Ayrıldık "demesi kolay"

'Ayrılık ve Yalnızlık Sözleri' forumunda maviboncuk tarafından 29 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Ayrıldık "demesi kolay" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayrıldık "demesi kolay" Meraklı arkadaşlar ve aileler... Ayrılmanızdan daha da zor bir durum: Neden ve nasıl sorularını cevaplamak! Bir o kadar da sıkıcı... İşte bu kıskaca girmeden, kimseyi kırmadan söyleyip kurtulma stratejiniz.
  [​IMG]
  İNSANLARA NASIL VE NE ZAMAN SÖYLEMELİ

  İlk birkaç gün insanlara olan biteni anlatmaya pek hevesli olmasanız da şu aralar ya da yakın gelecekte koşullar bunu yapmanızı gerektirecek. Gazetelerde "Terk edildim kalbim kırık" ilanları vermeniz gerekmiyor, ancak insanları yavaş yavaş haberdar etmeniz de önemli.

  Olan biteni anlatmanın en iyi yolu karşılaşma anında söylemektir (yakın arkadaşlar ve aile üyeleri bunun dışında kalıyor, çünkü onlara daha önce yapmadıysanız bile şimdi telefonla arayıp haber vermeniz gerekir).

  Önceden birlikte planladığınız davetlerde o sanki şehir dışına çıkmış ya da hastaneye yatmış gibi davranmayın. Şu anda söyleyemeyecekseniz, vazgeçin, ancak bir dahaki sefere ayrıldığınızı açıklayın.

  İnsanlar size onun nasıl olduğunu sorduklarında ya da bu hafta sonu birlikte neler yapacağınızı merak ettiklerinde, çok üzüleceğinden endişe ettiğiniz biri söz konusu değilse ya da kendinizi koyvereceğinizden korkmuyorsanız gerçekleri anlatın.

  İnsanların sizi ikide bir arayıp birlikte bir yerlere davet etmelerini ya da sürekli onun ne alemde olduğunu sorup durmalarını ve sizi üzmelerini istemezsiniz. O yüzden ertelemeye ne gerek var? Yalnızca "biz ayrıldık", diyeceksiniz. Bu kadar basit. Söyledikten sonra kendinizi harika hissedeceğinizi falan sanmayın, ama söylemeniz gerek.

  Birlikteliğiniz uzun sürdüyse ve birlikte takıldığınız pek çok ortak arkadaşınız varsa işler biraz daha karmaşık olabilir. Ortak arkadaşlarınızı bir miktar ihmal etmenizi ve ilişkiye başladığınız sırada sizin takımınızda olan ve ilişkiden de sizinle birlikte ayrılacak gerçekten size ait dostlara yönelmeniz doğru olacaktır.

  Tabii ki ilişki sırasında birlikte edindiğiniz ortak dostlarınız arada bir sizi arayacaktır. Onlara da diğerlerine davrandığınız gibi davranın. Ayrılıktan haberleri yoksa ikinizi birlikte bir yerlere ya da bir şeyler yapmaya davet ettiklerinde olan biteni söyleyin. Kendinizi biraz daha güçlü hissedene kadar olayları onlarla uzun uzadıya tartışmaktan kaçının.

  İNSANLARIN TEPKİLERİNİ NASIL KARŞILAMALI

  Çoğu insan eski sevgilinizden ayrıldığınızı duyduğunda bunu sakin karşılayacaktır. Genelde üzüldüklerini ve bir an önce kendinizi daha iyi hissetmenizi umduklarını falan söylerler. Çok basmakalıp olsa bile sizi çok yakından tanımıyorlarsa bu uygun bir davranıştır.

  Buna karşılık insanlar size sık sık neler olduğunu soracaktır. Muhabbeti koyulaştırmadan önce bu konuyu onlarla tartışmanın bir anlamı olup olmadığını kendinize sorun. İyi bir dost olduğunu kanıtlamış bir arkadaş, meslektaş ya da iş arkadaşı söz konusuysa ve içinizden de geliyorsa olan biteni anlatabilirsiniz.

  Ancak bazı insanlar işin sırf dedikodusundadır ve aşırı meraklı davranırlar. Bu tiplere ruhunuzun derinliklerini açmaktan kaçınmanız daha iyi olacaktır. Ayrıca sefaletle beslenen insan tipinden de kaçının. Bu tipler "drama hastaları" dır. Siz onların umurunda bile olmazsınız. Yalnızca her türlü üzüntünün merkezinde olmak, kendilerini önemli hissetmelerini sağlar. Ayrıca bu insanlar zırt pırt telefon açıp kendinizi nasıl hissettiğinizi sorarlar ya da iş toplantısı gibi tuhaf kaçacak bir ortamda birdenbire ayrılık konusunu açıverirler. Hatta bazen sizi umursuyormuş gibi davranmayı bile beceremezler. Söyleyeceğiniz her şeyi kendi deneyimlerinden dem vurmak için sıçrama tahtası olarak kullanırlar. Pek de tanımadığınız birinin sizin omzunuzda ağlamasına ihtiyaç duyduğunuz bir dönemden geçmiyorsunuz, bunu unutmayın!

  Bir de öyle tipler vardır ki -siz kim olduklarını biliyorsunuz- haberleri fazla neşeli karşılayıp olup bitenlerden dolayı sizi suçlarlar. Yaşadığınız ayrılıktan bu insanların da haberdar olmasını istemeniz normal, ancak olan biteni ya da hislerinizi onlarla paylaşmak için kendinizi baskı altında hissetmenize hiç gerek yok. Sizi baskı altına almalarına da kesinlikle izin vermeyin.

  Bu sizin ayrılığınız, istediğinizle konuşursunuz istemediğinizle konuşmazsınız. En yakınlarınız dışında herkese bu konu üzerinde konuşmamayı tercih ettiğinizi söylemeye hakkınız var. En yakın dostlarınız da henüz kendinizi hazır hissetmediğiniz konulara girmeme konusunda size fazlasıyla anlayış göstereceklerdir. Eğer göstermiyorlarsa da "bu anlayışı" göstermelerini rica edin.

  AİLELER

  Tanıdığımız kadınlardansanız artık eski sevgilinizin ailesi ile uğraşmak zorunda olmamanız sizi rahatlatmıştır. Bu işler gayet basit. Onun ailesi sizi aramaz ve siz de bir telefon açıp ne biçim bir hödük yetiştirdiklerini söylemek gibi bir fantezi içine girmediğiniz sürece onları aramazsınız.

  Bununla birlikte, kimi zaman en az eski sevgiliniz kadar -belki ondan da fazla- ailesini de seversiniz. Hatta bazen eski sevgilinizin ailesi sizi eski sevgilinizden daha çok sevmiş de olabilir. Kim bilir? Belki annesi sizi bir köşeye çekmiş ve oğlunun size layık olmadığını söylemiştir. (Ne kadar doğru:))

  Sonuç olarak, eski sevgilinizin ailesine yakın olsanız da, onlar sizi harika da bulsa, onlara hiçbir şekilde katlanamıyor da olsanız kesinlikle onun ailesi ile bağlantıyı kesmenizi öneririz. Belki buna tek istisna aile üyelerinden birinin eski sevgilinizle birlikte olmaya başlamadan önce de arkadaşınız olmasıdır.

  Tabii bir de aileden biriyle de çıkmış olabilirsiniz. Evet! Herhalde düğün/ cenaze, bayram günlerinde onların evinde olmanın nasıl bir duygu olacağını tahmin edebilirsiniz! Siz en iyisi bunu bir görev bilin ve bayramlık rolünüzün haricinde samimi olmayın.

  Eğer eski sevgilinizin ailesi sizi arıyorsa -sizi destekliyor ve çok nazik davranıyor olsalar bile- onlara nezaketlerinden dolayı minnettar olduğunuzu, onları özleyeceğinizi, ancak kendinizi ve olup biteni kafanızda toparlamak için zamana gereksinim duyduğunuzu, hazır hissettiğinizde onları arayacağınızı söylemeniz daha iyi olacaktır. “Kendinizi hazır hissetmek” derken çoğu zaman hiçbir zaman demek istiyoruz!

  Her ne kadar sizin tarafınızda da olsalar, aranızı düzeltmek için hazır olduklarını da söyleseler bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaz. Çok can sıkıcı olsa da; onlar hala onun akrabası, onu seviyorlar ve her zaman onun hayatında olacaklar (bu, onun, beraberken tanıdığınız yakın arkadaşları için de geçerli!). O yüzden bırakın nazikçe kendi yollarına gitsinler ve size de aynı şekilde davranmalarını sağlayın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayrıldık demesi kolay Forum Tarih
Ayrıldık ama düzen değişmedi Magazin Haberleri 2 Aralık 2009
Özgün - Biz Ayrıldık (2009) Albüm Tanıtımları 2 Mayıs 2009
Yes-r - uitelkaar - ayrildik (Hollandaca/Turkce cevrimi) Yabancı şarkı sözleri 21 Kasım 2008
AyrıLdık DeğiLmi? AyrıLdık SeninLe.. Şiirler 18 Ağustos 2008
Kurban Vekaletini Alan Kişinin 3 Defa Kabul Ettim Demesi Gerekir mi? Dini Sorular ve Cevaplar 19 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş