Ayaklı Köyü İvrindi Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayaklı Köyü İvrindi Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ayaklı köyü bilgileri - ayaklı köyü resimleri - ayaklı köyü tanıtım  Ayaklı, Balıkesir ilinin İvrindi ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Ayaklı köyünün isminin nerden geldiğine dair bir rivayet şu şekildedir.
  Balıkesir in Karaçepiş köyünde bulunan bir kısım ahali tarlalarına ve su kaynağına yakın bir başka yere yerleşmek üzere kendilerine yer ararlar bu sırada şimdiki ayaklı köyünün olduğu yeri beğenip Karaçepiş'e geri dönerler.Köyde buldukları yeri duyan başkalarıda olur ve ahali ayaklı kurulacağı yere yerleşmeye gittiklerinde köyden başkalarının yerleştiğini görürler.Bu yerleşen kişiler kendilerinden önce ayaklanıp yola çıktıkları için o köye ayaklı derler.Kendileri de karaçepiş ten ayrılmış oldukları için şimdiki geçmiş köyünün olduğu bölgeye yerleşirler.Ayaklılar kendilerini geçmiş olduğundan zamanla onlara da geçmiş denir.Geçmiş köyünün ismiyle ilgili başka rivayetler de bulunmaktadır.
  Kültür

  Ayaklı da her sene kurban bayramının 4. günü köyün kendine has bir geleneği olan "DEVE" gösterisi yapılır.yatsı namzaından sonra karanlıkta caminin yanındaki meydanda toplanan halk daire şeklinde dizilir.ortadaki boşlukta sunuc gelir ve konuşmaya başlar o gün hakkında konuşur ve heyeti tanırı .Heyet DEVE nin yapacaklarını belirler ve toplanacak bahşişlere karar verir.DEVE içine giren iki kişiden oluşan yapay bir hayvandır.Şekil itibariyle DEVE yi sadece andırır.İçine giren kişiler ve onu tutan bir kişi vardır.Sahibi onu köy içinde gezdirir.Sahibi paralı olduğunu düşündüğü kişilere yanaşır ve DEVE orada kısa bir gösteri sunar, genelde korkutma amaçlı bağrışmalar olur.Sonra bahşiş alınır.genelde açık meydanda bulunan kişilere DEVE gider, bazen de köy kahvelerine uğrar:heyet deve için fiyat belirler herkesten o parayı almasını ister eğer bahşi düşükse deve ayrılmaz.DEVE bazen köydeki gençlerin sevdikleri kızların aile evlerine de baskın yapar ve o evden eşarp alarak getirir.Genelde deveyi birçok genç peşinden takip eder.Bu eğlenceyi köyden göç etmiş birçok aile seyretmeye gelir.Ayaklı ya Almanya dan bu şekilde birçok ziyaret her sene gerçekleşir.
  Köyde yine düğün ve önemli eğlence günlerinde kuzeydeki meydanında büyük bir direğe binilerek oyanan bir oyun vardır.Bu oyunda iki kişi büyük bir y şeklindeki kasnağa dayanan direk üzerinde dönerler.Bildiğimiz salıncak gibidir ama 360 derece dönen bir Y kasnağı vardır ve direk uzunluğu yaklaşık 7 metredir.Oldukça tehlikeli olmasına karşın oyun taraflardan birinin düşmesine kadar devam eder.Sürekli aynı yöne dönüldüğü gibi bazen oyuncular ayaklarıyla yönünü değiştirebilirler.
  Coğrafya

  Balıkesir iline 55 km, İvrindi ilçesine 18 km uzaklıktadır.Ayaklı nın çevresi tepelerle çevrilidir, dolayısıyla güneş ışığını her açıdan iyi alamaz.Buna bağlı bazı tarım ürünleri 5-10 km merkezine uzaklıkta yetiştirilmektedir.Hemen yakınından bir çay geçmektedir.Bu çayın üzerinden geçen metal taşıyıcıya sahip bir köprüsü vardır.Çay yazın kurur ve ufak göletlere dönüşür.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.Köyde son yılarda kuraklık olmaktadır.Önceden su motorlarıyla çaydan su çekilerek vahşi sulamayla tarım yapılırken çayda su kalmaması üzerine açılan kuyulardan çekilen su 2005 ten sonra damlama yöntemiyle tarlalara verilmektedir. Köyün rakımı 290 dır.Köy etrafı dağlarla çevrili çanakımsı bir coğrafi yapıya sahip olduğu için mayıs ayının ilk haftasına kadar ilkbahar geç donları oluşur. Bu donlar meyve ve sebze yetiştiriciliğini olumsuz yönde etkilemektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 525
  1997 507
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayaklı Köyü İvrindi Forum Tarih
Ayaklıcaoluk Köyü Merkez Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 2 Nisan 2010
Ayaklı Kütüphane Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 9 Şubat 2012
Kros - Kayaklı Koşu Hakkında Bilgi Diğer Spor Dalları 13 Kasım 2011
Karabatak Kitap Özeti - Zeynep Ünlücayaklı Kitap Özetleri & E-Kitaplar 3 Şubat 2011
Ayaklı kütüphane nedir - Ayaklı kütüphane deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 25 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş