Ayak Şişmesi Nedenleri

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayak Şişmesi Nedenleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayakların Şişme Sebepleri - Ayakların Şişmesi - Hangi Hastalıklarda Ayaklar Şişer - Hamilelikte Ayak Şişmesi - Ayaklarda Şişlik - Ayak Bileğinde Şişlik


  Aslında ayakların şişmesinin birden fazla nedeni vardır.
  Hamilelik durumu, yoğun iş temposu, aşırı sıcaklar, hiper tansiyon, damar hastalıkları, kalp rahatsızlıkları , sürekli ayakta durmak, sert sandalyelerde uzun süre hareketsiz oturmak, uzun süren seyahatler, ayak bileği iltihabı, ayak burkulmaları, böbrek rahatsızlıkları bunlardan bazılarıdır.
  Ayak şişmeleri eğer hamilelik, yorgunluk, uzun seyahatler, burkulmalara bağlı gelişiyorsa normal kabul edilmektedir.

  Ancak bu durumların dışında periyodik olarak şişen ayaklar bir takım tehlikelerin habercisi olabilmektedir. Eğer kendinizde olağan dışı bir ayak şişmesi durumu algılıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.
  Ayak şişmesi ile ilgili bazı durumlar.

  Hiper tansiyon:

  Hiper tansiyon yüksek tansiyon demektir. Yüksek tansiyon aslında damar kılcalları üzerinde ve dolayısıyla böbreklerde soruna neden olur bu sorunlar vücuttan fazlalık sıvıların idrar yoluyla atılamamasına ve en sonunda da ayaklara vuran şişmelere neden olur. Son zamanlarda meydana gelen ayak şişmelerine kalp çarpıntıları da eklenmişse hastanelerin kardiyoloji bölümüne görünmenizde fayda vardır.

  Ayak bileği iltihaplanması nedeniyle ayak şişmesi:

  Artrit eklem iltihaplanması demektir. Eklem iltihaplanması ayaklarda bileklerden başlayan şişliklere neden olur. Özellikle ayağın yere basmasıyla artan ani ve keskin ağrılarla kendini gösterir. Hastanelerin ortopedi bölümleri bu türlü vakalara bakmaktadır.

  Damar hastalıkları:

  Bacaklarda ki damarların tıkanması kanın ayaklarda birikmesine ve bunun sonucun da ayak şişmesi durumuna neden olmaktadır. Bu duruma dikkat etmeniz çok önemlidir. Bacak damarlarınızda şişmelerle birlikte seyreden ayak şişmesi damar hastalıklarına işaret etmektedir. Hastanelerin kalp damar hastalıkları bölümü bu tür vakalara bakmaktadır.

  Hamilelik nedeniyle ayak şişmesi.

  Hamile insanların vücutları daha fazla sıvı üretir. Bu sıvının bebek için hayati önemi vardır. Aslında hamilelerde ayak şişmesi hamile insanlardaki uterusun damarlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadı r. Uzanarak şişliğin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durumdur.

  Burkulma nedeniyle ayak şişmesi:

  Bu durumda eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve etrafına dokular arası sıvı toplamaya başlar sonuç ta ayak şişmesi meydana gelir. Yapacağınız en iyi şey soğuk uygulamaktır. Soğuk bir miktar buzun bir beze sarılarak ayaklar ve ya bilekler üzerinde gezdirilmesiyle uygulanabilir. Soğuk ayak damarlarında büzülmeye ve damardan sızan sıvıların azalmasına neden olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayak Şişmesi Nedenleri Forum Tarih
Gebelikte Ödem ve Ayakların Şişmesi Nedenleri ve Çözümleri Gebelik ve Annelik 30 Aralık 2010
Gebelikte Ayak şişmesine ne iyi gelir? Gebelik ve Annelik 26 Ekim 2010
Hamilelikte Bacak Ayak Şişmesi - Gebelikte Ayak Şişmeleri Gebelik ve Annelik 3 Temmuz 2009
Hamilelikte Ayaklarin Sismesi - Hamilelikte Ayaklar Sisebilir Gebelik ve Annelik 4 Şubat 2009
Ayak tırnaklarını nasıl kesmeliyiz El Ayak ve Vücut Bakımı 2 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş