ayar altýn ne demektir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda DilzaR tarafından 1 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  ayar altýn ne demektir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bizde altýnýn saflýðýný gösterme ölçüsü olarak genellikle 'ayar' kelimesi kullanýlýr, ama uluslararasý piyasada kullanýlan kelime 'kýrat'týr. 'Kýrat' hem altýnýn, hem de elmas ve diðer kýymetli taþlarýn ölçümünde kullanýlan bir birimdir.
  Elmas ve deðerli taþlarý ölçmede kullanýlan 'kýrat'ýn bir birimi 200 miligrama (0,200 gram) eþittir. Yani 20 gramlýk bir elmasýnýz varsa, bu 100 kýratlýk bir elmastýr. Doðada bulunan elmasýn büyüklüðü çok seyrek olarak bir santimetrenin üzerindedir. Bugüne kadar bulunan en büyük elmas 3.106 kýratlýk 'Cullian'dýr. Bundan 530 ve 517 kýratlýk iki büyük ve 100 küçük elmas iþlenmiþtir.
  Altýnda kullanýlan 'kýrat' veya 'ayar' ise altýnýn saflýðýný gösterir. 24 kýrat (ayar) altýn, içinde karýþýk baþka bir metal olmayan yüzde yüz saf altýndýr. Tamamen saf altýn çok yumuþak olduðundan genellikle bakýr veya gümüþ ile karýþtýrýlýr. Her bir kýrat (ayar) altýnýn tümünün 24'de biridir. Örneðin bir bileziðin 24'de 18'i altýn, 24'de 6'sý da gümüþten yapýlmýþsa, o bilezik 18 kýrat (ayar) altýndýr.
  Altýný Ölçmede kullanýlan bu komik sistem, yaklaþýk bin yýl evvelki Almanlarýn Mark isimli bir altýn parasýndan kaynaklanmaktadýr. Tamamen saf altýndan yapýlan bu para 4,8 gramdý ve elmas ölçü biriminde aðýrlýðýna göre 24 kýrat ediyordu. Sonradan içine baþka maddeler karýþtýrýldýkça içindeki altýn miktarýna baðlý olarak kýrat ölçüsü düþürüldü.
  Altýn beyaz, kýrmýzý, sarý gibi çeþitli renklerde beðenimize sunulur. Altýn, bakýr ile karýþtýrýlmýþsa 'kýrmýzý altýn', gümüþ ile karýþtýrýlmýþa 'sarý altýn', nikel veya platin gibi metaller içeriyorsa 'beyaz altýn' adý verilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ayar altýn demektir Forum Tarih
Bilinçli bir tüketici bilgisayar alırken nelere dikkat eder kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Şubat 2017
Türkiye'nin ulusal saati hangi meridyene göre ayarlanıyor? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Ocak 2017
Bilgisayar ve internet bağımlılığın belirtileri kısaca Psikoloji 18 Ocak 2017
Bilgisayar oyunlarının yararları ve zararları kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Ocak 2017
Bilgisayar donanımını oluşturan birimler kısaca Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 10 Nisan 2016

Bu Sayfayı Paylaş