Ay Düğümleri Nedir ?

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 23 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ay Düğümleri Nedir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ay Düğümleri Nedir ?

  [​IMG]


  Ay ilerlerken ekinoks'u yani Günes'in izledigi varsayilan yolu yukariya veya kuzeye dogru keser. Buna Ayin Kuzey Noktasi, Kuzey Dügümü veya Ejderhanin Basi adi verilir ([​IMG]). Yine Ay'in ekinoks'u yukaridan asagiya veya güneye dogru kestigi noktaya Ayin Güney Noktasi, Güney Dügümü veya Ejderhanin Kuyrugu adi verilir ([​IMG]). Kuzey ve güney dügümleri zit açi olustururlar yani karsilikli gelirler.
  [​IMG] Kuzey dügümü, Jüpiter karakterine dahildir ve bu nedenle yararlidir, düstügü evle ilgili olumlu özellikleri ortaya koyar. Bu dügüm burcun ve evin iyi göstergelerini daha da saglamlastirir ve maddi konularda yardimci olur. Ayrica burasi yeni bilgileri, idealleri ve fikirleri alisinizi, size yeni olan seyleri sembolize eder. Almanin ve artisin noktasidir.
  [​IMG] Güney dügümü ise Satürn karakterine dahildir ve düstügü evde olumsuz özelliklere neden olur. Bu nedenle zararli kabul edilir. Bu dügüm, bulundugu burç ve evin yönettigi konularda zararli etki yapar. Burasi vermenin noktasidir. Burada kuzeyden gelen, kazandiginiz bilgi verilmez. Zaten var olan, önceden aldiginiz bilgiler, fikirler, davranislar ve etik kurallari verilir. Çoktan sizin bir parçaniz olan geçmisinize, hatiralariniza, çocuklugunuza ait bir seyler verilir.
  Ay'in dügüm pozisyonlari ile olan görünümü de önemlidir. Eger Ay Kuzey Dügümü ile kavusum yapiyorsa, bu durum kazançlar ve ödüller olarak yorumlanir. Tersi durumda ise, yani Ay Güney Dügümü ile kavusum yaparsa kayiplar ve sorunlar anlamina gelir.
  Gök Günlüklerinde (Efemeris) iki çesit ay dügümü ile karsilasilir. Amerikan gök günlükleri, çogunlukla Gerçek Dügümler (True Node) olarak kabul edilenleri verir. Bu dügümler sirayla ileri ve geri hareket ederler. Bir ay içinde en az 2 dakika, en çok 2 1/2° geriye dogru hareket ederler. Fakat yillar boyunca toplam hareketleri geriye dogru olmustur. Bazi gök günlükleri ise Ortalama Dügümleri (Mean Node) verir. Bu Ay Dügümleri, her üç günde 10 dakika ya da her gün 3 1/3 dakika ortalama hizla devamli geriye dogru hareket ederler.
  Bunlarin hiçbiri bir ötekinden daha dogru degildir. Ay Dünya etrafinda dönerken pertübasyona (bir gökcisminin hareketinde baska bir gökcisminin etkisi ile meydana gelen düzensizlik) ugrar ve sabit bir hizla ilerlemez. Ortalama Dügümler bu pertübasyonlar yokmus gibi hesaplanmistir. Gerçek Dügümler ise sanki her an bir pertübasyon varmis gibi hesaplanir. Iki hesap sekli arasindaki fark 1-2° mertebesindedir.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  Eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

 3. Fena değil yani
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Düğümleri Nedir Forum Tarih
Lenf düğümleri nerelerde bulunurlar kısaca Genel Sağlık 16 Mart 2014
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25
8. sınıf inkılap çalışma birinci dünya savaşı ve Osmanlı devleti cevapları nedir? Eğitim Bilgileri Çarşamba 20:54
Devriye Fütüvvetname ve Surname nedir ne demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 18 Haziran 2017
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017

Bu Sayfayı Paylaş