Aydın'ın cennet köşesi

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Aydın'ın cennet köşesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı Davutlar beldesinde bulunan Dilek Yarımadası Güzelçamlı Milli Parkı, doğal güzelliği ve barındırdığı yaban hayatla da turistlerin büyük ilgisini çekiyor.
  Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, doğal güzellikleri ve yaban hayatıyla Türkiye'nin en güzel mili parkları arasında yer alan Güzelçamlı Milli Parkı'na gelen ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Milli parkta 804 çeşit bitki türü bulunduğunu, parkın 28 çeşit memeli, 42 çeşit sürüngen ve çok sayıda deniz canlısına ev sahipliği yaptığını belirten Esen, şöyle konuştu:

  ''Milli parka ilgi her geçen yıl artıyor. Türkiye'de belki de en fazla ziyaretçisi olan alan burası. Geçen yıl yaklaşık 800 bin ziyaretçisi vardı. Bu yıl sadece ilk yedi ayda 42 bin günü birlik binek otomobil girişi var. Otobüsler, minibüsler, motosikletleri de sayarsak, parka giren araç sayısı 50 bini aşıyor. Bu da 300 binden fazla ziyaretçi demek. Yılın 12 ayında ortalama 700-800 bin doğasever milli parka geliyor.''

  Esen, milli parkın her zaman ziyaretçilere açık olduğunu ancak parktaki doğal dokuyu koruyabilmek için belirli kurallar bulunduğunu ifade etti. Öncelikle ziyaretçilerin park içinde ateş yakmalarının kesinlikle yasak olduğunu bildiren Esen, alanda ateşsiz piknik yapılabildiğini anlattı.

  Park ziyaretçilerinin günü birlik olarak çeşitli aktivitelerde bulunabildiklerini dile getiren Esen, ''Bölge su sporlarının yanı sıra doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, dağ bisikleti, foto safari, atlı safari, kuş gözlemciliği gibi çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Doğaseverler özellikle doğal hayatla iç içe olmak için bölgeye geliyor'' dedi.  [​IMG]


  [​IMG]
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  DÜNYADA BİR ÖRNEĞİ YOK

  Milli park, dünyada bir örneği daha olmayan Akdeniz'den Kafkasya'ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin bir arada görüldüğü bir ''botanik bahçesi'' olarak da dikkati çekiyor.

  Milli park, yırtıcı kuşları, vahşi hayvanları, dağlık arazisi ve onu çevreleyen su altı zenginlikleriyle hem doğal, hem tarihi ve kültürel zenginliği olan bir deltada bulunuyor.  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aydın'ın cennet köşesi Forum Tarih
Aydın'ın Coğrafi Özellikleri Aydın Tanıtımı 12 Kasım 2011
Aydın neleri meşhur - Aydın'ın neleri ünlü Aydın Tanıtımı 25 Ocak 2011
Aydın Yöresel Giysileri - Aydın'ın yöresel kıyafetleri Aydın Tanıtımı 25 Ocak 2011
Selçuk Aydın'ın gözü Berto'da Diğer Spor Dalları 9 Aralık 2010
İclal Aydın'ın haciz isyanı Magazin Haberleri 4 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş