Aydın Nyssa

'Aydın Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aydın Nyssa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aydın Nyssa

  Antik Karia bölgesinin en önemli kentlerinden biri olan Nyssa (Nisa), Aydin'in Sultanhisar ilçesinin kuzeyindeki Malgaç Dagi eteklerinde zeytin bahçeleriyle dolu yamaçlara kurulmustur.

  Nyssa antik kentinin tarihini MÖ. 1. Yy'da yasamis ünlü cografyaci Strabon ve tarihçi Stephanus'tan ögrenmekteyiz. Tapinak kalintilari basta olmak üzere, kalintilarin çogu günümüze kadar son derece iyi korunarak getirilmistir.
  Strabon'un Amfitiyatro olarak tanimladigi Stadium, tasinir sahnesinin altinda büyük bir havuz oldugu bilinen 12.000 kisilik tiyatro, sehir surlari, Aristodem tarafindan kurulan iki katli ve Anadolu'nun en iyi korunmus antik kütüphanesi olan Nyssa kütüphanesi, yapimi Geç Helenistik devirde baslamis olan agora, büyük Roma hamamlari ve kentin en iyi korunmus yapilarindan biri olan meclis binasi, yani "bulleterion" görülmesi gereken diger baslica antik kalintilardir. Özellikle Roma imparatorlugu döneminde (MS. 2. ve 3. YY.'lar) gelisen kent, daha sonraki dönemlerde Selçuklu ve Bizans yönetimine girmistir.

  Nyssa derin bir bogaz olusturan ve halk için büyük önem tasiyan nehir ile ikiye ayrilmis, hamamlar, agora ve bulleterion doguda kalirken, diger kalintilar da batida bulunmaktadir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş