Ayakkabının Yapım Aşamaları - Ayakkabı Nasıl Yapılıyor ?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 20 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ayakkabının Yapım Aşamaları - Ayakkabı Nasıl Yapılıyor ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayakkabının Yapım Aşamaları - Ayakkabı Nasıl Yapılıyor ?

  Üretime karar verilen model için önce deri seçimi yapılıyor. Kullanılacak deri yüksek ışık altında itinayla inceleniyor. Gerçek deri olduğu için derinin birçok yerinde lekeler çıkabiliyor, derinin bazı noktalarında gözenekler genişlemiş olabiliyor. Bu lekeler işaretlenerek kullanılmaması gereken yerler çiziliyor. Ve bu işaretli noktalara göre ayakkabının kesimi yapılıyor. En mükemmel olan bölümler, ayakkabının üst bölümünde kullanılıyor. Sürek'ten öğreniyorum ki en değerli deri, hayvanın sırt bölümüymüş. Karın bölümü esnek olduğundan burası ayakkabının üst bölümünde pek kullanılmazmış.

  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]  İşte bir püf nokta daha, ayakkabının rahat olması için esneyen yöne doğru kesilirmiş kalıplar. Terse kesilirse esnemeyeceği için ayakkabıda istenen rahatlık sağlanamıyormuş.
  Derideki kusurlar işaretlendikten sonra bu bölümler dışarıda kalacak şekilde kalıplar yerleştirilerek çizim yapılıyor. Bunun için İnci'de bilgisayarlı bir makine var; makine, işaretli yerleri görüp deriden en az fire verilecek şekilde çizim yapıp kesimi yapıyor. Kesimin yüzde 80'i bu makine sayesinde yapılırken bazı özel deriler elde ve preslenerek kesiliyor.


  ÇİZME 50 PARÇA
  Kesilen parça tek tek kontrol ediliyor. İlker Sürek bazen bir çizmenin 50 parçadan oluştuğunu söylüyor ki bir hata yapılmaması için her aşamada kontrolden geçirildiğini belirtiyor.
  Geliyoruz dikime... 'Ayakkabının en zor bölümü. Gerçekten büyük bir işçilik var' diyor. Kolay değil, 50 parça tek tek bir araya getiriliyor.  [​IMG]  Kesilen deriler dikiş yerleri çekiçle dövülüyor, patlamasın diye altına bantlar atılıyor, takviyeler yapılıyor. Her parça tek tek çekiçle vur vura kıvrılıyor ve şekil veriliyor.


  [​IMG]  Derinin altına iki kat takviye, üstüne astar ondan sonra da kalıba giriyor ayakkabı. Kalıba giren ayakkabının şeklini alabilmesi için sıcak ve soğuk preslerden geçiyor ki ayakkabının burnunun şekli kolay bozulmasın.

  ÖTEN ÇELİK ÇUBUKLAR
  Ve sıra tabana geliyor ki orada da ayrı bir işçilik var. Burada en çok dikkatimi çeken, taban astarının içindeki ayakkabının sağlamlığını sağlayan çelik çubuk. Altındaki gizli tabanın içine bir çelik çubuk yerleştiriliyor ki ağırlığı o taşıyor, topuğun kırılmasını engelliyor.  [​IMG]  Ve öğreniyorum ki havaalanında kapılardan geçerken sebepsiz yere ötmemize sebep olan buymuş. Taban, ayakkabının rengine göre boyanıyor ve daha üstüne pek çok katman geliyor.
  Dikilen üst saya ve taban astarı birleştiriliyor ve sonra ayakkabıların diğer aksesuarları birleştirilmek üzere banda gönderiliyor. Burada numara numara diziliyor. Taban şekline göre kalıba çakılıyor. Makineyle ön tarafa kalıbın şekli aldırılıyor. Sonra saya, ustalar tarafından çekilerek zımbalanıyor, gerekli yerlere çivi çakılıyor. Taban astarı, yanlar, ön ve arka kapandıktan sonra kalıbın şeklini almaya başlıyor. Sırayı öyle bir makine alıyor ki bir taraftan yapıştırma işlemi yapılırken bir taraftan deri esnetiliyor, bir taraftan çiviler çıkıyor. Robot gibi bir makine bu.  Şekli yavaş yavaş beliren ayakkabı buharla ütüleniyor. Zımpara yapılıyor, hem tabana hem kalıba yapıştırıcı sürülüyor ve fırına veriliyor. 10 dakika sonra sıcak sıcak preslenerek taban yapıştırılıyor.

  SON DURAK BUZDOLABI
  Preslendikten sonra buzdolabına giriyor. Yapıştırıcının donması sağlanıyor. Yapıştırıcının taşan kısımları tek tek temizleniyor ve 5. saatin sonunda ayakkabı kalıptan ayrılıyor. Sıra topuğun vida ve çivilerle sabitlenmesine geliyor. Kadınların yolda kalmaması için şart bu. Son aşamada yeniden ütülenen, varsa bağcıkları takılan ve kremleri sürülen ayakkabılar, son kontrolleri yapıldıktan sonra nihayet kadınlarla buluşmak üzere kutulara konuyor.  Bu arada tam yüzlerce aşamadan geçmiş ve 700 el dokunmuş oluyor.
   

 2. merhaba ben kosovadan selamlar
   

 3. çok teşekkürler, çok iyi paylaşım olmuş
   

 4. Ya o kadar kolaydı çekiçle dövüp takviyelerle yapmak,gel birde sen çalış 1 gün kolaymı?
   

 5. çok güzeldi yeni bir şey ogrendim
   

 6. süper saolun
   

 7. Senin anlattiginin bir kısmı doğru ayakkabıcılık. Zanaat işidir öyle kolay deyil bu makineler ile yapılan ayakkabimi sanıyorsunuz. Bu sadece işçiliği daha ucuza getirip fazla para kazanma peşinde olanlarin dedikleri. Elle yapılan ayakkabın rahatlığı spor ayakkabıda bulamazsin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayakkabının Yapım Aşamaları Forum Tarih
Ayakkabının İcadı kim icat etti Bilim & Teknoloji 24 Şubat 2011
Ayakkabının Çamuru İslami Kıssalar & Hikayeler 31 Ocak 2010
ßu Ayakkabının Hem Rengi Değişiyor hemde ModeLi Populer markalar & Moda 7 Şubat 2009
Demir yollarının yapımı ekonomik olarak devlete neler kazandırdı kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Şubat 2017
Piramitlerin yapımında hangi malzeme ve araçlardan yararlanıldı madde madde kısaca Tarihi Eserler Antikalar 7 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş