Aydoğan Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aydoğan Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aydoğan köyü bilgileri - aydoğan köyü tanıtım - aydoğan köyü resimleri  Aydoğan, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Anadolu'nun Türk egemenliğine girdiği 1071 Malazgirt savaşı öncesinde bütün Anadolu'da olduğu gibi Aydoğan (Örenik) da Rum ve Bizanslılar yaşamışlardır. Nitekim bugün köy çevresindeki 'kilise ardı' 'haç tarlası', 'Meryem ana’ veya ‘İskender' gibi yöre isimleri de bu durumu kanıtlamaktadır. 1071'den sonra Divriği ve yöresi, Selçuklu Türklerinin bir kolu olan Mengücek beyliğinin kontrolüne girmiştir. Daha sonraları İlhanlılar ve Mısır Memlük Devleti'nin eline geçen bölge Yıldırım Bayazıt zamanında Osmanlıların denetimine girmiştir. 1401'de yeniden Memlüklere bırakılan Divriği-Erzincan yöresi, Yavuz Sultan Selim'in 1516 yılında Memlüklere karşı kazandığı Mercidabık Savaşı ile birlikte kesin olarak Osmanlı toprağı olmuştur

  Bağlı olduğu en yakın şehir olan Divriği'ye yaya 8-10 saat mesafede bir dağ köyü olan Aydoğan köyü sakinleri, yüzyıllar boyunca çok zor şartlarda yokluk ve yoksulluk içinde ve sadece karın tokluğuna, tarlalarını ekip biçerek ve besledikleri hayvanların eti ve sütüyle beslenerek yaşam mücadelesi vermişlerdir. Bu arada gelenek ve görenekleriyle zengin inanç kültürlerini de nesilden nesile yaşatmışlardır. Rum ve Bizanslılar’dan sonra Anadolu'ya Oğuz Türklerinin gelmesiyle birlikte önceleri çok küçük bir köy olduğu tahmin edilen Örenik, çeşitli yörelerden göç almıştır.

  Sivas Eyaleti Divriği Sancağına bağlı Aydoğan da hane sayısı zamanla bu şekilde 80-90’lara kadar çıkmış ve 20-30 haneyi geçmeyen çevre köylere göre 'büyük köy' özelliğini daima korumuştur. Uzun süre de bucak olarak kalmıştır.

  1860 yıllarından sonra bölgedeki karışıklıklar ve çete olayları ile Osmanlı-Rus Savaşı'ndan etkilenen Aydoğan köyü, birinci dünya savaşına birçok şehit ve gazi de vermiştir.

  Anadolu'daki birçok köyün isimlerinin öztürkçeleştirilmesi uygulaması kapsamında Örenik olan adı 1960’da Aydoğan olarak değiştirilen köye yol 1972’de, elektrik ve telefon ise Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde 1985 yılında gelmiştir. Aydoğan, ulaşım kolaylığı nedeniyle 6 eylül 1996 tarihinde köyde yapılan referandum sonucu Divriği'den İmranlı ilçesi Karacaören Bucağı’na bağlanmıştır.
  Kültür

  Kul Himmet USTAD'ım bu köyde doğmuş ve yaşamıştır,
  www.e-aydogan.com adresinden daha geniş bilgi edinebilirsiniz.
  Coğrafya

  Sivas iline 130 km, İmranlı ilçesine 40 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 83
  1997 62
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2005 - Hikmet ERASLAN
  2004 - İbrahim YALINCAKLI
  1999 - Atilla AYDIN
  1994 - İsmail ERDOĞAN
  1989 - İsmail ERDOĞAN
  1984 - İsmail ERDOĞAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ama öğrenci olmadığından kullanılmamaktadır köyün büyük bir çoğunluğu emeklilerden oluşmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aydoğan Köyü Hakkında Forum Tarih
Aydoğan Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Aydoğan Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Aydoğan Köyü Kocaali Sakarya Sakarya Tanıtımı 9 Mayıs 2010
Aydoğan Köyü Sungurlu Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010
Aydoğan Köyü Merkez Muş D.Anadolu Bölgesi 20 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş