Aydoğdu Köyü Yenişehir Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aydoğdu Köyü Yenişehir Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenişehir Aydoğdu Köyü Bilgileri - Aydoğdu Köyü Hakkında -Aydoğdu Köyü Tanıtımı - Aydoğdu Köyü Resimleri  Aydoğdu, Bursa Yenişehir ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: YENİŞEHİR

  İl: BURSA

  İle Uzaklığı:0 km

  İlçeye Uzaklığı:20 km

  Rakım:390 m

  Nüfus:

  2000:381
  1997:0

  Tarihçe

  AYDOĞDU KÖYÜNÜN TARİHİ Bulgaristan'da Rozgat kasabasında yaşamlarını sürdüren Gagavalı Kotiler sülalesinden Cerrah Mehmet'in ( Mezarı AYDOĞDU Köyü Camisi karşısında) 4 erkek çocuğu (KOTİ HALİL, HACI AHMET, CELİL USTA, CERRAH OSMAN) ve bir kız çocuğu (MEYREM) varmış. Kızı MEYREM'i HÜSMEN Enişte ister fakat vermezler. Hüsmen Enişte Meyrem'i kaçırarak Çanakkale'nin Biga İlçesi Hacıpehlivan Köyüne yerleşirler. ( Hacıpehlivanköy'deki Ahmet Dede, Hüsmen-Meyrem çiftinin oğludur. Ben Ahmet Dedeyi tanıdım. Kara Yusuf, Ümmühan Hala, Hacı Hasan, Zengin İbrahim, İlyas Amca, Şevki Amca ve daha hatırlayamadığım büyüklerimle birlikte Babam beni Hacıpehlivan Köyüne 1965'li yıllar götürmüştü ) Kardeşlerden Cerrah Osman (Sağlıkçı-Sünnetçi), Türkiye'ye gelir ve kardeşini bulur, nikah kıyılarak kardeşi Meyrem gelin edilir. Osman tekrar Bulgaristan'a döner. Ve bir akşam annesi "Meyrem" hakkında bilgi ister. O da kızkardeşini bulduğunu ve gelin ettiğini anlatır. Diğer kardeşler de yan odadan anlatılanları duyarlar. Sabah namazına kalktıklarında diğer kardeşler huzursuzluk yaratımışlar, feslerini yere vurmuşlar. Babaları sorunca da "Osman'ın annelerine anlattıklarını duyduklarını, bu nedenle de onu istemediklerini" dile getirmişler. "Feslerin yere vurulması ise Osman'ı istemediklerini" anlatmakmış. Osman'a araba biraz eşya vermişler ve Osman tekrar Türkiye'de Yenişehir bölgesine gelmiş ve ev alarak yerleşmiş. Zamanla babasının ve kardeşlerinin de yanına gelmesini istermiş. Büyük Dede ve diğer üç oğlu Türkiye'de İstanbul yakınlarında "Gümüşpınarı" denen yere yerleşmişler. Bu arada Osman şimdiki Okkalı denen mevkide 11 ay kalmış. Yörükler de yardımcı olmuş. Babasını ve kardeşlerini çağırmış. Kızılhisar Aydoğdu'dan 20 yıl önce kurulmuş. Büyük dede gelince Kızılhisardaki arkadaşı Das ile görüşmüş. "Sende 4 çocuk, bende 4 çocuk birarada olmaz sen en iyisi aşağıya doğru olan yerde (Bugünkü Aydoğdu Köyü) yerleş" der arkadaşı Das; Kızılköylüler de bu yeni macırların yerleşmesine engel olmak isterler. Ve zaman zaman arbedeler çıkar, yaralananlar olur. Cerrah Osman Ethem Paşa'ya gider ve durumu anlatır. Ethem Paşa mahiyetiyle ayın 15'de akşam vakti köye gelir. "Ve 44'tü ama 45 oldu Yenişehir'in köy sayısı" der ve Aydoğdu adı da köye verilir. Önce Osman Dede, ardından Koti Halil, Hacı Ahmet ve son olarak ta Celil Usta olür. Benim dedem Kara Hafız, Koti Halil'in 5 çocuğundan birisi. Kara Yakup, Kara Yusuf, Koti Ahmet, Zengin İbrahim'in Annesi Emine ve Topal Recepin Annesi Meyrem.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Bursa iline 80 km, Yenişehir ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  köyümüzün ekonomisi son 10 yıl öncesine kadar en çok tarıma dayalıydı. fakat son 10yıl içerisinde tarımcılığın yanında hayvancılığa önem verilmiştir. köy halkı özellikle büyükbaş hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. tarımcılığın başında buğday; ayçiçeği, arpa soğan gelmektedir... dere kenarlarındaki tarlalarda sulamayla yapılan ürünleri görebilirsiniz.

  Köy Muhtarı: :Bilgi Yok

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aydoğdu Köyü Yenişehir Forum Tarih
Aydoğdu Köyü Hakkında Bilgi Gülova Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Aydoğdu Köyü Hakkında Bilgi Vakfıkebir Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Aydoğdu Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Aydoğdu Köyü Alaşehir Manisa Manisa Tanıtımı 15 Nisan 2010
Aydoğdu Köyü Merkez Kütahya Kütahya Tanıtımı 10 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş