Ayakkabıların uzun ömürlü olması için neler yapılmalı

'Pratik Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ayakkabıların uzun ömürlü olması için neler yapılmalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayakkabıların uzun ömürlü olması için mevsimine göre, günaşırı giyilmesi ve haftada en az bir kez boyanması önerildi. Süet ve nubuk ayakkabılar ile kösele tabanlı ayakkabıların yaz aylarında, lastik ve kauçuk tabanlı ayakkabıların kış aylarında giyilmesinin, ayakkabıyı daha uzun ömürlü yapacağı ifade edildi.

  Konya Kunduracılar Odası Başkanvekili Mustafa Küçük, Türkiye’de ayakkabı kültürünün henüz tam olarak yerleşmediğini ve ayakkabıya yeteri kadar özen gösterilmediğini söyledi. Bu nedenle, ayakkabıların çok kısa zaman içinde deforme olduğunu ve güzel görümünü yitirdiğini belirten Küçük, ayakkabıların da her giysi gibi ilgi istediğini, uzun ömürlü olması için bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

  Küçük, yeni alınan ayakkabının günaşırı dinlendirilerek giyilmesini önererek, “Her gün giyilen ayakkabı ter ve sıcaklık nedeniyle çabuk deforme olur. Özellikle iç kısmı yıprandığından ayağı da oldukça rahatsız eder. Ayrıca kötü koku ortaya çıkar” dedi.

  Ayakkabıların mevsimine göre giyilmesi gerektiğini vurgulayan Küçük, süet ve nubuk ayakkabılar ile kösele tabanlı ayakkabıların yaz aylarında, lastik ve kauçuk tabanlı ayakkabıların kış aylarında giyilmesinin, ayakkabıyı daha uzun ömürlü yapacağını söyledi. Küçük, ayakkabı alınırken ayağa tam uyanların tercih edilmesini, aksi takdirde büyük ve küçük ayakkabıların çok kısa süre içinde deforme olacağını ifade ederek, şu önerilerde bulundu: “Ayakkabı almaya giderken, sürekli kullanılan çoraplar giyilmeli ve ayakkabı otururken değil, ayakta denenmelidir. Ayakkabıların her gün düzenli bakımı yapılmalıdır. Sabah ve akşam mutlaka kadife bez ile tozu alınmalı ve haftada en az bir kez boyanmalıdır. Bu, ayakkabının dış kısmının bozulmasını önleyeceği gibi dış etkenlere karşı dayanıklılığını artırır.”

  Sıcakta Kurutmayın
  Kösele, termotaban ve politaban ayakkabıların mazot, yağ gibi petrol ürünlerinden uzak tutulması gerektiğini anlatan Küçük, ıslanan ayakkabıların soba, kalorifer ya da direk güneş ışığı altında kurutulmasının sakıncalı olduğunu belirtti.

  Ayakkabıların kesinlikle temiz tutulması, çamurlaşmış ayakkabıların nemli iken silinmesini öneren Küçük, “Ayakkabı, kesinlikle çorapsız giyilmemelidir. Özellikle yaz aylarında aşırı sıcak sonucu meydana gelen terleme, ayakkabıya verdiği zararın yanı sıra ayak sağlığını da bozar. Çekecek kullanılarak giyilmesi gereken ayakkabı, üşenmeden ipi çözülerek, topuğuna basılmadan el yardımıyla çıkarılmalı ve haftada en az bir kez kalıbında bekletilmelidir” diye konuştu.


  • Ayakkabıyı sağ ve sol olarak deneyiniz.
  • Ayakkabının emmiş olduğu ter 24 saatte buharlaşır. Bu nedenle ayakkabınızı 2 gün ara ile giymeniz daha uzun süre kullanım olanağı sağlar.
  • Islak ve nemli ayakkabılar oda ısısında kurutulmalıdır. Kalorifer ve güneş altında kurutulmamalıdır.
  • Ayakkabı nemliyken hafif nemli bir bez ile çamur ve kiri alınmalıdır.
  • Ayakkabıların muhtemel kokulara karşı mutlaka havalandırılarak kaldırılması ve deformasyonu önlemek için kalıba koyulması tavsiye edilir.
  • Üstü el dikişli (saraçlı tabir edilen) ayakkabıların dikiş yerlerinden su alması doğaldır. Dolayısıyla özellikle karlı ve yağmurlu havalarda mümkün olduğunca bu tip ayakkabılarla su birikintilerine girmemeye çalışılmalıdır.
  • Terleyen ayaklar ve kar, derinin üzerinde tuzlanmaya neden olabilir.Giderilmesi mümkün olmayan bu durumu bilgilerinize sunarız.
  • Her türlü ayakkabı üzerinde "su geçirmez" ya da "suya dayanıklıdır" ibaresi yok ise yağmurda bir miktar su çekebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayakkabıların uzun ömürlü Forum Tarih
Tamir İle Ayakkabılarınızı Yenileyin Pratik Bilgiler 3 Nisan 2010
Ayakkabılarınızı giyerken silkeleyiniz Sünnetler & Hadisler 20 Şubat 2010
Ayakkabılarınıza Yer Sağlayan Yatak Fırfırı Dekorasyon 19 Mayıs 2009
2009'un ayakkabılarında şıklık ön planda Populer markalar & Moda 28 Ocak 2009
Ayakkabılarınız Koruma Altında: Ayakkabı Galoşu Populer markalar & Moda 29 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş