Aydıncık Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Aydıncık Köyü Merkez Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Aydıncık Köyü Bilgileri - Aydıncık Köyü Hakkında - Aydıncık Köyü Tanıtımı - Aydıncık Köyü Resimleri  Aydıncık Köyü, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:Merkez

  İl: Bayburt

  Tarihi

  Söylentilere göre köyümüz çok eski bir tarihe sahip. Fakat köyümüzün kendisiyle ilgili doğrudan belgelere şu ana kadar rastlanmamakla beraber o civarın, yöremizin eskiden berli yerleşim birimi olduğu tarihi kaynaklardan ve buluntulardan anlaşılmaktadır.

  Civarda örneğin Mirezgi adı verilen bölgede bulunan yer altı kilisesi köyün çok eski yıllara dayanan yerleşim yeri olduğunu göstermektedir.

  Urartu, Kimmer, İskitler, Med, Pers, Pontus, Roma, Bizans, Arap ve Selçuklu idareleri altına giren yöremiz 1410`da Karakoyunlular`ın, 1467`da Akkoyunlular`ın hakimiyeti altına girdikten sonra, Fatih Sultan Mehmed`in 1473 Otlukbeli Savaşında Akkoyunlulari yenmesi sonucu Osmanlı hakimiyetine girmiştir

  Kültür

  Aydıncık deyince akla bayramları gelir. Yaz aylarında gençlerin harman'da oynadığı futbola doyum olmaz. Köyde yemek kültürü çok gelişmiştir. Yörede olduğu gibi halk oyunlarında barlar ön plandadır.

  Coğrafya

  Köyümüz Bayburt`un Merkez ilçesine bağlıdır. Bayburt Merkez, Gümüşhane ve Erzincan üçgeninde yer alıp Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunmaktadır.Rakımı ise takriben 1685`dir. Bayburt merkez,e uzaklığı 17 km'dir

  İklim

  Köyümüz Doğu Karadeniz Bölgesinde yer almasıyla birlikte Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu kesitinde bulunması hasebiyle köy`de Karadeniz ikliminden ziyade karasal iklim hüküm sürmekte.

  Bu iki iklimin geçiş noktasında bulunduğundan kışları soğuk ve sert, yazları ise sıcak ve kurak geçmekte. Ayrıca nem oranının düşük olması köyde çok temiz hava olmasını sağlıyor.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 118
  2000 122
  1997 157

  Ekonomi

  Geçmişten bugüne ekonomik hayat açısından, sade Aydıncık'ta değil tüm yöremizde bir değişiklik yoktur. Ticaret ve sanayinin gelişmediği yörede hayvancılık ve tarım köyümüzde öteden beri tek geçim kaynağı olmuştur.

  Tarım ürünü olarak köyde hububat çeşitleri, yem bitkileri,meyve ve sebze ve az miktarda şeker pancarı yetiştirilmekte.

  Meyve ve sebze şahsi ihtiyaç için ekilip, bu konuda ihracat olmamakla beraber bir takım eksikliklerde dışaridan temin edilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Osman BAYRAK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 458 237 61 14

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Osman Bayrak
  2004 - Osman Bayrak
  1999 -
  1994 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  İle Uzaklığı: 17 km

  İlçeye Uzaklığı: 0 km

  Rakım:m

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Aydıncık Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aydıncık Köyü Merkez Forum Tarih
Aydıncık Köyü Merkez Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Aydıncık Köyü Merkez Elazığ Elazığ Tanıtımı 15 Mart 2010
Hacıilyas Köyü Hakkında Bilgi Aydıncık Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Güroğlu Köyü Hakkında Bilgi Aydıncık Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Büyüktoraman Köyü Hakkında Bilgi Aydıncık Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş