Ayşepınar Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayşepınar Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ayşepınar Köyü bilgileri - Ayşepınar Köyü tanıtım - Ayşepınar Köyü resimleri  Ayşepınar, Kayseri ilinin Develi ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Bilindiği kadarıyla ilk olarak Hititler devrinde yeleşim alanı olarak kullanılmıştır. Yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan bulgular bölgenin tarihi değerini gösterir derecede boldur. Şah Şirin(saserin), Ağzı Güzeller en önemli Hitit kalıntılarıdır.

  Hititlerden daha önce de buraların yerleşim alanı olarak kullanıldığı çıkan tarihi eserlerden anlaşılmaktadır. Yer altından çıkan tarihi eserlerden bir kısmının Milattan Önce 5000 yıllarına ait olduğu belirlenmiştir.

  Anadolu Selçuklu Devleti'nin 1071 Malazgirt Savaşı'ndaki başarısıyla ORTA ANADDOLU ile birlikte buralarda Türklerin egemenliğine girmiştir. Ayşepınar Köyündeki Türkmen yerleşimi Osmanlı Devleti zamanında başlar ve Yavuz Selim'in Şah İsmail Hatayiyi yenmesi sonrasında bu çevredeki; Ayşepınar, Şıhlı, Karaköy, Saraycık, Şahmelik, Kale, Deresimli gibi köylere dalgalar halinde Avşar, Varsak, Cerit, Bozdoğan, Kocahallı(kocanallı, kocamanlı) gibi Türkmen boylarından oymaklar(kabileler) yerleşir.

  Bu köyün arazisi üzerinde yaşamış pek çok küçük ören yeri mevcuttur. Bunlardan bazıları Saserin (Şah Şirin), Kuyucak, Arıören, Havadan, Sağır Kilise, Kumluca, Yağlavak (Yağlı Koyak) tır. Arıören'den çıkan bazı çanak çömlekler Kayseri müzesindedir. Yapılan inceleme sonucu bunların Milattan Önce 5.000 yılına ait olduğu bildirilmiştir.

  Bu köy, adını şu hikâyeden almaktadır:Bir gün koyunlarını yitiren Eşe(ayşe=ayça) adında bir Türkmen kadını koyunları aramaya çıkar ve bir süre sonra onları bir su gözünün yanında otlarken bulur. Ortada buz gibi su akmaktadır. Eşe kadın hemen oraya daha sonra bulmasını kolaylaştıracak taşlardan bir bel koyar. Eşe ananın haber vermesiyle su gözünün olduğu yere gelen Türkmen obasının gençleri hemen oraya güzel bir kuyu yaptırır.Daha sonra Eşe kadının bağlı olduğu Türkmen obası gelip buraya yerleşir. O tarihten sonra buraya Eşe'nin yaptırdığı pınar manasına gelen Eşepınarı denilmeye başlanır. Cumhuriyet döneminde bu isim Ayşepınar olarak değiştirilir.Türkmen boylarının bir kısmı da buraya gelerek yerleşirler.

  Ayşepınar köyü, 1928 yılına kadar Kozan sancağına bağlı Feke ilçesine bağlıydı ve Zamantı(samantı=samanlı=şamanlı) ırmağı Kozan ile Develi arasındki sınırı oluşturuyordu. 1928 yılında Kozan sancağının Adana'ya bağlanarak ilçe statüsüne getirilmesiyle Ayşepınar, Şıhlı, Karaköy, Saraycık, Deresimli, Kale gibi köyler idari anlamda Kozan'dan ayrılarak Develi ilçesine bağlandılar.

  Türkmen oymakları bu bölgeye yerleşirken buralarda yaşamakta olan Türkçe konuşan Hıristiyanlar da vardı. Bu Türkçe konuşan Hıristiyanlar küçük bir dini cemaat olarak Kurtuluş savaşı dönemine kadar buralarda azınlık olarak kalırlar ama Kurtuluş Savaşı sonrasında da bir bölümü Yunanistan'a mübadil olarak gönderilir, bir kısmı ise İstanbul'a göçerler.

  Nüfusu yaklaşık 1800 olan Ayşepınar köyü çevre köylere oranla tarım ve hayvancılıkta gelişmiştir. Üç tarafı Zamantı Irmağı ile çevrili olan köy tarihi ve doğal dokusuyla görülmeye ve gezilmeye değerdir. Özellikle Azözeller (Ağzı Güzeller) diye bilinen mağaraların giriş kapısındaki süslemeler oldukça ilginç olup görülmeye değer yerlerdir. Saserin (Şah Şirin)'deki yer altı mağaraları da oldukça ilginç birer tarihi eserlerdir. Köyden bir çok ailenin Kozan, Ankara, İstanbul, Kuşadası, Antalya gibi yerlere göçmesine rağmen Ayşepınar hâlâ Develi'nin en büyük köyüdür.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri genel olarak Kozan, Feke, Sarız gibi ilçelerimizin Varsak, Avşar, Ceritli, Bozdoğanlı Türkmen köyleriyle benzerlik gösterir. Örneğin köy düğünleri perşembe gününden başlayıp pazar gününe kadar sürer. Halı ve kilim dokumacılığında yine Ayşepınar köyü ile Kozan, Sarız, Feke çevresindeki Türkmen köyleri arasında kullanılan teknik ve desenler konusunda benzerlikler çoktur.

  KOCAHALLILAR(UYANIK kabilesi),KOCABAŞLAR, KARAMANLAR, GÜNEYLER, ILGINLAR, ULUSOYLAR, KÖKSALLAR,SELAMLILAR(BULUTLAR), ÇAKIRLAR KÖYÜN EN KÖKLÜ TÜRKMEN AİLELERİ OLUP BİR KOLLARI DA ADANA-KOZAN'A UZANIR. KÖYÜN GEÇMİŞİ SELÇUKLULARLA GELEN OĞUZ TÜRKLERİNE KADAR DAYANIR. BİLHASSA KOCABAŞLARIN SOYU SELÇUKLU SARAYINA DAYANIR.

  Ayşepınar Köyü'nden fotoğraflar:

  YAKINDA ...
  Coğrafya

  Kayseri iline 113 km, Develi ilçesine 27 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 1 203
  2007 1 211
  2000 1 304
  1997 1 327
  1990 1 440
  1985
  1980 1 735
  1975 1 996
  1970 2 536

  KÖYÜN BİLİNEN EN eski Türkmen aileleri:Karamanlar, Güneyler, Köksallar, Çakırlar, Ilgınlar, Ulusoylar olarak sıralanabilir.Bunların dışında köyün en köklü ailesi olan KOCABAŞ'ların soyu SELÇUKLU sarayına dayanır. Adı geçen ailelerin Kozan, Kuşadası, Ankara, İstanbul, Antalya gibi şehirlerimize de yayılmış uzantıları vardır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayanır. Ayrıca halı ve kilim dokumacılığıda yapılır. Köyün tarımsal imkânları sulu tarıma uygun olmadığı için köyün çalışabilir nüfusunun büyük bölümü mart ayından itibaren inşaat yapılan büyük kentlere inşaat ustası olarak çalışmaya gider. Köyde yaygınlaşan büyük baş hayvan besiciliği ev ekonomisine katkı anlamında oldukça önemlidir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Kemal UÇTU
  2004 - Kemal UÇTU
  1999 - Mustafa DOLGUN
  1994 - Ali Rıza SERT
  1989 - Ahmet KARAMAN
  1984 - Yaşar KÖKSAL

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşbilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayşepınar Köyü Hakkında Forum Tarih
Ayşepınarı Köyü Andırın Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 2 Nisan 2010
Ayşepınar İlköğretim Okulu Kayseri Develi Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Ağustos 2010
Ayşepınar-Kayseri Kayseri Tanıtımı 19 Ocak 2010
Ayşepınar, Ayşepınar Tarihi İç Anadolu Bölgesi 18 Ocak 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş