Aydın Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aydın Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aydın köyü resimleri - imranlı aydın köyü resimleri - aydın köyü tanıtım  Aydın, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eski adı “Yenice” dir. 1568 yılında Kemah Sancağı Kuruçay nahiyesine bağlı olarak küçük bir köy olarak kurulduğu söylenir.Köyün sakinleri 1700'lerin sonlarına doğru Tuncelinin kürt Mazgirt ilçesine bağlı Zerikan köyünden Çit, yani İmranlı bölgesine göç etmişlerdir.Çit bölgesin yerleşen Zerikan köylüleri çevre kürt aşiretler tarafından geldikleri köyün isminin Zerikan olmasından dolayı Zerıkiyan, Zerikan olarak bilinmiştir ve böyle süre gelmiştir.Zerikan köyünden göç eden aile zamanla Yenice, Gemecik, Sinek, Zımeg, Ortaköy, Karacahisar, Koyunkaya, Cefolar, Çalıyurt, Delimahmut, Delice, Maden, Mıstolar, Karataş, Azger, Kasaplar, Yazıköy, Kadıköy, Çorah, Kandil, Gencolar gibi birbirine coğraya olarak yakın olan köylere dağılmışlardır.Yaşlıların Alidost diye bahsettikleri pirlerinin türbesi ise geldikleri köy olan Tunceli Mazgirt Zerikan, yeni adı ile Koyunuşağı köyünde bulunmaktadır.Tunceliden gelen aile büyüğünün adı Cefo olduğu için ve Cefo köyünde yaşayıp öldüğü için o köyün adı Cefan olarak kalmıştır.Bu bahsedilen köyler aynı aileden ve sülaleden gelen ailelere ev sahipliği yapmıştır.Zerikan sülalesinin göç ettiği bölge Aşağı Hırandır.Aşiret olarak Dersimli kürt Xıranlıların kabilesidirler.Çok eski tarihlerde kürt Zerikan ailesine İmranlı bölgesinde Pirlik yapan evliyalar ise aslen Alidost soyundan gelip türbeleri imranlıdadır.Zerikanlıların bahsettikleri Alidost ve Karayılan efsanesi bugün hala Tunceli yaşlıları tarafından anlatılmaktadır.Efsaneye göre Alidostun 7 kara yılanı vardır ve 4 tanesi Mazgirtlilerle birlikte İmranlıya gitmiştir.İşte Tunceli yaşlılarının bahsettikleri bu aile Zerikan sülalesidir.Köyün nüfusu yıllar içinde artmıştır. Köyde ilkokulun açıldığı yıl olan 1956’de Vali okula karşı ilgiyi görünce köyün adını “Aydın” köyü olarak değiştirmiştir. Elektrik hizmeti zaman içinde gelmiştir. Köye telefon hizmeti ise 1983 yılında Gazi Çiçekverdi’nin yoğun girişimleri ile muhtarlığı döneminde gelmiştir. O zamanlar köyde sadece 1 telefon hattı vardı.

  Aileler genişleyince ve topraklarda verimsiz olunca ekonomik sıkıntılar zamanla baş göstermiş. Bu nedenle 1951’de Yusuf Kaplan Ankara’ya köyümüzden ilk göçen olmuştur. Onu Dünya Çiçekverdi takip etmiştir. Daha sonraki yıllarda insanlar yazları Ankara’da çalışmaya gelmiş, kışın ise köye dönmüşlerdir. 1970’li yıllardan itibaren aileler çocuklarına daha iyi bir gelecek imkanı bulma düşüncesiyle büyük şehirlere göç etmişlerdir. Bu sırada Almanya’ya işçi olarak gidenler olmuştur. Ankara’ya göçenler odun ve kömür satış depoları açarak ticaretle tanışmışlardır. Köylülerin bir kısmı da o depolarda çalışarak geçimini sağlamıştır. Daha sonra bazı aileler hafriyat ve kamyonculuk yaparak ticari hayata devam etmiş ve işlerini zamanla çok büyütmüşlerdir.

  Halen birçok kürt aile köyde ev yapmış ve yazın 3-4 ayını köyde geçirmektedirler. Bu nedenle yazın hane sayısında önemli artış olmaktadır. Ancak kışları çok az aile köyde kalmaktadır.


  Ankara’dan sonra bazı aileler daha sonra İstanbul ve farklı illere taşınmışlardır. Halen köylüler yoğun olarak Ankara olmak üzere; İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla, Antalya, Bursa ve Zonguldak’ta oturmaktadırlar.

  Köyde zamanla göçle beraber eğitim seviyesinde yükselme olmuştur. Üniversite mezunu sayısında artış olmuştur, halen üniversiteye devam eden gençler vardır.

  Coğrafya

  Sivas iline 148 km, İmranlı ilçesine 36 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 38
  1997 51
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aydın Köyü Hakkında Forum Tarih
Aydınlı Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Aydınlar Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Bıyıkaydın Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Aydınkışla Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Aydınkent Köyü Hakkında Bilgi Halkpınar Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş