köyde de sağlık evi yoktur. Aşağı Şeref köyünün içme suyu 1996 yılında kapalı şebeke haşine getirilmiştir.


  Köyün en büyük sorunlarından birisi yoldur. İlçe merkezine 35 km .’lik mesafede bulunan şeref köyünün 21 km .’lik bölümü stabilizedir. Bu yol Yuva-Külahlı-Eskihamal gibi birçok köyün yolu olması nedeniyle bir an evvel asfaltlanması gerekmektedir. Kış aylarında çoğu zaman kapalı olan bu yol bölge halkı için ulaşım zorluğunu hat safhaya çıkarmakta ve bir çok kazalarda yaşanmaktadır.

  Şeref köyü halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyde az da olsa sulu tarım yapılmaktadır. Sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Şeref köyü tarım ve hayvancılığa elverişli bir köyümüzdür. Arıcılık, tavukculuk gibi çeşitli besi çiftlikleri kurulmasına elverişlidir. Köye elektirikle çalışan bir değirmenin kurulması gereklidir.

  Aşağı Şeref köyüden: Tarholar (Doğan), Malatya Akçadağ’dan gelmişlerdir. Adıgüzeller (Altun), Alikahyalar (Çiftçi), Abidinler/Gaffar Uşağı (Karataş), Kamuoğullar (Serin+Yıldırım), Hürüler (Zımba) Temirler (Temur), Köçekler (Yıldırım), Demir, Seyfi, Ateş, Polat’lar, Kındolar (Çalışkan), Darende ilçesinin Ayvalı bölgesinden gelerek buraya yerleşmişlerdir. Kargılar(Alolar), Malatya Akçadağ Bölgesinden gelmişlerdir. Özmenler (Özmen), Sivas Hanlı Bölgesinden gelmişlerdir. Dumanoğulları (Dönmez), Kangal havuz bölgesinden gelmişlerdir. Kuşterciler (Kuşterci), Darende İlçesi Hacılar Bölgesinden gelmişlerdir. Çomçalar (Yanmaz), Malatya Akçadağ Bölgesinden gelmişlerdir.

  Yukarı Şeref köyünden: Hacolar (Kılınç), Malatya Engüzek (Agılbaşı) HEKİMHAN bölgesinden gelmişlerdir. - Velikahyalar (Kılıç), Malatya Yukarı Setrek (Ulupınar) Kasabasından gelmişlerdir. 1997 yılı itibariyle Aşağışeref köyünde 46 hane bulunmaktadır. Aşağı şeref Köyünün 181 kadın, 166 erkek toplam 347 kişi toplam nüfusu bulunmaktadır. 1997 yılı itibariyle 28 hanedir.

  1997 yılı itibariyle Aşağı Şeref Köyünde 46 hane bulunmakta ve 181 kadın, 166 erkek, toplam 347 nüfusu vardır. Yukarı Şeref Köyünde ise 48 hane mevcut olup, 170 kadın, 180 erkek toplam 350 kişi vardır. Aşağı ve Yukarı Şeref Köyleri’nin toplam nüfusu ise 351 kadın, 346 erkek olmak üzere 697 kişi yaşamaktadır. 2000 yılına göre; Aşağı Ayvalı Köyünde 52 hane, 167 erkek, 187 kadın, 354 kişi bulunmaktadır. Yukarı şeref Köyünde ise; 49 hane, 167 erkek, 168 kadın, toplam 329 kişi bulunmaktadır. Yıllara göre nüfus tablosu şöyledir: Aşağı ve Yukarı Şeref Köylerinde de dışarıya göç edenler olmuştur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri .Bulgur pilavi,çörek,katmer,içli köfte,ayranlı-ekşili köfte,ekşili mantı,boranı,ayvalı katmeri,kömbe, külleme...
  Coğrafya

  Sivas iline 145 km, Gürün ilçesine 32 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 500
  2000 647
  1997 593
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmakradır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: Son genel secimle birlikte köyün muhtarligini colak Mehmet ten Haci Altun devralip, seçilir seçilmez köye ortaokul ve internet gelmiştir ayrıca köye gelen memurlara çok yardımcı olmaktadır.kendisine çok teşekkür ediyoruz.29.03.2009 yapilan secimlerden yine adayligin koyan Z.Abidin ALTUN rakipsizligini ortaya koyarak, kendini ýine kanitlamistir´.Ve de güven oyu tazelemistir,kendisine basarilar dileriz.

  (2009)) - Zeynel Abidin ALTUN
  2007 - Zeynel Abidin ALTUN
  2004 - Mehmet ALTUN
  1999 - Ahmet ALTUN
  1994 - Mustafa Kargı
  1989 - Mustafa Kargı
  1984 - Hamit Karaşin
  1979 - Aziz Karatas

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Bununla birlikte yeni bir okul yapılarak gelecek yıl hizmete açılacaktır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ya da sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt degildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy yakınında baz istasyonu bulunmadığından cep telafonu ancak yüksek kesimlerde kapsama alanı içindedir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayvalı Köyü Hakkında Forum Tarih
Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Ayvalıca Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Ürgüp Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş