Aydın - Merkez - Aydın Sosyal Bilimler Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 17 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aydın - Merkez - Aydın Sosyal Bilimler Lisesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aydın - Merkez - Aydın Sosyal Bilimler Lisesi  İlk defa, 2003 yılında İstanbul’da, ikinci olarak da Aydın’da açılmıştır.

  Sosyal bilimler liseleri, eğitim-öğretim süresi hazırlık sınıfı hariç 4 yıl olan yatılı ve karma okullardır. Bu okullarda öğrenci velilerinin istekleri doğrultusunda gündüzlü öğrenciler de öğrenim görebilirler. Sosyal bilimler liseleri, öncelikle okuldaki alanlarla ilgili yükseköğretim kurumlarının bulunduğu yerlerde açılır. Okul:

  1. Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder.
  2. Edebiyat ve sosyal bilimler alanlarındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlar.
  3. Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlar.
  4. Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlar.
  5. Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirir.
  6. Toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunur.
  7. Öğrencileri edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında araştırmaya yöneltecek ve gelişmelere ilgilerini uyandıracak ortam ve şartları hazırlar.

  Okula her yıl alınacak öğrenci sayısı 96’yı (Aydın Sosyal Bilimler Lisesinde 48'i), bir sınıftaki öğrenci sayısı ise 24’ü geçemez.

  Giriş sınavına, 8 inci sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerden 6 ncı, 7 nci sınıflarda Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilgiler derslerinin her birinin yıl sonu notu en az 3 ve bu derslerin yıl sonu notlarının aritmetik ortalaması en az 4 olanlar başvurabilir.

  Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanan öğrencilerin kayıt yaptırabilmeleri için; öğretim yılı sonunda ilköğretim okulu 8 inci sınıflarından Şube Öğretmenler Kurulu Kararı dâhil mezun olmaları gerekmektedir.

  Bu okullar arasında öğrenci nakilleri, açık kontenjan bulunması, öğrencinin giriş puanının naklen gitmek istediği okulun sınavını kazandığı yıldaki giriş taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğü esaslarına göre yapılır.
  Resmi sosyal bilimler liseleri dışındaki diğer resmî ve özel ortaöğretim kurumlarından sosyal bilimler liselerine öğrenci nakli yapılmaz. Ancak sosyal bilimler liselerinden, resmî ve özel diğer ortaöğretim kurumlarına geçiş, ilgili mevzuat hükümleri ile okulların yönetmeliklerinde yer alan nakil şartlarına göre yapılır.

  -Sosyal bilimler liselerinde birinci yabancı dil İngilizce’dir.
  -Bu okullardan mezun olan öğrenciler, ÖSS’yi kazanmaları halinde mezun oldukları alanları ile ilgili yükseköğretim programlarına devam edebilmektedir.

  Türkçe-Matematik ve Sosyal Bilimler olmak üzere iki alan bulunmaktadır. Türkçe-Matematik alanını seçen öğrenciler 11. sınıftan itibaren istemeleri halinde Uluslararası Bakalorya Programını takip edebileceklerdir.


  AYDIN SOSYAL BİLİMLER LİSESİ
  Tel: +90 256 219 00 11
  Faks: +90 256 219 47 91
  Adres: Kemer Mah. Dereyolu Cad. 1734 Sok. No:4 AYDIN 09100
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aydın Merkez Aydın Forum Tarih
Yozgat Aydıncık Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Yozgat Tanıtımı 14 Aralık 2012
Aydıntepe Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Bayburt Bayburt Tanıtımı 4 Aralık 2012
Aydında Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Aydın Tanıtımı 11 Ocak 2012
Aydın Turan İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 10 Temmuz 2011
Merkez İlköğretim Okulu Bilgileri Yenipazar Aydın Aydın Tanıtımı 16 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş