Aydın ÇİNE İlçesi

'Aydın Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Aydın ÇİNE İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aydın ÇİNE İlçesi

  ÇİNE


  Çine; kuzeyinde Köşk ve Merkez İlçe, güneyinde Muğla ili, doğusunda Bozdoğan, kuzeydoğusunda Yenipazar, batısında Karpuzlu ve Koçarlı ilçeleri ile çevrilidir. Büyük Menderes havzasının güneyinde Madran dağının
  güneybatı eteklerinde Aydın-Muğla yolu üzerinde yer alır. Merkez ilçeye 38 km. uzaklıktadır. İlçe verimli toprakları, doğal koşullarının elverişliliği ve ticaret yolları üzerinde olması nedeniyle tarihi çok eskilere dayanır.

  Zamanla; İon, Karya, Lidya, Pers, Roma ve Bizansların egemenlikleri altında kalmıştır. Selçuklu hakimiyetinde Bizans topraklarına yapılan akınlarla büyük çatışmalar yaşayan Çine, daha sonraları Menteşoğulları Beyliğine katıldı.

  İlçede ilk yerleşme 8 km. güneyde, günümüzde Eski Çine olarak bilinen yerde oldu. Burası 1426 yılında II.Murat zamanında Osmanlıların eline geçti. Bugünkü Çine, Kıroba isimli küçük bir köydü. 1877-1878 Osmanlı-Rus(93) harbi sonunda Filibe,
  Çırpan, Zağra' dan gelenlerin yerleşmesiyle 1880' de II.Abdulhamit tarafından ilçe yapıldı. Onun ismine atfen kasabanın diğer adı da Hamitabad oldu.

  Önceleri Muğla iline bağlı olan Çine tanzimattan sonra Aydın' a bağlandı. 1900 yılında büyük bir yangına sahne olan ilçe yeniden imar edildi.

  Ekonomisi tarım, orman ve hayvancılığa dayalıdır. Bitkisel üretim Çine ve Akçaova ovalarında yoğunlaşmıştır. Pamuk, tütün, zeytin ve yer fıstığı gibi geleneksel ürünlerin yanı sıra son yıllarda meyve, sebze ve seracılık üretimde ilçeyi oldukça söz sahibi yapmıştır.
  Çevredeki çırçır, zeytinyağı fabrikaları, sabun atölyeleri ve maden ocakları ilçe sanayini oluşturur. Bunlardan başka metal işleme ve imalat tesisleri vardır. Hayvancılıkta özellikle süt inekçiliği ve besicilik halkın başlıca geçim kaynağını oluşturur.
  İçme suyu Çine belediyesinin en büyük gelir kaynaklarından biridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aydın ÇİNE İlçesi Forum Tarih
Yolboyu İlköğretim Okulu Çine Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Ocak 2011
Umurköy İlköğretim Okulu Çine Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Ocak 2011
Topçam İlköğretim Okulu Çine Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Ocak 2011
Saraçlar Şehit Taner Yılmaz İlköğretim Okulu Çine Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Ocak 2011
Namık Kemal İlköğretim Okulu Çine Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş