Ay Olmasaydı

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ay Olmasaydı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ay Olmasaydı


  Güneş sistemimiz oluşurken koşullar çok az farklı olsaydı bizler için her şey değişik olabilirdi. Dünyanın madde dağılımı büyüklüğü enerjisi dönme ekseni açısı atmosfer ve mevsimler çok farklı olabilirdi. Dünyamızda hayat belki yine gerçekleşebilirdi ama farklı şekilde. Bu hali ile sanki her şey en ince detayına kadar insan için özel olarak hazırlanmış gibidir.

  Peki bu oluşum içinde ayın görevi nedir? Nasıl oluştuğu ve dünyanın yörüngesine nasıl girdiği hala büyük bir sır olan Ay'ın bu mükemmel düzen içindeki yeri nedir? Yaşamın oluşmasına ne katkısı vardır? Ay olmasaydı ne olurdu?

  Dünyadaki yaşam koşulları bakımından Ay'dan kaynaklanan hiç bir olumsuz etken yoktur. Yani Ay'ın varlığının hiç bir zararı yoktur. Ya yararı?

  Ay'ın dünya üzerindeki en büyük etkisi çekim gücü nedeniyle onun kendi etrafındaki dönüş hızını yavaşlatıp bildiğimiz günlük periyoduna getirmesidir. Ay'ın olmaması dünyanın dönüş hızının artmasına yaklaşık 15 saatlik bir gün süresinin oluşmasına sebep olacak günler kısalacak canlılardaki biyolojik saat alt üst olacak yaşam biçimleri ve yapıları farklılaşabilecek buna ayak uyduramayanlar yok olacak fırtına kasırga gibi atmosferik olaylar çok şiddetlenecekti.

  Neyi değiştireceği bilinmez ama Ay'ın yokluğunda artık Ay ve Güneş tutulmaları da olmazdı. Dünya üzerindeki gel-git olaylarının yüzde 70'i Ay'dan diğer yüzde 30'u ise Güneş ve gezegenlerden kaynaklandığı için Ay olmayınca gel-git olayları da yüzde 70 azalırdı.

  Denizlerdeki gel-git olayı en çok Kanada'da Fundy körfezinde meydana gelir. Bu sırada deniz 154 metre yükselir. Bu olay Manş sahillerinde 115 metre Çanakkale Boğazı'nda 5-6 santimetre olup İstanbul Boğazı'nda pek hissedilmez. Ay'ın etkisiyle yalnız denizler değil karalar da hareketlenir. Kara parçalarında saptanan en büyük yükselme ise 50 santimetredir.

  Astronomik gözlemlerde nasıl atmosferimiz iyi görüş almamıza mani teşkil ediyorsa Ay'ın ışığı da öyledir. Öyleyse Ay'ın olmaması bu konuda faydalı olacaktı. Dünya'nın yörünge hareketindeki Ay'dan kaynaklanan küçük salınım hareketleri yavaş yavaş ortadan kalkacak ama dünyanın dönme ekseni bundan pek etkilenmeyecekti.

  Ay uzay boşluğunda başıboş gezen göktaşlarına karşı bir kalkan görevi yaptığından yokluğunda dünya yüzeyine daha fazla göktaşı düşebilecekti.

  Ay olmayınca etkinliklerini geceleri Ay ışığında sürdürebilen bir çok canlı türü de bunu yapamayacaklardı. Ay olmasaydı insanların dolunaydan etkilenmesi ve kurt adam hikayeleri de ortadan kalkacak ama en önemlisi romantik çiftlerin el ele tutuşup seyrettikleri gökyüzündeki o muhteşem manzara olmayacaktı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Olmasaydı Forum Tarih
Otomobil olmasaydı yaşamımız nasıl etkilenirdi kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Stetoskop olmasaydı ne olurdu bu durumdan nasıl etkilenirdik kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Güneş olmasaydı ne olurdu hikaye örneği Masallar-Hikayeler-Destanlar 30 Ocak 2017
Ulusal egemenlik olmasaydı ne olurdu maddeler halinde kısaca Sorular ve Cevaplar 26 Ocak 2017
Trafik kuralları olmasaydı ne olabilirdi? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş