Ayşebacı Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ayşebacı Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ayşebacı köyü bilgileri - ayşebacı köyü tanıtım - ayşebacı köyü resimleri  Ayşebacı Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy hakkında yeterince bilgi yoktur.Köyün adı Fatih Sultan Mehmet Han zamanına dayanmaktadır. Rivayete göre sefere çıkan padişah konaklamak için bu köye gelmiştir. Çok susayan padişah buyur edildiği evdeki kadından bir bardak su ister. Fakat kadın padişaha bir bardak ayran getirir. Padişah bir şey demeden ayranı içmeye başlar fakat kadın ayranı getirirken içine küçük bir başak tanesi koymuştur. Padişah yavaş yavaş ayranı içer ve en sonunda dayanamaz sorar. Bu ayranın içene başak tanesi düşürmüşsün der. Bunun üzerine kadın yok padişahım bilerek attım, geldiğinde çok terliydin soğuk ayranı birden içersen hasta olursun diye korktum yavaş içip hasta olmayasın diye onu attım içine der.Sen bizim başımızsın Allah seni başımızdan eksik etmesin hasta olmanı istemem der. Bunun üzerine padişah kadına adın ne senin diye sorar kadın "Ayşe" ismini verir. Padişah köyü bu ayşe kadına bağışlar ve köyün adı Ayşebacı olur...
  Kültür

  Köyde genel olarak Balıkesir yöresine ait kültür izleri bulunmaktadır. Köyün şehir merkezine çok yakın olması nedeni ile kültürel anlamda diğer köylerden daha gelişmiştir. Köyde yaşayanlar içerisinde mezhebi farklı insanlar yer almamaktadır.
  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 7 km. uzaklıktadır. Ayşebacı köyünde, 29 tane (hat 2) şehire taşımacılık yapan minübüs bulunmaktadır. 19 tane öğrenci servis aracı bulunmaktadır.Ayrıca Balıkesir kaymaklısı için köyde kaymak yapılmaktadır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 2003
  1997 1664
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köy, Balıkesir Küçük Yeni Sanayii'ye çok yakın olması nedeni ile ahalinin bir kısmı burada çalışmaktadır. Köyün bitişiğine yapılan şahir terminali köyün gelişimine katkıda bulunmuş bir çok gence iş imkânı sağlamıştır.ayrıca köyün büyük bölümünde örtü altı sebze yetiştiriciliği bulunmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Bu okul 2007 yılı ağustos ayında "81 ilde 81 okul" kampanyasından Balıkesir iline ayrılan okuldur ve yapımı nerdeyse bitmiştir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 1adet internet kafe, 9 adet kahvehane bulunmaktadır. Futbol Sahası garaj inşaatı nedeniyle kaldırılmıştır. Ayşebacı Fatih Spor 1. amatör kümede mücadele etmektedir ve maçlarını Ali Hikmet Paşa tesislerinde oynamaktadır. Ayşebacı köyü Susurluk-Balıkesir yolunun üzerindedir. Balıkesir Merkez'den kalkan Yeni Sanayii-Ayşebacı minibüsleri ve Yeni Otogar'a giden halk otobüsleri ile ulaşmak mümkündür.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ayşebacı Köyü Merkez Forum Tarih
Ayşebacı Köyü Şehit İsa Yavaş İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Haziran 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş