Ayfer Düzbaş Kimdir - Ayfer Düzbaş Biyografisi Resimleri

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda DeMSaL tarafından 5 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayfer Düzbaş Kimdir - Ayfer Düzbaş Biyografisi Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayfer Düzbaş - Ayfer Düzbaş Kimdir - Ayfer Düzbaş Resimleri - Ayfer Düzbaş Şarkıları - Ayfer Düzbaş Biyografi

  [​IMG]

  AYFER DÜZDAŞ
  1996 yılında Mezopotamya Kültür Merkezinde bağlama ve müzik eğitimini alan sanatçı, 1998 yılında pera Güzel sanatlar lisesin de Keman ve Şan eğitimine başladı. İki yıllık eğitimin ardından 1997 yılında Kürtçenin zazaki lehçesinde müzik yapan Venge sodiri müzik gurubu ve 1998 yılında da 11 kadından oluşan Koma Asmin kadın topluluğu içerisinde yer alarak, yurt içi ve yurt dışında çeşitli festivallere katılarak konserler verdi. Daha sonra,

  Mazlum Çimen'in 'Şıx Senem' ve Nail Yurtsever'in 'Esir Kalpler' isimli televizyon filmlerinde Vokaliyle yeraladı.
  2000 yılında Mezopotamya Kültür Merkezi Bünyesinde çalışmalarını yürüten müzisiyenlerden oluşan 20 kişilik sanatçı kadrosunda birlikte, kültürel etkileşmeden haraketle yaşadığımız Coğrafyada farklı kültürlerin etkilerini taşıyan, fakat özellikle devlet tarafından Kürt külturü ve dili üzerinde gerçekleştirilen asimi1asyon politikalarını sonucu Kürtçe’den Türkçe’ye çevrilen Geleneksel halk şarkılarından oluşan, Şahiya Strana -1- ve 2004 yılında da Şahiya stranan -2- isimli arşiv niteliğinde çıkartılan iki albüm çalışmasında yer aldı.
  Yine; 2001 yılında Mezopotamya ve Anadolu coğrafyasında, farklı bölgelerde kullanılan Kürtçenin zazaki lehçesi halk ezgilerinden oluşan 'wayir' isimli albümde yer aldı.
  2001 yılında da Munzur kültür ve sanat festivaline Venge Sodirî ve Koma Asmîn müzik gruplarıyla birlikte katılım sağladı.
  2002 yılında ıse 2. Diyarbakır kültür ve sanat festivaline Venge Sodıri müzik grubu ile katıldı.
  2003 yılında 3. Diyarbakır kültür ve sanat festivaline Koma Serhildan Halk Dansları ve Venge Sodirî müzik grubunun beraber hazırladıgı Semahlar projesi ile katıldı.
  2004 yılında 4. Diyarbakır kültür ve sanat festivaline altyapıları elektronik saund ile hazırlanan Elektronik Zaza Projekt ile yer alırken, 2005 yılında da Kızıltepe festivalinde Kadın Dengbejler Divanı'nda yer aldı. Aynı yıl, Kalan Müzik tarafından çıkartılan “Anadolu Ninnileri” isimli albümde, Kürtçenin soranice lehçesinde bir ninni seslendirdi.
  2006 yılında İtalya da düzenlenen Carovana Festivali'ne katılarak üç konser verdi.
  2006 yılında Varto Kox Festivaline, Kadın Ağıtları projesi ile katılarak konser verdi.
  Sanatçı şu anda Kürt dengbejlik sanatının gırtlak yapısı korunarak şarkıların yeniden yorumlandığı, yerel ve moderm enstrümanların buluşturulduğu, kendi özüne yabancılaşmadan evrensel normlara ulaşmayı hedeflediği bir albüm hazırlığı içerisinde müzik çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayfer Düzbaş Kimdir Forum Tarih
Ayfer Düzbaş - Leyro Leyro (Harika Bir Eser) Kürtçe Müzik Videoları 5 Aralık 2010
Ayfer Düzdaş - Lê Dotmamê (Kürtçe Eser) Kürtçe Müzik Videoları 7 Mayıs 2011
Ayfer Düzdaş - Dilberam Dilber (Harika Bir Eser) Kürtçe Müzik Videoları 13 Mart 2011
Şeh.pilot Bayan Ayfer Gök İlköğretim Okulu Bilgileri Meram Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Şubat 2011
Esrarname Kitabı - Ayfer Kafkas Kitap, Resim ve Dergi 11 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş