aydınlanma dogru kullanım

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. aydınlanma dogru kullanım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aydınlanma dogru kullanım

  Doğru aydınlatma için öneriler

  Ebru Yengin: “Görüşü uzun süre yorulmadan, zorlamadan ve yanılgısız sürdürmeyi, ruhsal uyumu sağlayan, kullanım amacına göre seçilen armatürlerle oluşturulmuşaydınlatma ortamı, “doğru aydınlatma” ortamıdır. Lamp 83; merkezi Kağıthane’de bulunan Lamp 83, “doğru aydınlatma” prensibiyle ismini, 1963’ten bugüne başarıyla taşımıştır. Yüksek kalite seviyesi, estetik ve fonksiyonel tasarımlarıyla pekçok prestijli mekanın aydınlatmasını gerçekleştiren Lamp 83, geniş proje kadrosuyla profesyonel çözümler sunmaktadır. 2000 CD ve baskı kataloğuyla ve web sayfasıyla Lamp 83 standart ürünlerinin tamamına ulaşılabilmektedir. Bunun haricinde Lamp 83, mekana ve projeye özgü özel tasarımlar ve özel üretim imkanı da sunmaktadır.


  Doğru Aydınlatma
  Görüşü uzun süre yorulmadan, zorlamadan ve yanılgısız sürdürmeyi, ruhsal uyumu sağlayan, kullanım amacına göre seçilen armatürlerle oluşturulmuş aydınlatma ortamı, “doğru aydınlatma” ortamıdır. Genel aydınlatmada en çok istenen, gün ışığına yakın ışık rengine yaklaşabilmek ve gün ışığından da mümkün olduğunca yararlanarak enerji tasarrufu sağlamaktır. Yapay ışığı ne zaman kullanacağımız önemlidir. (Doğru zaman)
  Aydınlatmada, ışığın geliş yönü ve yayıldığı alan, doğru şekilde yönlendirilmesi ve etki ettiği cisimlere göre ayarlanması, göze gelmemesi, ışık lekeleri oluşturmayacak şekilde yerleştirilmesi, o mekana uygun armatürün o mekandaki doğru yere montajıyla sağlanır. Doğru ışık, gözü yormayan, kamaşma yaratmayan, mekana ve mekanda aydınlatılacak objelere uygun renkte olan, kullanım amacına uygun ampullerle elde edilir. Armatür seçimi, ihtiyaca göre belirlenmelidir. Aydınlatma aygıtları öncelikle amaç değil, araçtırlar. İyi bir aydınlatma birçok gereksinime yanıt verdiğinden, genel olarak gereksinmelerden birine öncelik verilmelidir. Yani amaca göre aydınlatma yapılmalıdır. Konutlarda daha çok estetik etkiler, konfor ve huzur verici ortamlar oluşturulması amaçlanmaktadır. Pekçok fonksiyonun gerçekleştiği konut ortamında aydınlatma kriterlerinde esneklik söz konusudur. Bu tip mekanlarda mobilya ile entegre edilmiş bölgesel aydınlatma, daha az monoton, daha huzur verici ve estetik çözümler getirir. Bu özellikleri sağlamak için özellikle abajur, aplik, lambader gibi endirekt aydınlatma armatürleri kullanılır.
  Mekanların ortam ve mimari özellikleri, uygulanacak aydınlatma şekline etki etmektedir. Yapıların mimari, işlevsel, yapımsal özellikleri incelenmeli, ortamın aydınlık düzeyi ihtiyacı belirlenmeli ve bu ihtiyaçlara göre armatürler belirlenmelidir. Seçilen ışık kaynağı, ortam renklerine uygun olmalıdır. Farklı renk özellikli ışık kaynaklarıyla sıcak ve huzurlu bir atmosfer yaratılabileceği gibi, uyarıcı, çalışmaya teşvik edici etkiler de oluşturulabilir. Oturma odaları gibi, her noktası aynı yoğunlukta ve biçimde kullanılmayan mekanlarda bölgesel aydınlatmalar uygulamak, monotonluktan uzak, kullanış, işlev ve mimari karakteristikle uyumlu bir aydınlatma yapılmasını sağlar.

  Enerji Tasarrufu:
  Dimmerlenebilir aydınlatma armatürleri, gün ışığının durumuna ve ihtiyaca göre mekandaki aydınlık seviyesinin ayarlanmasına imkan verir. Gün ışığından faydalanma imkanı az olan mekanlarda sürekli olarak yapay aydınlatma kullanılacağından, tasarruflu ışık kaynakları kullanmak akıllıca olacaktır. Sıcak renkli kompakt floresan lambalar, bu mekanlar için uygundur. Ayrıca gün ışığının az geldiği mekanlarda ortam ve duvar renklerinin açık renklede seçilmesi, ışığın yansımasını sağlayarak ortamın koyu renklere göre daha aydınlık olmasını sağlar.

  Konut Aydınlatması:
  Göz sağlığı açısından, konut içinde aydınlatma yapılırken, aşağıdaki özelliklere dikkat etmek faydalı olacaktır.

  Oturma Odası:
  Pekçok faaliyetin gerçekleştiği oturma odaları dinlenme, TV seyretme, okuma gibi farklı amaçları birarada toplamaktır. Dolayısıyla tüm bu amaçlara cevap verebilecek aydınlatma sistemleri oluşturulmalıdır. Lokal aydınlatma sistemleri dimmerlenebilir sistemler ile bu ihtiyaçlar çözümlenebilir. Tablo ve aksesuarların, vitrin ve dolapların aydınlatılması da rahat ve hoş bir mekan oluşumuna yardımcı olur. Oturma odalarında, gözü yormayacak aydınlık düzeyi; sıcak ışık renkleri kullanılarak endirekt aydınlatma yoluyla sağlanmalıdır. Abajur, lambader, aplik ve endirekt sarkıt türü armatürler bu mekanlar için idealdir. Armatürlerin ekranı gibi yansıma yapabilecek objelere göre konumlandırılması gerekir. Okuma köşeleri için lambader ve abajur tipi armatürler kullanılabilir. Bu bölüm lokal aydınlatma ile desteklenerek, orada daha yüksek bir aydınlık seviyesi sağlamak faydalı olacaktır. Oturma odalarında kuvvetli halojen lamba kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir. TV seyrederken ortamda bir miktar aydınlık düzeyi sağlanmalıdır. Dimmerlenebilir armatürlerle bu imkan sağlanabilir.


  Çocuk Odası-Yatak Odası:
  Genel aydınlatma için tavandan yansıtarak endirekt aydınlatma kullanılmalı, kitap okuma için başucu aydınlatması yapılmalıdır ve dimmerlenebilir alanların tercih edilmesi faydalı olur. Armatürler yataktan kumanda edilebilmelidir. Başucu aydınlatması yarı saydam aplik ya da komidin üstüne abajur ile yapılabilir. Dolabın 50-80 cm. önüne yerleştirilecek yönlendirmeli armatürlerle renk geri verimi, iyi ışık kaynakları kullanılarak dolap önü aydınlatması sağlanabilir. Çocuk odalarında homojen olarak yeterli aydınlık düzeyi sağlanmalıdır. Gece için çok az aydınlık düzeyi oluşturacak emniyet aydınlataması da yapılmalıdır.

  -Yemek Salonu:
  Oda çok büyük değilse masa üzerine bölgesel aydınlatma yeterli olur. Büyük salonlarda genel aydınlatma da uygulanmalıdır. Sıcak renkli ışık kaynakları kullanılmalı ve masa üzerinde yüksek aydınlık düzeyi sağlanmalıdır. Masa üzerinden 0.90 -1m. yükseklikte olacak şekilde tavandan asılı lambalar ideal aydınlığı sağlayacak ve masada oturan kişilerde kamaşma yapmasını engelleyecektir.

  -Koridorlar:
  Işık kaynaklarını koridor boyunca dizmek uygundur. Yarı şeffaf aplikler koridor boyunca kullanılabilir. Tablo, duvar aydınlatması için yönlendirilmeli armatürler ya da tablo aplikler kullanılabilir. Geniş açılı armatürler kullanılmalı, koridorla odalar arasında çok büyük aydınlık seviyesi farkı olmamasına dikkat edilmelidir. Birbirine geçiş yapılan alanların arasında maksimum 3 kat aydınlatma düzeyi farkı olmalıdır. (Örneğin koridor 100 lux ise, oda maksimum 300 lux olmalıdır.)

  -Çalışma Odası:
  Çalışma yerlerindeki rahatsız edici yansımaları önlemek için, yansıyan ışığın direkt aynasal yansıma yapan kısmının, göze gelmesi engellenmelidir. Bu nedenle armatürlerin ve çalışma yerlerinin konumları birbirine göre ayarlanmalıdır. Uygun seçilmiş renkler, çalışma zevkini ve verimini artırırlar. Işık kaynaklarının bilgisayar ekranlarında yansıma yapması görsel performansı etkilemektedir. Bunun için reflektörlü, kompakt ve tüp floresan lambalı armatürler kullanılabilir ya da armatürün konumu ekranda yansımaya neden olmayacak şekilde ayarlanabilir. Bu durumda ekranın hemen yanındaki alanlar aydınlatılmalıdır. Enerji tasarruflu lambalar ile genel aydınlatma yapılıp, çalışma alanlarında muntazam, gölgesiz ayıdınlatma yapılmalıdır. Çalışma masası üzerinde ayarlanabilir hareketli bir masa lambası ışık tek yönden gelecek şekilde yerleştirilip gölge oluşumu engellenebilir.

  - Mutfak Aydınlatması:
  Mutfakta evin diğer bölümlerine göre daha yüksek aydınlık seviyesi sağlamak, kullanım kolaylığı açısından faydalı olacaktır. Dolap altında kullanılacak floresan tipi armatürlerle tezgah üstünde lokal aydınlatma yapılabilir. Genel aydınlatma, sarkıt veya sıvı üstü camlı tipte armatürlerle ve sıcak renkli ışık veren lambalar kullanılarak sağlanabilir. Kompakt floresanlarla gerekli mekan aydınlığı sağlanabilir. Dolap içerisinde dekoratif amaçlı, noktasal aydınlatma yapılabilir.

  -Banyo Aydınlatması:
  Neme dayanıklı sıva üstü armatür ve aplikler kullanılabilir. Önü camlı armatür veya kapalı tip lambalar seçilmelidir. Ayna önlerine ışığın göz almasını önlemek amacıyla armatürler aynanın iki yanına konulmalı, ışığın geliş doğrultusuyla bakış doğrultusunun geniş açı yapması sağlanmalıdır. Ya da ışık kaynakları büyük yüzeyli seçilerek, güçlü noktasal tek kaynaktan kaçınılmalıdır. Amaç aynayı değil, kişiyi aydınlatmaktır. Buna göre armatür yerleşimi belirlenmelidir.

  - Dış Mekan Aydınlatması:
  Dış aydınlatmada taş yapıların, duvarların sıcak renkli ışıklar ile aydınlatılması uygundur. Bitki ve suların aydınlatılması soğuk renkli ışıkla yapılmalıdır. Su, içten aydınlatmalı veya suyu çevreleyen ağaçlar aydınlatılarak karanlık su yüzeyine gölgeler oluşturulmalıdır. Ağaçlar grup halinde yerden aydınlatılmalı, üstten ve tek tek aydınlatma yapılmamalıdır. Projektörlerde bitki rengine uygun ışık kaynağı kullanılmalıdır. Örneğin yaprakların sarı-kırmızı-kahverengi bir hal aldığı sonbahar mevsiminde akkor telli lambalar kullanılabilir. Çalılıklar ve çiçek tarhlarının aydınlatılmasında ise daha küçük projektörler kullanılmalı, ışık şiddeti çok yüksek olmayan renk geri verimi iyi olan lambalar seçilmelidir. Amaç her yerin parlak ve homojen bir şekilde aydınlatılaması değil, güvenli kullanımı sağlayabilecek güzel bir atmosferin yaratılmasıdır.


  Alıntı
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Ağustos 2015

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Doğru aydınlatma için öneriler

  Ebru Yengin: “Görüşü uzun süre yorulmadan, zorlamadan ve yanılgısız sürdürmeyi, ruhsal uyumu sağlayan, kullanım amacına göre seçilen armatürlerle oluşturulmuşaydınlatma ortamı, “doğru aydınlatma” ortamıdır. Lamp 83; merkezi Kağıthane’de bulunan Lamp 83, “doğru aydınlatma” prensibiyle ismini, 1963’ten bugüne başarıyla taşımıştır. Yüksek kalite seviyesi, estetik ve fonksiyonel tasarımlarıyla pekçok prestijli mekanın aydınlatmasını gerçekleştiren Lamp 83, geniş proje kadrosuyla profesyonel çözümler sunmaktadır. 2000 CD ve baskı kataloğuyla ve web sayfasıyla Lamp 83 standart ürünlerinin tamamına ulaşılabilmektedir. Bunun haricinde Lamp 83, mekana ve projeye özgü özel tasarımlar ve özel üretim imkanı da sunmaktadır.


  Doğru Aydınlatma
  Görüşü uzun süre yorulmadan, zorlamadan ve yanılgısız sürdürmeyi, ruhsal uyumu sağlayan, kullanım amacına göre seçilen armatürlerle oluşturulmuş aydınlatma ortamı, “doğru aydınlatma” ortamıdır. Genel aydınlatmada en çok istenen, gün ışığına yakın ışık rengine yaklaşabilmek ve gün ışığından da mümkün olduğunca yararlanarak enerji tasarrufu sağlamaktır. Yapay ışığı ne zaman kullanacağımız önemlidir. (Doğru zaman)
  Aydınlatmada, ışığın geliş yönü ve yayıldığı alan, doğru şekilde yönlendirilmesi ve etki ettiği cisimlere göre ayarlanması, göze gelmemesi, ışık lekeleri oluşturmayacak şekilde yerleştirilmesi, o mekana uygun armatürün o mekandaki doğru yere montajıyla sağlanır. Doğru ışık, gözü yormayan, kamaşma yaratmayan, mekana ve mekanda aydınlatılacak objelere uygun renkte olan, kullanım amacına uygun ampullerle elde edilir. Armatür seçimi, ihtiyaca göre belirlenmelidir. Aydınlatma aygıtları öncelikle amaç değil, araçtırlar. İyi bir aydınlatma birçok gereksinime yanıt verdiğinden, genel olarak gereksinmelerden birine öncelik verilmelidir. Yani amaca göre aydınlatma yapılmalıdır. Konutlarda daha çok estetik etkiler, konfor ve huzur verici ortamlar oluşturulması amaçlanmaktadır. Pekçok fonksiyonun gerçekleştiği konut ortamında aydınlatma kriterlerinde esneklik söz konusudur. Bu tip mekanlarda mobilya ile entegre edilmiş bölgesel aydınlatma, daha az monoton, daha huzur verici ve estetik çözümler getirir. Bu özellikleri sağlamak için özellikle abajur, aplik, lambader gibi endirekt aydınlatma armatürleri kullanılır.
  Mekanların ortam ve mimari özellikleri, uygulanacak aydınlatma şekline etki etmektedir. Yapıların mimari, işlevsel, yapımsal özellikleri incelenmeli, ortamın aydınlık düzeyi ihtiyacı belirlenmeli ve bu ihtiyaçlara göre armatürler belirlenmelidir. Seçilen ışık kaynağı, ortam renklerine uygun olmalıdır. Farklı renk özellikli ışık kaynaklarıyla sıcak ve huzurlu bir atmosfer yaratılabileceği gibi, uyarıcı, çalışmaya teşvik edici etkiler de oluşturulabilir. Oturma odaları gibi, her noktası aynı yoğunlukta ve biçimde kullanılmayan mekanlarda bölgesel aydınlatmalar uygulamak, monotonluktan uzak, kullanış, işlev ve mimari karakteristikle uyumlu bir aydınlatma yapılmasını sağlar.

  Enerji Tasarrufu:
  Dimmerlenebilir aydınlatma armatürleri, gün ışığının durumuna ve ihtiyaca göre mekandaki aydınlık seviyesinin ayarlanmasına imkan verir. Gün ışığından faydalanma imkanı az olan mekanlarda sürekli olarak yapay aydınlatma kullanılacağından, tasarruflu ışık kaynakları kullanmak akıllıca olacaktır. Sıcak renkli kompakt floresan lambalar, bu mekanlar için uygundur. Ayrıca gün ışığının az geldiği mekanlarda ortam ve duvar renklerinin açık renklede seçilmesi, ışığın yansımasını sağlayarak ortamın koyu renklere göre daha aydınlık olmasını sağlar.

  Konut Aydınlatması:
  Göz sağlığı açısından, konut içinde aydınlatma yapılırken, aşağıdaki özelliklere dikkat etmek faydalı olacaktır.

  Oturma Odası:
  Pekçok faaliyetin gerçekleştiği oturma odaları dinlenme, TV seyretme, okuma gibi farklı amaçları birarada toplamaktır. Dolayısıyla tüm bu amaçlara cevap verebilecek aydınlatma sistemleri oluşturulmalıdır. Lokal aydınlatma sistemleri dimmerlenebilir sistemler ile bu ihtiyaçlar çözümlenebilir. Tablo ve aksesuarların, vitrin ve dolapların aydınlatılması da rahat ve hoş bir mekan oluşumuna yardımcı olur. Oturma odalarında, gözü yormayacak aydınlık düzeyi; sıcak ışık renkleri kullanılarak endirekt aydınlatma yoluyla sağlanmalıdır. Abajur, lambader, aplik ve endirekt sarkıt türü armatürler bu mekanlar için idealdir. Armatürlerin ekranı gibi yansıma yapabilecek objelere göre konumlandırılması gerekir. Okuma köşeleri için lambader ve abajur tipi armatürler kullanılabilir. Bu bölüm lokal aydınlatma ile desteklenerek, orada daha yüksek bir aydınlık seviyesi sağlamak faydalı olacaktır. Oturma odalarında kuvvetli halojen lamba kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir. TV seyrederken ortamda bir miktar aydınlık düzeyi sağlanmalıdır. Dimmerlenebilir armatürlerle bu imkan sağlanabilir.


  Çocuk Odası-Yatak Odası:
  Genel aydınlatma için tavandan yansıtarak endirekt aydınlatma kullanılmalı, kitap okuma için başucu aydınlatması yapılmalıdır ve dimmerlenebilir alanların tercih edilmesi faydalı olur. Armatürler yataktan kumanda edilebilmelidir. Başucu aydınlatması yarı saydam aplik ya da komidin üstüne abajur ile yapılabilir. Dolabın 50-80 cm. önüne yerleştirilecek yönlendirmeli armatürlerle renk geri verimi, iyi ışık kaynakları kullanılarak dolap önü aydınlatması sağlanabilir. Çocuk odalarında homojen olarak yeterli aydınlık düzeyi sağlanmalıdır. Gece için çok az aydınlık düzeyi oluşturacak emniyet aydınlataması da yapılmalıdır.

  -Yemek Salonu:
  Oda çok büyük değilse masa üzerine bölgesel aydınlatma yeterli olur. Büyük salonlarda genel aydınlatma da uygulanmalıdır. Sıcak renkli ışık kaynakları kullanılmalı ve masa üzerinde yüksek aydınlık düzeyi sağlanmalıdır. Masa üzerinden 0.90 -1m. yükseklikte olacak şekilde tavandan asılı lambalar ideal aydınlığı sağlayacak ve masada oturan kişilerde kamaşma yapmasını engelleyecektir.

  -Koridorlar:
  Işık kaynaklarını koridor boyunca dizmek uygundur. Yarı şeffaf aplikler koridor boyunca kullanılabilir. Tablo, duvar aydınlatması için yönlendirilmeli armatürler ya da tablo aplikler kullanılabilir. Geniş açılı armatürler kullanılmalı, koridorla odalar arasında çok büyük aydınlık seviyesi farkı olmamasına dikkat edilmelidir. Birbirine geçiş yapılan alanların arasında maksimum 3 kat aydınlatma düzeyi farkı olmalıdır. (Örneğin koridor 100 lux ise, oda maksimum 300 lux olmalıdır.)

  -Çalışma Odası:
  Çalışma yerlerindeki rahatsız edici yansımaları önlemek için, yansıyan ışığın direkt aynasal yansıma yapan kısmının, göze gelmesi engellenmelidir. Bu nedenle armatürlerin ve çalışma yerlerinin konumları birbirine göre ayarlanmalıdır. Uygun seçilmiş renkler, çalışma zevkini ve verimini artırırlar. Işık kaynaklarının bilgisayar ekranlarında yansıma yapması görsel performansı etkilemektedir. Bunun için reflektörlü, kompakt ve tüp floresan lambalı armatürler kullanılabilir ya da armatürün konumu ekranda yansımaya neden olmayacak şekilde ayarlanabilir. Bu durumda ekranın hemen yanındaki alanlar aydınlatılmalıdır. Enerji tasarruflu lambalar ile genel aydınlatma yapılıp, çalışma alanlarında muntazam, gölgesiz ayıdınlatma yapılmalıdır. Çalışma masası üzerinde ayarlanabilir hareketli bir masa lambası ışık tek yönden gelecek şekilde yerleştirilip gölge oluşumu engellenebilir.

  - Mutfak Aydınlatması:
  Mutfakta evin diğer bölümlerine göre daha yüksek aydınlık seviyesi sağlamak, kullanım kolaylığı açısından faydalı olacaktır. Dolap altında kullanılacak floresan tipi armatürlerle tezgah üstünde lokal aydınlatma yapılabilir. Genel aydınlatma, sarkıt veya sıvı üstü camlı tipte armatürlerle ve sıcak renkli ışık veren lambalar kullanılarak sağlanabilir. Kompakt floresanlarla gerekli mekan aydınlığı sağlanabilir. Dolap içerisinde dekoratif amaçlı, noktasal aydınlatma yapılabilir.

  -Banyo Aydınlatması:
  Neme dayanıklı sıva üstü armatür ve aplikler kullanılabilir. Önü camlı armatür veya kapalı tip lambalar seçilmelidir. Ayna önlerine ışığın göz almasını önlemek amacıyla armatürler aynanın iki yanına konulmalı, ışığın geliş doğrultusuyla bakış doğrultusunun geniş açı yapması sağlanmalıdır. Ya da ışık kaynakları büyük yüzeyli seçilerek, güçlü noktasal tek kaynaktan kaçınılmalıdır. Amaç aynayı değil, kişiyi aydınlatmaktır. Buna göre armatür yerleşimi belirlenmelidir.

  - Dış Mekan Aydınlatması:
  Dış aydınlatmada taş yapıların, duvarların sıcak renkli ışıklar ile aydınlatılması uygundur. Bitki ve suların aydınlatılması soğuk renkli ışıkla yapılmalıdır. Su, içten aydınlatmalı veya suyu çevreleyen ağaçlar aydınlatılarak karanlık su yüzeyine gölgeler oluşturulmalıdır. Ağaçlar grup halinde yerden aydınlatılmalı, üstten ve tek tek aydınlatma yapılmamalıdır. Projektörlerde bitki rengine uygun ışık kaynağı kullanılmalıdır. Örneğin yaprakların sarı-kırmızı-kahverengi bir hal aldığı sonbahar mevsiminde akkor telli lambalar kullanılabilir. Çalılıklar ve çiçek tarhlarının aydınlatılmasında ise daha küçük projektörler kullanılmalı, ışık şiddeti çok yüksek olmayan renk geri verimi iyi olan lambalar seçilmelidir. Amaç her yerin parlak ve homojen bir şekilde aydınlatılaması değil, güvenli kullanımı sağlayabilecek güzel bir atmosferin yaratılmasıdır.


  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - aydınlanma dogru kullanım Forum Tarih
Aydınlanma çağının sebep ve sonuçları kısaca Tarihi Bilgiler 16 Mart 2016
Aydınlanma Çağı Kısaca Bilgi Aydınlanma Çağı Nedir Tarihi Bilgiler 16 Şubat 2014
Tanzimat Dönemi Şiiri Kavramlarının “Aydınlanma Dönemi” Düşüncesiyle İlişkisi Kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Ekim 2013
Aydınlanma Ne Demektir Kısaca Aydınlanma Nedir Genel Bilgi (Elektrik) 21 Ağustos 2013
Aydınlanma Çağı Bilim Adamları Filozofları ve Felsefecileri Kimlerdir? Tarihi Bilgiler 11 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş