Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Günyüzü Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayvalı Köyü Günyüzü - Ayvalı Köyü - Günyüzü - Ayvalı Köyü Hakkında  Ayvalı, Eskişehir ilinin Günyüzü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Sivrihisar’ın 1289 tarihinde Osmanlı hakimiyeti altına girmesinden bir müddet sonra, Osman Bey Sivrihisar’la birlikte bütün Eskişehir çevresinin idaresini kardeşi Gündüz Bey’e vermiş ve üç bin kadar Türkmen aşireti çevreye yerleştirilmiştir. Oğuz Boyları Türklerden ilk müslüman olanlardandır. Sivrihisar bölgesine yerleştirilen halkın soyu Oğuz Türkmen Aşireti’nin devamıdır. Sivrihisar’a gelen Oğuz boyları ve kolları :Karkın, Kınık, Alaçat veya Aliçoi, İmralı, İmur, Yolemir, Beydili, Yazır, Buğdüz Aşiretleri Avşar, Kılıç, Kırgız, Köseler, Sazılar Boylarıdır. Bu boy ve kolların yerleştikleri köyler: KARKIN Aşireti: Sivrihisar Karkın Köyü, Günyüzü’nde Beydili ile Yörme arasına. KINIK Aşireti : Sivrihisar’ın 10 km batısında bulunan Kınık Köyü’ne, ALAÇAT veya ALİÇOİ Aşireti, Çandır Köyüne, İĞDELİ veya İĞDEÖNÜ Aşireti, İğdecik Köyüne, İMUR ve YOLEMİR Aşiretleri, İmralı Köyüne, BEYDİLİ Aşireti, Günyüzü’ndeki Bedil Köyüne (bu bilgi yanlıştır. Bedil adı, İmanlı Avşarlarının en önemli kolarından olan Bedil obasından adını almıştır. Bedil, 16. yüzyılın ilk yarısında Maraş bölgesinde yaşayan İmanlı Avşarının en önemli koludur. Bedil Avşarından bazı bölükler diğer bazı Avşar obalarıyla birleşerek Yeni-İl’deki Avşar topluluğunu meydana getirmişti. 1690 yılındaki Avusturya Seferine katılan İfraz-ı Dulkadır Türkmenlerinden Bedil Oğlu Hasan Bey, bu obadan idi. Yeni-İl’deki bu Bedil obasının bazı önemli kolları bulunduğu yeri terk ederek Ankara’nın Bala ilçesinde yerleşmiştir. Burada Mugan Gölü yakınındaki bir yer bu obanın adını taşır. Bir kısmı ise Eskişehir’e doğru gitmiş ve yine bazı kısımları Batı Karadeniz civarına göç etmiştir. Bedil köyü, adını bu obadan almıştır. Kaynak: Adnan Menderes KAYA - Avşar Türkmenleri kitabı) YAZIR Aşireti, Günyüzü- Yazır Köyüne, BUĞDÜZ Aşireti, Günyüzü- Ayvalı Yaylası’nın bulunduğu yere iskân etmişlerdir.

  Kültür
  Anadolu örf ve adetlerine göre örfi adetler vardı bunun yanısıra ise çağdaşlaşmaya uygun bir geleneğede sahp olmakla beraber cana yakınlığıylada bilin mektedir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 150 km, Günyüzü ilçesine 6 km uzaklıktadır.
  İklim [değiştir]
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1663
  1997 1161

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayvalı Köyü Kalkınma Kooperatifi tarafından Sakız cinsi koyun yetiştiriciliği ile hayvancılık gelişmeye başlamıştır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Osman ULUÇAY
  2004 - Ahmet MUTLU
  1999 - Osman UĞUR
  1994 - Osman UĞUR
  1989 - Salim CANKEŞ
  1984 - Salim CANKEŞ
  1979 - Remzi MUTLU

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayvalı Köyü Hakkında Forum Tarih
Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Ayvalıca Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Ürgüp Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Ayvalı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş