Aydın İli Tarım ve hayvancılık

'Aydın Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aydın İli Tarım ve hayvancılık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aydın İli Tarım ve hayvancılık

  Aydın Büyük Menderes Irmağı’nın suladığı bereketli ovalar üzerinde Akdeniz iklimi sayesinde her türlü bitkisel üretimin yapılması gibi önemli bir tarım potansiyeline sahiptir.
  İlde sanayi bitkilerinin yanı sıra tarla, bağ ve bahçe ürünleri yetiştiren işletmeler fazladır. İlde en çok katma değer yaratan bitkisel ürünü incir üretiminde yüzde 60 payla Türkiye’de birincidir. Türkiye zeytin üretiminin yüzde 25’i, pamuk üretiminin yüzde 46’sı, kestane üretiminin yüzde 42’si Aydın ilinde gerçekleştirilir. Tütün, susam, ayçiçeği, mısır üretiminde de Türkiye’nin önemli illerindendir.
  Kırsal ekonomik yapının önemli ve ayrılmaz bir parçası olan hayvancılık sektörü, ülke kalkınmasında olduğu gibi bölge ve il bazında da önemli iktisadi fonksiyonlar yüklenmiştir. Bunlar sanayi sektörüne girdi sağlama, kırsal alandan göçü önleme, sektör içinde ve diğer sektörlerde yeni istihdam sahası yaratma şeklinde sıralanabilir.
  Aydın'da tarımsal işletme olarak adlandırılan hane halkının yüzde 85'i bitkisel ve hayvansal üretimini birlikte yapmakta, yalnız hayvansal üretimde ihtisaslaşmış hane halkı sayısı yüzde 15'lik bir kısmı teşkil etmektedir. Polikültür üretim yapısının ağırlıklı olduğu ilde hayvansal üretimde ihtisaslaşma düzeyi ve hayvan varlığı ekonomik kalkınmayı başarmak için önemli bir potansiyel olarak karşımıza çıkmaktadır.
  2004 yılında ilin küçük ve büyükbaş hayvan varlığından 6 bin 583 ton et elde edilmiştir. Sonuç olarak, bütün bu olgular şunu göstermektedir ki; Aydın ilinde tarım-sanayi-ihracat birbirini tamamlayıcı sektörlerdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aydın İli Tarım Forum Tarih
Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımı için neler yapabılabilir Genel Bilgi (Elektrik) 21 Ocak 2017
Osmanlıda terzilik yapan bir esnaf olsaydınız çırağınıza hangi tavsiyelerde bulunurdunuz? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Aydınlatma teknolojisi gelişimine katkısı olan bilim adamları Bilim & Teknoloji 23 Şubat 2016
Evinizde ve okulunuzdaki aydınlatma araçları doğru biçimde kullanılıyor mu? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 17 Şubat 2014
Aydın Sayılı Kimdir Kısaca Hayatı Düşünürler-Filozoflar 24 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş