Aynali çarşi

'Marmara Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 30 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aynali çarşi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çanakkale Aynalı Çarşı

  [​IMG]


  Çanakkale merkezindeki Aynalı Çarşı’nın ilk yapımı ile ilgili bilgiler kesinlik kazanamamakla beraber bir takım iddialar vardır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde bu çarşıdan söz etmiştir. Bazılarına göre de Gelibolu çıkarması sırasında Quenn Elizabeth zırhlısının Çanakkale çevresindeki Türk tabyalarını bombaladığı sırada yıkılmıştır. Çarşının 1921’den sonra giriş kapısı dışındaki bölümleri harap olmuş ve kullanılamamıştır. Çanakkale ile ilgili resmi belgelerde de bedesten arsası olarak söz edilmiş ve daha sonra bu arsa üzerine 14 dükkan yapılmış, 1967’de de üzerinde kadastro uygulaması yapılmıştır.

  II.Abdülhamid döneminde, 1889’da Çanakkale’nin önde gelen Yahudi ailelerinden Halyo, bu çarşıyı yaptırmıştır. Bazılarına göre de çok daha önceden yaptırılmış olan bu çarşıyı Halyo onarmış ve kullanıma açmıştır. Bu çarşının İstanbul’daki Mısır Çarşısı’nın küçük bir minyatür örneği olduğu söylenmektedir. Üzerinin küçük kubbelerle örtülü olduğu, içerisinin de çokgen köşeli pencerelerle aydınlatıldığı kaynaklardan öğrenilmektedir. Çarşıda daha çok cep aynaları satıldığından ötürü Aynalı Çarşı ismi buraya yakıştırılmıştır.

  Çanakkale’nin sembolü olan Aynalı Çarşı’nın onarımı Çanakkale Belediyesi’nce yapılmıştır. Günümüzde iki katlı olan çarşının dış cephesinde sıra halinde dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde bir koridor çevresinde odalar sıralanmıştır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aynali çarşi Forum Tarih
Aynalı Kemer Gitar Akorları - Barış Manço Müzik Türleri ve Enstrümanları 12 Mayıs 2011
Aynalıkavak antlaşması hakkında bilgi Tarihi Bilgiler 20 Şubat 2011
Tenkihnamesi-Aynalıkavak Antlaşması Tarihi, Önemi ve Sonuçları Tarihi Bilgiler 21 Ocak 2011
Aynalı Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Yeniaynalı Köyü Merekez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş