Ayak Bileklerindeki Şişme Olmasının Nedenleri Nelerdir ?

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda Mavi_inci tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ayak Bileklerindeki Şişme Olmasının Nedenleri Nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayak Bileklerindeki Şişme En Çok Neden Olur?

  Çoğunlukla dolaşım bozukluğundan olur. Sıkı çorap bağları, kalp hastalıkları, kronik böbrek enfeksiyonları, ilerlemiş varisler, nedenlerden birkaçıdır. Şişliğin karakteri ve ayaklar kaldırılarak dinlendirildikten sonraki durumu, teşhis bakımından doktor için son derece önemlidir.
  Uzun süre ayakta durmak, önemli bir neden olabilir. Yaşlılarda, damarların arterioskleroz, yani damar sertliği nedeniyle daralması, kan dolaşımını aksatabilir ki bu, özellikle günün sonuna doğru olur.
  Sıkı kuşak takan kadınlarda, bacaklar ve venlerde kanın dönüşünün zorlanması nedeniyle şişlik olur.
  Bacaklardaki ya da ayak bileklerindeki şişliği ihmal etmemek gerekir. Nedeni kesinlikle anlaşıldıktan sonra, hemen her zaman tedavi söz konusudur.
  Ayak bileklerim gündüzleri o kadar şişiyor ayakkabılarımı çıkarmam gerekiyor, yeniden giymekte de güçlük çekiyorum. Gece uykusundan sonra şişlik geçiyor.Ayaklardaki şişme ya da ödem, o bölgedeki kan
  dolaşımı bozukluğunu gösterir. Bazen, varisli venler, aşırı vücut ağırlığı ve bütün gün ayakta durma da bu şişliği yapabilir.
  Bütün nedenler bu denli basit değildir. Kronik kalp ve böbrek hastalıkları da bu ödemlere neden olabilirler. Sıvı birikmesi ve hormon dengesizliğinden de aynı durum ortaya çıkabilir. Dolaşım ve lenf drenaj sistemleri tam olarak araştırılmalıdır. Nedeni bulunduğu zaman, tedavi belli olur ve hastalık iyileştirilebilir.
  Çoğunlukla, şişliğin sabahları kaybolmasından yüreklenen kimseler, rahatsızlığı önemsemezler. Bir şişlik uzun zaman tekrarlarsa, tepeden tırnağa bir muayene yapılmalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayak Bileklerindeki Şişme Forum Tarih
Ayak tırnaklarını nasıl kesmeliyiz El Ayak ve Vücut Bakımı 2 Ekim 2016
Akılsız başın cezasını ayaklar çeker kısa kompozisyon Edebi Türler Halk Edebiyatı 23 Mart 2014
Teknolojiye ayak uyduramayan kişiler ile ilgili fıkra Fıkra & Komik Yazılar 20 Şubat 2014
TBMM'ye Karşı Çıkan Ayaklanmalar Nelerdir Kısaca Tarihi Bilgiler 11 Ocak 2014
Ayaklarım Çok Üşüyor Nedeni Nedir Genel Sağlık 10 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş