Ayvaköy Köyü Nilüfer Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayvaköy Köyü Nilüfer Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nilüfer Ayvaköy Köyü Bilgileri -Ayvaköy Köyü Hakkında -Ayvaköy Köyü Tanıtımı - Ayvaköy Köyü Resimleri  Ayvaköy, Bursa Nilüfer ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: NİLÜFER

  İl: BURSA

  İle Uzaklığı:0 km

  İlçeye Uzaklığı:32 km

  Rakım:250m

  Nüfus:

  2000:152
  1997:159

  Tarihi

  AYVA KÖYÜ TARİHÇESİ XV. ve XVI. Yıllarında Osmanlı Devleti’nin içinde göçebe hayatı yaşayan ve yerleşik hayatı olmayanların yerleşik hayata geçmesi için ferman yayımlanmasından sonra yerleşik hayatta geçmek isteyenler uygun bir yer aramaya başladıkları zamanlarda “Ayva Köyü” civarına da böyle bir yerleşik hayat sürmek isteyen bir aile gelerek yerleşmiştir. Bu ailenin öyküsü şu şekilde bilinir. XVI. yüzyıl başlarında Söğüt civarından geldiği sanılan Yörük Osman ve Babası İbrahim davar sürüsü ile birlikte bir bahar mevsiminde şu anda köyün bulunduğu yere gelip çadırlarını kurarlar. Davarlarını otlatırlar ve çevreyi tanırlar. Köyün bulunduğu yer ve çevresi hoşlarına gider. Gün gelir yaz mevsimi biter, güz gelir. Çevrelerinde bulunan ve baharda ortaya çıkan sular kaybolur. Kara kara düşünmeye başlarlar. Halbuki buraya yerleşmeye karar vermişlerdir. Çevrelerinde ne hayvanlarına vermeye su, ne de kendilerine kullanmaya su vardır. “Eyvah! Biz ne yaptık? Buralarda su yok.” Derler. Bir müddet sonra bir keçi çalıların arasından sakalı ıslak olarak çıkar. Burada su olduğunu anlamışlar. Çalıların arasına baktıklarında hakikaten bir pınar görürler. Suyu bulduklarına çok sevinirler. Buraya yerleşmeye karar verirler. Yörük Osman ve Ailesi köyün bulunduğu yere yerleşirler. Yerleşim yerinin adını koymak içinde, “Eyvah! Biz ne yaptık? Burada su yok.,dedik.” Ama suyu bulduk. “Eyvah” sözünü “AYVA” yapalım ve burası “AYVA” olsun demişler. Böylelikle köyün adı “AYVA” olarak günümüze kadar gelmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  AYVA KÖYÜ'NÜN YERİ Ayva Köyü; Bursa İli, Nilüfer İlçesi’ne bağlı 30 hanelik küçük bir köydür. Bursa’nın batı kısmında, İzmir Yolu’nun sol tarafında, Uluabat Gölü’nün güneyinde, Bursa’ya 46 km, İzmir Yolu’na 15 km mesafededir. Köyün bulunduğu yer çukurda kalır. Arazisi Uluabat Gölü’ne manzaralıdır. Doğusunda Unçukuru Köyü, kuzeyinde Fadıllı Köyü, batısında Akçapınar Köyü, güneybatısında Doğanalan Köyü ve güneyinde Kazanpınar Köyü bulunur. Ayva Köyü’nün batı tarafında bulunan Mustafa Kemal Paşa İlçesi’ne bağlı olan Ayva Köyü, 1967 yılında Bursa Merkez İlçeye bağlanmıştır. Bursa’nın Büyükşehir olmasından sonra Nilüfer İlçesi sınırları içinde kalmıştır. Ayva Köyü’nün rakımı 135’tir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Bilgi Yok

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  AYVA KÖYÜ CAMİİ

  Cami, cami derneği tarafından yaptırılmış olup 1982 yılında ibadete açılmıştır. Caminin mülkiyeti cami derneğine aittir. Cami ve müştemilatı 130 m2 olup, caminin iç alanı 100 m2'dir. Betonarme olan yapının üst kısmı kırma çatı ile örtülmüştür. Minaresi tek şerefeli ve sivri külahlıdır. Toplam cemaat kapasitesi 150 kişi olan camide, vakit namazlarında ortalama 8, cuma namazlarında ise 20 kişi namaz kılmaktadır. Camide kadrolu bir imam-hatip görev yapmaktadır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayvaköy Köyü Nilüfer Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş