Ayetullah Seyyid Ruhullah Musavi Humeyni kimdir ? Ayetullah Seyyid Ruhullah Musavi Humeyni hakkında

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 25 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Ayetullah Seyyid Ruhullah Musavi Humeyni kimdir ? Ayetullah Seyyid Ruhullah Musavi Humeyni hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayetullah Seyyid Ruhullah Musavi Humeyni (24 Eylül 1902 - 3 Haziran 1989), İran İslam Devrimi'nin Ruhani önderidir ve İran'da şah rejimine son verip İslam Cumhuriyetini kuran kişidir.

  Asıl adı Ruhullah, soyadı Mustafavi'dir. Ayetullah lakabı dinde ehil oluşundan, Seyyid ismi Muhammed'in soyundan gelişinden ve Musavî lakabı da soyunun Musa Kasım'a dayanışından ötürü verilmiştir.

  [​IMG]

  5 aylıkken babası dönemin hükümetine bağlı güçler tarafından öldürüldü. 15 yaşındayken o güne kadar kendisini büyüten annesi ve halası ölünce kimsesiz kaldı.

  Çocukluğundan itibaren dini medreselerde eğitim gördü. Genç yaşından beri Şah Rıza Pehlevi rejimine karşı mücadele verdi ve devrimden önce birkaç kez yaptığı rejim aleyhindeki konuşmalar yüzünden cezalandırıldı.


  1929'da Betül Sakafi Humeyni ile evlendi.Evlendiğinde kendisi 27, Batoul Saqafi Khomeini 11 yaşındaydı.Yedi çocukları oldu, bunlardan ikisi hayatını kaybetti.

  1964'de ülkesinden sürüldü. Kısa süre Irak ve Türkiye'de (1964 yılında Bursa'da) kaldıktan sonra gittiği Fransa'da 1 Şubat 1979'a kadar ikamet etti. İran rejiminin yıkılması için Yeşil Kuşak Projesi doğrultusunda ABD tarafından eğitildiği şeklinde iddialar Türkiye'deki Humeyni karşıtları tarafından dile getirilse de Humeyni'nin yıktığı Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin Ajax Operasyonu ile ABD tarafından yeniden İran'ın başına getirildiği ve aynı kişinin başlangıçta İran petrollerini Amerikalılara sattığı düşünüldüğünde geçersiz kalır. Bununla birlikte İran rejimi kapitalzim ve Amerika karşıtıdır. 11 Şubat'ta Şah yönetimini deviren ayaklanmaları yönetti.[kaynak belirtilmeli]


  [​IMG]

  1 Şubat 1979 tarihinde Şah İran'dan kaçınca Humeyni de ülkesine geri döndü ve 11 Şubat 1979'da önderlik ettiği büyük mücadele zaferle sonuçlandı. Lanetlediği ABD'den büyük miktarda silah satın aldı ve Saddam Hüseyin'in ülkesine saldırmasını bekledi.

  Saddam Hüseyin'in saldırması sonucu 1980-1988 arasında 8 yıl boyunca Irak'la savaştı. 1989'da Salman Rüşdi hakkında ölüm fetvası yayınladıktan sonra aynı yıl kendisi vefat etti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayetullah Seyyid Ruhullah Forum Tarih
Ayetullah Keser İlköğretim Okulu İstanbul Beykoz Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Ekim 2010
Son Devrimci Ayetullah Humeyni - Baqer Moin Kitap, Resim ve Dergi 11 Mayıs 2010
Ayetullah HUMEYNİ, Ayetullah HUMEYNİ Kimdir?, Ayetullah HUMEYNİ Hakkinda Bilgiler Biyografi & Otobiyografi 9 Kasım 2008
Allahümme salli ala seyyidina muhammed fazileti İman ve İslam Forumu 4 Ocak 2012
Hz.Peygamber’in Ehl-i Beyt’i Kimlerdir - Günümüzde Seyyid ve Şerif Seyyid Ne Demektir Dini Sorular ve Cevaplar 27 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş