Ay'a inişin 40. yılı kutlanacak

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ay'a inişin 40. yılı kutlanacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ay'a inişin 40. yılı kutlanacak
  [​IMG]  Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'a yapılan ilk inişin 40. yılı şerefine bir dizi etkinlik düzenleyeceğini duyurdu.

  20 Temmuz 1969'da Ay'a yapılan ilk inişin 40. yıldönümü nedeniyle "Apollo'yu Anma: Ay'ı araştırmak, Dünya'yı keşfetmek" (Celebrate Apollo: Exploring the Moon, Discovering Earth) adı altında bir dizi etkinlik düzenleyeceğini açıkladı.
  Etkinliklerde, Apollo programı, insanlığa kazandırdıkları ve başarısıyla ilgili bilgiler paylaşılacağını belirten NASA, çabalarının ajansın tarihi, güncel ve gelecekte üzerinde çalıştığı, çalışacağı projelerin kamuya daha açık bir şekilde tanıtmak olduğunu kaydetti.
  Ajans, anma programıyla ilgili birçok eşyanın tasarlandığı ve üretildiğini belirtiyor. Bunlardan biri, Apollo'nun 40. yıldönümü logosu, ajandası ve Web sitesi olarak belirtiliyor.
  NASA, ayrıca 2015'te uzay istasyonuna, 2020'de de Ay'a insan taşıması planlanan Orion Uzay Aracı'nın 1'e 1 ölçekli maketini 30 Mart'tan itibaren Washington'daki National Mall'da sergileyecek.
  Apollo 11 görevi, Neil Armstrong, Michael Collins ve Edwin "Buzz" Aldrin Jr'ı Ay'a götürmüştü. Armstrong ve Aldrin, Ay'a ayak basan ilk insanlar olurken, Collins onların Ay yörüngesindeki refakatçisi olmuştu.
  NASA'nın resmi Apollo Web sitesi http://www.nasa.gov/apollo40th adresinden ziyaret edilebiliyor. Siteden video, görüntü ve sesler indirilebiliyor.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ay'a inişin yılı Forum Tarih
Hatay İlçelerinin isimleri - Hatay'a bağlı ilçeler Hatay Tanıtımı 25 Ocak 2011
Aksaray İlçelerinin isimleri - Aksaray'a bağlı ilçeler Aksaray Tanıtımı 24 Ocak 2011
Son katsayı kararı için Danıştay'a itiraz Yurt İçi Haberler 15 Nisan 2010
Ay'a dönüş projesinden vazgeçildi Uzay ve Gökyüzü 31 Ocak 2010
Galatasaray'a şok suçlama! Galatasaray 23 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş