Ayşe Soysal Kimdir - Ayşe Soysal Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 2 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Ayşe Soysal Kimdir - Ayşe Soysal Biyografisi konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Ayşe Soysal Kimdir - Ayşe Soysal Resimleri - Ayşe Soysal Biyografisi - Ayşe Soysal Hakkında

Prof. Dr. Ayşe Soysal, YÖK Üyesi[1]., Boğaziçi Üniversitesi'nin 2004 - 2008 yılları arasındaki rektörü. Boğaziçi Üniversitesi'nin ilk kadın dekanı ve rektörü ünvanlarını taşımaktadır.

Ayşe Soysal, 1948 `de dünyaya geldi. 1967`de Arnavutköy Amerikan Kız Koleji`ni, ardından da Robert Kolej Yüksek Okulu`nu başarıyla bitirdi. 1971`de üniversite birincisi olarak fizik-matematik çift anadal programından mezun oldu. Fulbright bursu ile ABD`ye giden Soysal, Michigan Üniversitesi Matematik Bölümü`nde lisansüstü çalışmalarına devam etti ve asistan olarak ders verdikten sonra 1973`te başarılı asyalı kadın doktora öğrencilerine verilen Betsy Barbour bursunu almaya temsil gösterilen ilk Türk öğrenci oldu. Soysal, 1976`da Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü`nde öğretim üyesi olarak işe başladı. 1981 de doçentliğe, 1991`de profesörlüğe yükseldi. Fakülte yönetim kurulu üyeliği, dekan yardımcılığı, araştırma fonu yönetim kurulu üyeliği, matematik bölüm başkanlığı ve üniversitelerarası kurul temsilciliği gibi birçok idari görevde bulunan Soysal,(1993-2000) yılları arasında UNESCES Türkiye Milli Komisyonu yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. 1992`de 140 yıllık Boğaziçi Üniversitesi`nin ilk kadın dekanı sıfatıyla Fen Edebiyat Fakültesini`nde göreve başladı.

Yükleniyor...