Ay Nasıl Hareket Eder - Ay Nasıl Hareket Ediyor?

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ay Nasıl Hareket Eder - Ay Nasıl Hareket Ediyor? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ay Nasıl Hareket Eder - Ay Nasıl Hareket Ediyor?
  Ay Nasıl Hareket Eder

  Ay kendi etrafın döndüğü gibi her 29,53 günde bir, dünyanın etrafında dönüşünü tamamlar. Yani Ay yıldızlara nispetle her gün yaklaşık 13 derece doğuya doğru hareket eder. Yani her saat yarım derece hareket etmektedir. Bu da neredeyse Ay'ın çapı kadardır.

  [​IMG]


  Ay karanlık bir gök cismidir. Gördüğümüz ışık güneş ışığının Ay yüzeyinde yansımasıyla oluşur. Ay'ın bir yarısı karanlık diğer yarısı aydınlıktır. Evreler Ay'ın dünyaya bakan yüzünün bulunduğu konuma göre değişir. Ay, bütünüyle dünya ile Güneş arasında kaldığı zaman, Güneş'e bakan yüzü aydınlık, Dünya'ya bakan yüzü ise karanlık olur. Bu durumda Ay'ı göremeyiz. Bu dolunay evresidir. Günler sonra ilkdördün, dolunay, son dördün evreleri gelir. Sonra Ay tekrar başlangıç evresine döner.

  Ay'ın yörüngesinin Dünya'nın Güneş etrafındaki yörünge seviyesinden beş derece sapmasından dolayı her dolunay evresinde Ay tutulması olmamaktadır. Bazen Ay, Dünya ile Güneş arasında kalabilir. Fakat Ay'ın dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesiyle aynı seviyede bulunması şart değildir. Daha alçak bir konumda ya da yüksekte bulunabilir. Ay, Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesiyle aynı düzeyde bulunduğu zaman Güneş tutulması olmaktadır. Ay'ın buradaki hali 'dolunay' olarak isimlendirilir. Hilal'in görülmesi Hilal'in yeni oluştuğu anlamına gelmez. Hilal, Ay'ın tamamının Dünya ile Güneş arasında kaldığı için görülür. Bu anda Ay'ın aydınlatma oranı bir gözlemci için yüzde sıfırdır. Devamında Ay, Dünya etrafında dönmesiyle Güneş'ten biraz uzaklaşacak ve Güneş ışınlarının üzerinde yansımasıyla bize ince bir hilal şeklinde görünecektir. Hilal sema safhasındayken Güneş yuvarlağının yakınında bulunabilir. Bu durumda Hilali Güneş battıktan sonra Güneş'in battığı mıntıkada aramamız gerekir. Güneş yuvarlağı ufuktayken hilali görmemiz mümkün değildir. Çünkü Güneş'in şiddetli parıltısı, Güneş ışığının gün aydınlığında yıldızların görülmesini engellediği gibi Ay'ın uçuk ışığını bastıracaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nasıl Hareket Eder Forum Tarih
Bitkiler nasıl hareket eder kısaca Doğa ve Bitkiler 13 Nisan 2014
Bitkiler Nasıl Hareket Eder? Doğa ve Bitkiler 2 Ocak 2012
Isı nasıl hareket eder? Isının hareketi nasıldır Isı nasıl hareket eder Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Aralık 2011
Uzayda Nasıl Hareket Edilir - Astronot Uzayda Nasıl Hareket Eder Uzay ve Gökyüzü 26 Şubat 2011
Canlı ve Cansız Varlıklar Nasıl Hareket Ederler ? Konu Dışı Başlıklar 16 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş