Ayaz Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayaz Köyü Mustafakemalpaşa Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mustafakemalpaşa Ayaz Köyü Bilgileri - Ayaz Köyü Hakkında -Ayazr Köyü Tanıtımı - Akçapınar Köyü Resimleri  Ayaz, Bursa Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA

  İl: BURSA

  İle Uzaklığı:95km

  İlçeye Uzaklığı:10km

  Rakım:m

  Nüfus:

  2000:666
  1997:747

  Tarihçe

  Ayaz Köyü İstanbul’un fethinden 35 yıl önce 1416 yılında Fatih Sultan Mehmet’in hocalarından olduğu belirtilen Lala Şahin Paşa’nın komutanlarından kipçak türk soyundan"Ayas Paşa" tarafından kurulmuştur. Söylenenlere göre Ayaz köyünü de içinde bulunduğu geniş bir arazi (tımar) savaşlarda gösterdiği başarılardan ötürü Ayas Paşa’ya verilmiştir. 1530 tarihli belgelere göre köyde 4 hane yaşamaktaydı. Ayas Paşa 1442 yılında türbe, cami ve mescit yaptırmıştır. Caminin güneyinde bulunan türbe Ayas Paşa’nın yaptırdığı türbedir. Ayas Paşa’nın da mezarı olduğu söylenen bu türbe günümüze kadar gelmiştir.

  Türbe 1443 yılında Ayas (ayaz)Bin Sinan Bin Ayas (ayaz) tarafınfan yaptırılmıştır. Bu bilgiler türbenin girişindeki kitabeden ve 1936 yılında Uludağ Mecmuası yazarlarından Naci Kasım tarafından tercümesi yapılan sahit oğlu,Yusuf.yusuf Oğlu,Ayas(ayaz) hoca’in 1385 yılında sahibi bulunduğu arazilerin oğlu Sinan Bey adına düzenlediği vakfiye nameden çıkmadır.

  Yusuf Oğlu Ayas(ayaz)hoca aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet’in hocası, Şehzade Cem’in komutanıdır.sahit oglu yusuf,yusuf oglu ayas(ayaz),ayas(ayaz)oglu Sinan Bey ve Hamza Bey kardeştir ve halk arasından ayaz ve ayas diye hıtab edilen ayas hoca bu türbede oldukları vakfiye nameye göre kesindir.

  Köy Cumhuriyet döneminde Ayas ismi yerine Ayaz ismini almıştır. Daha önce bataklık olan arazilerin 1965 yılından sonra derenin düzenli akışını sağlayan setler yapılması ve toprağın tarıma elverişli hale getirilmesiyle bölge tarımsal açıdan büyük bir ilerlemeler göstermiştir. Şuan köy, her türlü tarımsal ürünü üretebilmekte ayrıca sebze ve özellikle meyve üretimi açısından çok önemli bir yere sahiptir.

  Kültür

  köy düğünlerinde özellikle keşkek çok meşhurdur.Eskiden çalgılarla yapılan düğünler yerini günümüzde yapılan salon düğünlerine bırakmştır.

  Coğrafya

  Bursa iline 95 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 10 km uzaklıktadır. Ayaz köyü Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köydür. Köy, Uluabat gölünün güneyinde ve ilçenin kuzey doğusunda yer almaktadır. Bursa iline 94 km. Mustafakemalpaşa’ya ise 9 km. uzaklıktadır.Köy, ilçeye asfalt yolla bağlı olup; ulaşım, ilçeden kalkan komşu köyler ve köye ait minibüslerle sağlanmaktadır.Köyün kuzeyinden geçen Mustafakemalpaşa çayı tarımsal üretim için gerekli olan su ihtiyacını karşılamaktadır. Çay suyu sulama kanalarıyla köye ulaştırılmaktadır.

  Köy kuzeyde Ormankadı ve Kumkadı güneyde Kadirçeşme ve Aliseydi doğuda Karaoğlan ve Batıda İncillipınar köyü ile komşudur. Köy dere yatağından 100-150 metre yükseklikteki iki tepe üzerinde kurulmuştur. Köyde tarım arazileri iki tip karakter göstermektedir. Birincisi ufak tepeler üzerinde bulunan küçük arazilerdir. Söz konusu arazilerde sulu tarım yapılmamakta, bu alanlarda buğday, nohut, soğan ve ayçiçeği gibi ürünler ekilmektedir. İkinci tip araziler ise Mustafakemalpaşa ovasındadır. Üretimin büyük bir kısmı burada yapılmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son zamanlarda meyvecilik önemli ölçüde gelişme göstermiştir

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Bilgi Yok

  Altyapı bilgileri

  Ayaz köyü, bölgedeki diğer birçok köyde olmayan olanaklara sahiptir. Köyün geçtiğimiz yıllarda merkez köy olarak belirlenmesi bunda önemli bir yere sahiptir.

  Köyde göze çarpan ilk fiziksel olanak köy okuludur. Çevredeki birçok köyün aksine Ayaz Köyü ’nde bir ilköğretim okulu mevcuttur. Ayaz köyünün en önemli özelliklerinden biri de budur. Köy, cumhuriyet tarihinde ilk defa okul kurulan köylerden biridir. Okulda yapılan incelemeler ve okul müdürü ile yapılan görüşme sonucu elde edilen bilgilere göre şuan Ayaz Köyü İlköğretim Okulu’nda biri okul müdürü olmak üzere toplam on iki öğretmen görev yapmaktadır. Yönetici dışındaki öğretmenlerden dördü branş, üçü ücretli ve kalan dördü de sınıf öğretmenidir. Öğretmenler köyde ikamet etmemektedir. Ayaz Köyü İlköğretim Okulu’nda toplam 91 öğrenci eğitim görmektedir. Okulun ihtiyaçlarının büyük bir kısmı muhtarlık ve köy halkı tarafından karşılanmaktadır.

  Köyde ayrıca sağlık ocağı da bulunmaktadır. Sağlık Ocağı, Ayaz ve çevre köylere hizmet vermektedir. Tarım Kredi Kooperatifi de köyde bulunan başka bir idari yapıdır .Söz konusu köy halkına tarımsal üretim için ihtiyaç duyduğu gübre, yakıt, tohum gibi girdileri sağlamaktadır. sağlik ocaği ve okulun gelişmesinde muhtar Sefer Aras'ın çok büyük katkısı olmuştur.

  Öncesinde sağlık ocaği hizmet vermezken günümüzde hemşiresiyle,doktoruyla hizmete açik olup civar köylerinde hizmetindedir çocuk aşilari aksatilmadan hemşire tarafından yapilmaktadir. Ayaz köyü ilkögretim okulunda ögrenciler bilgisayar egitimi de almaktadirlar.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayaz Köyü Mustafakemalpaşa Forum Tarih
Akçayazı Köyü Hakkında Bilgi Karapınar Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Arpayazı Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Arpayazı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Salyamaç Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Üzengili Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş