AYDIN milli park

'Ege Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. AYDIN milli park konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AYDIN milli park


  Aydin, Büyük Menderes Deltasinda bulunan Milli Park, Samsun Daglarinin Ege Denizine uzantisi olan Dilek Yarimadasi'ndaki ormanlik alanin, 1966 yilinda korumaya alinmasiyla günümüze ulasti.

  Söke ve Kusadasi ilçelerinin sinirinda bulunan Milli Park, devasa büyüklügünün yanisira, Akdeniz Bölgesinde rastlanan deFne, kestane ve Akdeniz maki florasinin bitki örtülerine sahiptir. Son derece ilginç bir jeomorfolojik yapiya sahip olan park, ayrica Dilek Yarimadasi'nin kumlu, killi ve yüksek plajlari ile ilgi odagi olmustur.

  Park, artik türüne ender rastlanan Anadolu parsinin son örneklerine, korumaya alinan Akdeniz foku ile deniz kaplumbagalarina, çok sayida sürüngen, memeli hayvan, kus ve balik türlerine ev sahipligi yapmaktadir.

  Milli Park içinde yer alan koylar, Içmeler, Aydinlik ICoy, Kavakli ve Kalamaki Koyu, plaj ve piknik alani olarak ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde yerli ve yabanci turistleri konuk etmektedir. Bunun yanisira, parkin kuzeydogusunda bulunan Güzelçamli Köyü MO 9.-8. yüzyillarda lyonya' nin siyasal ve bilimsel merkezi olan Panionion Konfederasyonu nun toplanti yeri olarak kullanilmistir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş