Ay'da araziler kapış kapış!

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ay'da araziler kapış kapış! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  'MoonEstates' adlı emlak şirketinin sahibi İngiliz çift, arsa satışlarının Ay'a ayak basışın 40. yıldönümü dolayısıyla ikiye katlandığını söylüyor.

  [​IMG]  1970'lerin başında 1967 tarihli Uzay Anlaşması'ndaki yasal bir boşluktan yararlanarak gezegenleri kendi adına kaydettirmiş ve bunlara sahip olduğunu iddia eden ve Ay'dan arsa satan Amerikalı 'girişimci' Dennis Hope'un Ay'da emlakçılık yapmalarına izin verdiği tek İngiliz çift olan Sue ve Francis Williams çifti, Ay'dan metrekaresi 130 dolara arsa satıyor.
  1967 tarihli anlaşma, ülke ya da hükümetlerin uzayda arsa sahibi olamayacağını belirtiyor, fakat bireyler konusunda bir şey demiyordu.
  İngiliz çift, altı yıl önce Ay'dan arsa satımına başlamış. Bu ay normalin iki katı satış yapmışlar ve 16 bin dolar kazanmışlar.
  1967 tarihli Birleşmiş Milletler Uzay Anlaşması, devletlerin Ay ve öteki gezegenler üzerinde hak iddia etmesini yasaklıyor ancak Ay'da arsa satan girişimciler, anlaşmanın kişilerin arazi satın almasını yasaklamadığını savunuyor.
  MoonEstates şimdiye kadar yaklaşık 10 milyon dolarlık satış yaptığını söylüyor, ancak bunun yüzde 90'ı Hope'un cebine gidiyor.
  Hope'un oluşturduğu internet sitesinden biraz arsa satın alarak bu işe başlamışlar. İki çocuklu çiftin başka gezgenlerde arsa satma hakkı da bulunuyor. Alıcılar MoonEstates'ten satışın ardından bir belge alıyorlar.
  Ancak söz konusu müşterilerin esasen gezegenler üzerinde meşru ve yasal bir hakları bulunmuyor. Yine de Ay'da arsa satışlarına ilginin sürdüğü iddia ediliyor. Francis'e göre, Ay yüzeyinde daha çok boş alan mevcut...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ay'da araziler kapış Forum Tarih
2011 Yılı Aksaray'daki Festival Günleri Aksaray Tanıtımı 20 Ocak 2011
Galatasaray'dan Toroğlu'na seks tokadı Spor Haberleri 14 Ekim 2010
Oskay'dan huzursuz fotoğraf manipülasyonları Kültür Sanat Haberleri 20 Nisan 2010
Danıştay'dan aile hekimi katkı payına red! Ekonomi Ve Borsa 15 Nisan 2010
Tutuklu görüşmesine Danıştay'dan iptal Yurt İçi Haberler 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş