Aydoğmuş Köyü Hakkında Bilgi Başçiftlik Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aydoğmuş Köyü Hakkında Bilgi Başçiftlik Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Başçiftlik Aydoğmuş Köyü - Aydoğmuş Köyü Hakkında - Aydoğmuş Köyü Tanıtımı - Aydoğmuş Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: HAMİT ÇETİN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 356 451 544 10 60

  Cep Telefonu: 0 536 891 08 19


  Tarihi

  Aydoğmuş, Halep bölgesindeki Köpekli Avşarı’nın en önemli obalarından biri. Adı, 15. Yy başlarında Kuzey Suriye’de yaşayan Köpekli Avşarları’nın beylerinden Ay-Doğmuş’tan gelmektedir. Aydoğmuşlular, daha sonra Sis (Kozan) Avşarlarının obalarından birini meydana getirmişlerdir. Sis bölgesi Aydoğmuşluları şu obalara ayrılmıştı: Alp-Ağıl-Oğlu, Bahşayışlı, Canbaz, Çandık, Kara Mehmet. Diğer Sis Avşarı obaları gibi Aydoğmuşlular da göç edip Anadolu'nun çeşitli yerlerine dağılmışlardır. Anadolu'nun değişik yerlerinde görülen Aydoğmuş adlı köyler onların hatırasıdır. (Kaynak: Adnan Menderes KAYA - Avşar Türkmenleri Kitabı)

  NOT:Anlatılanların köyün tarihiyle ilgisi yoktur.Zira; 1924 yılında Yunanistan ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında imzalanan Mübadele(değişim)anlaşması sonrasında Yunanistan'da yaşayan türklerin bir kısmı Türkiye'ye, Türkiye'de yaşayan rumlar ise Yunanistan'a gönderilerek mübadele gerçekleşmiştir. Selanik kentine bağlı Kayalar Beldesinde yaşayan türkler Türkiye'ye gelmiş,gelen türklerin bir kısmı rumlardan boşalan Aydoğmuş Köyüne yerleştirilmiştir.Yani muhacir (göçmen) köyüdür.

  Kaynaktan çok Annem benim bu köyden olduğundan biliyorum dedlerimiz ve bu köy halkının hepsi Selaniğin Kayalar nahiyesinden gelmiş olup mubadele zamanı rum köyü olan bu köye yerleştirmişlerdir. Rıfat GÜNLÜHAN

  Bir not daha: Aydoğmuş köyü Avşardır denmiyor, adı bir Avşar obasından geliyor deniyor. Ayrıca Selanik-Kayalar köyü Karaman asıllıdır. Öyleyse onların aslı Avşar olmalı, çünkü Karamanoğulları Avşardır.

  Kültür

  Köyün kendine göre bir kültürü vardır.Aydoğmuş Köyü'nde mübadele muhacirleri yaşamktadır.1924 yılında Yunanistan ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında imzalanan Mübadele (değişim)anlaşması sonrasında Yunanistan'da yaşayan türklerin bir kısmı Türkiye'ye, Türkiye'de yaşayan rumlar ise Yunanistan'a gönderilerek mübadele gerçekleşmiştir.Selanik kentine bağlı Kayalar Beldesinde yaşayan Türkler Türkiye'ye gelmiş,gelen Türklerin bir kısmı rumlardan boşalan Aydoğmuş Köyüne yerleştirilmiştir.Yani göçmen köyüdür.Dolayısıyla çevresindeki bazı köylerden farklıdır. Köyün % 90'nı Kocaeli/Gebzede yaşamakta olup, yaz aylarında, bayramlarda ve düğünlerde halk köye gelmektedir.köy halkı yaşam standartını yükseltmek sosyal güvence sağlamak için yoğun bir göç vermiştir.bu göç te yukarıda yazıldığı gibi sanayinin bol olduğu Gebze de toplanmıştır.Bulundukları bölgede de yine köydeki birlikteliklerini sürdürmektedirler.nurettin YALÇIN

  Coğrafya

  Tokat iline 69 km, Başçiftlik ilçesine 17 km uzaklıktadır.Niksar ilçesine 13 km.dir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.zaten köy oldukça ormanlık ve yeşil bir alana sahiptir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aydoğmuş Köyü Hakkında Forum Tarih
Aydoğmuş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Aydoğmuş Köyü Kurucaşile Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Aydoğmuş Köyü Nallıhan Ankara Ankara Tanıtımı 22 Mart 2010
Aydogmuş İlköğretim Okulu Konya Güneysınır Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Ağustos 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş