Ayak Voleybolu - Ayak Voleybolu Nedir (Takım Sporları)

'Diğer Spor Dalları' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ayak Voleybolu - Ayak Voleybolu Nedir (Takım Sporları) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayak Voleybolu - Ayak Voleybolu Nedir (Takım Sporları)

  Ayak voleybolu, Sepak Takraw, olarak da bilinen, üçer kişilik iki takım tarafından oynanan ve el dışında vücudun bütün kısımlarının kullanıldığı - özellikle ayak, diz, omuz ve kafa - bir file oyunudur. Top, rakip sahada yere değdiği takdirde sayı kazanılır. Oyun futbolla jimnastiğin bir karışımıdır. Sepak takraw dünya çapında popülerliği artan ve izleyici çeken bir spordur.

  [​IMG]

  Geçmişi

  Ayak voleybolu en çok Tayland ve Malezya'da popülerdir ve ilk olarak 15. yüzyılda oynanmıştır. Oyunun ilk zamanlarında adam ve çocuklardan oluşan takımlar topun yerde sekmesine izin vermeden birbirleriyle paylaşıyorlardı, oyun bugünün hacky sack oyununa benziyordu.
  Oyun ilk kez 1829'da resmen düzenlenmiştir ancak resmi adı 1965'te konmuştur. Sepaktakraw da Tayland dilinde "yumak top" anlamına gelmektedir. Malezya dilinde "vuruş" anlamına gelirken

  Kurallar ve puanlama
  Oyun servis dairesindeki oyuncunun servisi ile başlar. Bu sıada diğer arkadaşları kenardaki yarım dairelerde bekler. Rakip oyunculardan birinin bir ayağı servis sırasında kendi servis dairesinin içinde olmalıdır ancak diğerleri istedikleri yerde durabilir. Yarım dairedeki oyuncu topu servis kullanacak oyuncuya fırlatır ve servisçi de topu file üstünden rakip sahaya yollar.
  Voleyboldaki gibi her takım topa en az kez vurabilir, üç vuruş sonunda topu rakip sahaya göndermelidir. Karşılaşmalar 15 sayı üzerinden oynanan üç set üzerinden oynanır. Skor 14-14 olursa fark iki sayıya çıkana kadar set uzar. İki tarafın da 12'şer oyuncusu vardır, her oyunda farklı bir üçlü sahaya çıkar.

  Oyun alanı ve donanım

  Oyun alanı: Oyun badminton sahasının iki katı kadar bir alanda oynanır.İki yarım daire oyuncuların servis atarkenki konumlarını belirler. Ağın tepe noktası erkeklerde 1.54 metre kadınlarda ise 1.45 yüksekliğindedir.


  Toplar: 20. yüzyılın sonuna kadar el yapımı ve kendine hastı. Günümüzdeyse toplu üretime geçilmiştir.


  Oynucu: Ayak voleybolu oyuncuları son derece sağlıklı atletik oyunculardır, akrobatik hareketler ve top kontrol yetenekleri ileri düzeyde olmalıdır. Oyun dışında salonda çalışırlar ama en iyi idman oyun sırasında yapılır.


  Ayak voleybolu - Wikipedia

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayak Voleybolu Ayak Forum Tarih
Ayak tırnaklarını nasıl kesmeliyiz El Ayak ve Vücut Bakımı 2 Ekim 2016
Akılsız başın cezasını ayaklar çeker kısa kompozisyon Edebi Türler Halk Edebiyatı 23 Mart 2014
Teknolojiye ayak uyduramayan kişiler ile ilgili fıkra Fıkra & Komik Yazılar 20 Şubat 2014
TBMM'ye Karşı Çıkan Ayaklanmalar Nelerdir Kısaca Tarihi Bilgiler 11 Ocak 2014
Ayaklarım Çok Üşüyor Nedeni Nedir Genel Sağlık 10 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş