Ayak sağlığı günlük performansı etkiliyor

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda Dine tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Ayak sağlığı günlük performansı etkiliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayserispor kulüp doktoru Ahmet Hamdi Çağlar, ayağın yapısı ve fonksiyonundaki bozuklukların ayağın yanı sıra vücudun hemen her yerinde mekanik problemlere neden olabileceğini, spor performansını etkilediğini belirtti.

  [​IMG]

  Kayserispor kulüp doktoru Ahmet Hamdi Çağlar, ayağın yapısı ve fonksiyonundaki bozuklukların ayağın yanı sıra vücudun hemen her yerinde mekanik problemlere neden olabileceğini, kişinin günlük ve spor performansını olumsuz etkilediğini bildirdi.

  Türkiye Futbol Federasyonu'nun mart ayında yayımlanan Tam Saha Dergisinde, Çağlar'ın, ayak sağlığı ile ilgili makalesine yer verildi.

  Çağlar, ayağın karmaşık yapı ve fonksiyona sahip, denge ve itme ile ilgili dinamik bir organ olduğunu belirterek, ayakla ilgili malzeme seçiminin de ayak sağlığını önemli derecede etkileyebileceğini vurguladı.

  Yapılan araştırmaların, sadece yanlış ayakkabı seçiminde futbolda büyük iş kayıplarına neden olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çeken Çağlar, ''Ayağın yapısı ve fonksiyonundaki bozukluklar, ayağın yanı sıra vücudun hemen her yerinde mekanik problemlere neden olabileceği gibi kişinin günlük ve spor performansını da olumsuz yönde etkiler'' dedi.

  Sporcularda ayak dokularında genelde mekanik problemlerin ön plana çıktığını, enfeksiyonların da önemli yer tuttuğunu ifade eden Çağlar, şu bilgileri verdi:

  ''Ayak derisinde ve tırnaklarda mantar enfeksiyonları, sporcularda oldukça sık görülen problemlerdir. Tırnak mantarı önce tırnakta renk değişikliği ile başlar, daha sonra kalınlaşma ve şekil bozukluğu oluşturur. Ayak derisi mantar enfeksiyonları daha çok parmak aralarında görülür, deride renk değişikliği ve kaşıntı ile başlar. Mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem zordur hem de uzun sürer. Bu nedenle korunma çok önemlidir. Ayak enfeksiyonlarından korunmak için öncelikle ayak bakımı ve temizliğine çok dikkat edilmelidir.

  Tırnak batmalarını engellemek için ise tırnaklar düz olarak ve hafif uzun kalacak şekilde kesilmeli. Dar ve tırnağa baskı yapacak ayakkabılar giyilmemelidir. Tırnak batması varsa bu bölgedeki deri ve tırnak arasına ince tampon konulmalı, enfeksiyon oluşmasını engellemek için de antiseptikler ve antibiyotikli pomatlar tırnak batması geçene kadar kullanılmalıdır. Darbe sonucu oluşan tırnak yatağı kanamaları, tırnak mantarı oluşumunu kolaylaştıracağı için tırnak bakımına bu durumlarda daha çok dikkat edilmelidir. Duş sonrası ayaklar iyice kurulanmalı, deride çatlak oluşumunu engellemek için üre bazlı bitkisel kremler kullanılmalı. Günlük yaşamda ayakta fazla terleme varsa sık sık çorap değiştirilmeli, çorapsız ayakkabı giyilmemelidir. Ayakkabılar, antrenman ve maç sonrası temizlenmeli, kurulanarak nemli bırakılmamalı.''

  Ayakların çok uzun süre su ile temasından kaçınılması gerektiğini vurgulayan Çağlar, yumuşamış ayak derisinin sıyrık oluşumunu kolaylaştırdığını, özellikle sezon başlarında sık görülen ayakkabı giyme problemlerine neden olabildiğini kaydetti.

  Ayak derisi ve tırnaktaki mekanik travmaların bu bölgelerde mantar, viral ve diğer enfeksiyon oluşumlarını kolaylaştırdığına işaret eden Çağlar, ayaktaki nasır ve viralin tedaviye tam cevap verebilmesi için o bölgedeki basıncın azaltılması gerektiğini kaydetti.

  Çorapların ayak ölçüsünde, örgü şekli dolaşımı rahatlatıcı tarzda, sürtünmeyi engelleyici olması, yapısında teflon veya özel polyamide lifler içermesi, keten içermemesi, parmak üzerinde dikiş yeri olmaması gerektiğini vurgulayan Çağlar, ketenin teri emerek bu ıslaklığın deriyi yumuşatıp, sürtünmeyi artırdığını, gümüş içermesi durumunda ise bakteri ve mantar üremesini önleyerek, koku oluşumunu engellediğini belirtti.

  AYAKKABI SEÇİMİ

  Ayakkabının, aktivite biçimine, zemine, ayak ölçüsüne, yapısına ve fonksiyonuna uygun olmasını öneren Çağlar, şu uyarılarda bulundu:

  ''Ayakkabıda tabanın orta kısmı fazla bükülmemeli, sadece parmakların başladığı yerden bükülebilmelidir. Ayakkabının topuğu kavradığı kısmı, topuğun fazla içe ve dışa dönmesini kontrol edecek kadar sert olmalıdır. Özellikle koşu ayakkabılarında ayakkabının ön kısmı ile zemin arasında 4-12 derece açı olması, yürüme ve koşuyu kolaylaştıracaktır. Futbol ayakkabısının dış taban özellikleri ve çivilerin şekli, sayısı, yerleri, sertliği, uzunluğu, kişinin ayak yapısına, fonksiyona ve zeminin özelliklerine göre belirlenmelidir. Çivi sayısının fazla ve bıçak türü olması, ayak tabanındaki yük dağılımının daha iyi olmasını sağlamaktadır. Zemin sert ise çivi sayısının fazla, materyalinin daha yumuşak ve boylarının kısa olması tercih edilmelidir. Yeni sezon başında ayakkabıya bağlı problemlerin yaşanmaması için eski ayakkabılar ile başlanmalı, yeni ayakkabılar ayak alışana kadar kısa süreli kontrollü bir şekilde giyilmeli. Ayakkabı üst materyalinin sentetik olması, ayakkabının hafif olmasını sağlar fakat esnek olmadığı için ayağı tam kavrayamaz ve şeklini alamaz. Deri, ayakkabının biraz daha ağır olmasına neden olur ama esnek olması nedeni ile ayağı tam kavrar ve ayağın şeklini alır.''

  TABANLIKLAR ORTOPEDİK OLMALI

  Tabanlık seçilirken ortopedik olmasına dikkat edilmesini isteyen Çağlar, ortopedik tabanın, ağrılı veya problemli olan bölgede basıncı veya yükü azalttığına, ayağın yapısını desteklediğine ve aşırı fonksiyonları engellediğine dikkat çekti.

  Kişiye özel tabanlık yapılabilmesi için ayağın yapısı ve fonksiyonu ile ilgili detay bilgilere ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Çağlar, bu detaylar için dinamik pedobarografik ve hızlı kamera sistem ölçümlerine gerek duyulduğunu, klasik muayene yöntemlerinin ayağın bu karmaşık yapı ve fonksiyonlarını değerlendirmede yetersiz kaldığını vurguladı.

  Günlük ve sporda kullanılacak ortopedik tabanlıkların farklı olması gerektiğini belirten Çağlar, şunları kaydetti:

  ''Günlük kullanılacak tabanlıklar, kişinin günlük aktivitesine göre statik veya yürüme sırasındaki ayak yapı ve fonksiyonlarına göre, sporda kullanılacak tabanlıklar ise koşarken veya yaptığı spor sırasındaki ayak yapı ve fonksiyonlarına göre tasarlanmalı. Ayakkabı iç tabanı çıkabilmeli ve kalınlığı en az yerine konulacak ortopedik tabanlık kalınlığı kadar olmalıdır. Ortopedik tabanlığın yerleşeceği zemin düz olmalı, en küçük yükselti ve alçaltının ortopedik tabanlığın yapısını bozacağı unutulmamalıdır. Ayağın tabanlığa adaptasyonun 3-6 hafta sürebileceği kullanıcı tarafından bilinmelidir.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayak sağlığı günlük Forum Tarih
Bebeklerde Ayak Sağlığı Hakkında Bilgi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 13 Nisan 2011
Ayak tırnaklarını nasıl kesmeliyiz El Ayak ve Vücut Bakımı 2 Ekim 2016
Akılsız başın cezasını ayaklar çeker kısa kompozisyon Edebi Türler Halk Edebiyatı 23 Mart 2014
Teknolojiye ayak uyduramayan kişiler ile ilgili fıkra Fıkra & Komik Yazılar 20 Şubat 2014
TBMM'ye Karşı Çıkan Ayaklanmalar Nelerdir Kısaca Tarihi Bilgiler 11 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş