Aytepe Köyü Merkez Mardin

'Mardin Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aytepe Köyü Merkez Mardin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Aytepe Köyü - Aytepe Köyü Hakkında - Aytepe Köyü Tanıtımı - Aytepe Köyü Resimleri - Kurıka Çeto Köyü
  Aytepe, Mardin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. merkeze bağlı son köy olup, Nusaybin, Yeşilli ve Ömerli ilçelerine bağlı köylere sınırdaştır.

  Tarihi

  1880 yıllarında buraya ilk yerleşen Hesene Çeto ile özdeşleşmiş olan Aytepe Köyü, tarihte Çeto lakaplı kurucusunun adıyla anılır. Eski adı Kurıka Çeto 'dur ve genellikle eski ismi kullanılmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri, tarlalarının sulu olması ve köyde türlü sebzeler yetiştiği için sebzeli ve yörede denilen sulu yemekler ağır basmaktadır. Ancak köyde bulunan ve yörede tanınan Nakşibendi Şeyhi S.Abdulcelil 'in kalabalık misafirlerine sabahları içirdiği mercimek çorbası nedeniyle, Aytepe Köyü, çorbası ile yörede ün almıştır. Öyleki yerel ses sanatçıları, şarkılarında Aytepe'lileri " ÇORBA ÇAVUŞLARI " olarak adlandırmışlardır.

  Coğrafya

  Mardin merkezine 47 km uzaklıktadır. Mardin merkeze bağlı son köydür. Kırsal alanın ilk kilometrelerindedir. Dört tarafı küçük dağlarla çevrilidir. Kaynağı, köyün 2 km. yukarısından çıkan ve kış mevsiminde Suriye topraklarına kadar ulaşan küçük bir deresi vardır. Yazın tarlalar sulandığından, derenin suyu 10 km. ilerideki tarihi DARA köyüne ancak varabilmektedir.Köy, sulu alanlarda kavak, çınar ,ceviz,üzüm bağları,nar,kayısı ve selvi ağaçları başta olmak üzere değişik meyve ağaçları; susuz alanlarda meşe ağaçları ile süslenmiş, yeşil bir yerdir. Aytepe Köyünde bir çok su kaynağı bulunmaktadır. Bunların başlıcaları Bilezik Kaynağı, Kaya Dibi Kaynağı Kara Kaynak tır. Kanya Baznadan çıkan su Devlet Su İşleri tarafından yer altı borularıyla Dara, Ahmetli, Yardere, Anbar ve diğer bir çok köye verilmiştir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus200 nufusuna sahıptır suan yalnız eskıden 150hane wardı

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aytepe Köyü Merkez Forum Tarih
Çaytepe Köyü Perşembe Ordu Ordu Tanıtımı 16 Nisan 2010
Saraytepe Köyü Fatsa Ordu Ordu Tanıtımı 16 Nisan 2010
Buğdaytepe Köyü Harran Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 7 Mart 2010
Çaytepe Dik Istasyonu İlköğretim Okulu Bilgileri Genç Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Temmuz 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş