Ay'ın hareketleri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda şebnemşebnem tarafından 17 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ay'ın hareketleri nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ay'ın hareketleri hakkında bilgi verir misiniz?

  Bir gök cismi olan Ay’ın üç türlü hareketi vardır. Bu hareketleri ve sonuçlarını şöyle sıralayabiliriz:

  1. Ay kendi etrafında döner. Bu dönüşünün sonucunda Ay’ın üzerinde de gece ve gündüz oluşur.

  2. Ay, Dünya’nın etrafında döner. Dünya etrafındaki dönüşünü yaklaşık 29 günde tamamlar. Dünya üzerinden Ay’a baktığımızda Ay’ın daima aynı yüzünü görürüz. Bunun nedeni Ay’ın kendi etrafındaki dönüşü ile Dünya etrafındaki dönüşünü aynı sürede tamamlamasıdır.

  3. Ay, Dünya etrafında döndüğü için Dünya ile birlikte Güneş’in etrafında da döner.

  Ay’ın Dünya etrafındaki dönüşü sırasında Ay, Dünya ile Güneş arasında kalırsa güneş tutulması meydana gelir.

  Ay’ın Dünya üzerine gölgesinin düştüğü yerlerde Güneş görülemez, buralarda güneş tutulması meydana gelmiş olur. Dünya, Ay ile Güneş arasında kalırsa Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşer, Ay görülemez. Bu durumda ay tutulması oluşur.

  Sonuç olarak Ay’ın hareketlerini özetlersek;
  1. Kendi etrafındaki hareketi
  2. Dünya etrafındaki hareketi
  3. Dünya ile birlikte Güneş etrafındaki hareketidir.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ay'ın hareketleri

  Ay astroloji'de duyguları sembolize eder. Büyüyen, küçülen ve ortadan kaybolup yeniden beliren ay gibi duygularımızda her zaman değişkendir. Ay dişi özellikler gösterir. Besleyici, koruyucu ve büyütücü etkisiyle anneyi temsil eder.
  Küçük nurlu diye de adlandırılan Ay, duyular yoluyla hissedilen olayların yanı sıra fizik alemde de etkileriyle bilinir.

  Denizin med-cezir hareketi ayın hareketleriyle bağlantılıdır. Canlılardaki kanın artışı ve azalması yönünde etkisi vardır. Ayın doğuşundan dolunaya kadar geçen sürede kanın kabarmasıyla bedenler güçlenirken; dolunaydan sonraki süreçte bu hareket tersine döndüğünden kuvvet azalır. Yine ayın hareketlerinin, beyin dokuları üzerindeki etkileri de bilinmektedir. Ayın yükseliş döneminde dikilen ağaçlar daha fazla uzar ve gelişirken ayın alçalması zamanında dikilenler zayıf olur yada kurur. Meyvelerin, çiçeklerin, otları ayın yükseliş dönemlerinde daha fazla büyüdükleri de bilinir.
  Ay bir ayna gibi bize bizi gösterir. Ayın yansıtma özelliği, güneşin ışığını bize yansıtmasına da neden olur ve gökyüzündeki değişik ışıklı halleri ortaya çıkar. Şimdi isterseniz ayın yaklaşık 28 gün süren zodyak yolculuğuna bakalım.


  [​IMG]

  Yeni ay ayın güneşle aynı burçta olduğunda başlar. Yani ay güneşle dünya arasına girmiştir. Böylece güneşin ışığını yansıttığı aydınlık bölümü göremeyiz. Karanlık yüzü bize dönüktür. Ancak ay bir gün ve gecede yaklaşık 12 derece kadar ilerlediğinden bu kavuşumdan bir gün sonra ayın ışık alan yüzünden bir miktar bize görünür. İşte Hilal budur.
  Böylece her gün 12-13 derece güneşten uzaklaştıkça aydınlık tarafının bize eğimi artar. Güneşten uzaklaşması üç burcu aldığında (90 derece) ışıklı yüzünün yarısını görürüz. İşte bu
  ilk dördündür.
  Bundan sonra güneşten uzaklaşması altı burcu aldığında (180 derece) aydınlık yüzü tamamen görünür. İşte bu
  dolunay'dır. Artık güneşin tam karşısındadır.
  Bundan sonra ay güneşin karşısından ayrılıp gün gün yeniden güneşe yaklaşmaya başlar. Böylece karanlık tarafı batı tarafından bize görünmeye başlar. Dolunaydan itibaren üç burç sonra karanlık tarafla aydınlık taraf eşitlenir. İşte bu
  son dördündür.
  Son dördünden itibaren güneşe yaklaştıkça ışığı giderek azalır. Taki güneşle bu kez diğer burçta birleşinceye kadar...
  Ay 28 günlük yolculukla yaklaşık 2,5 günde bir burç değiştirerek zodyaktaki dönüşünü tamamlar. Yeni ayla başlayan her süreç Zodyak çemberindeki burçlarla ilişkilendirilmiştir.  1 günBALIK2-3-4 günler KOÇ5-6-7 günlerBOĞA8 günİKİZLER9-10-11 günlerYENGEÇ12-13-14 günlerASLAN15 günBAŞAK16-17-18 günlerTERAZİ19-20-21 günlerAKREP22 günYAY23-24-25 günlerOĞLAK26-27-28 günlerKOVA burcunun yönetimi altındadır.(Yeni aydan dolunay'a)Ayın güneşten uzaklaştığı ilk iki hafta içinde dünyaya yansıyan ışığı giderek büyür ve tamlaşır. Bireysel adımların atılması, yolların bulunması ve özgür irade ile seçimler yapma olanakları artar. Yeni başlangıçlar, planlar ve başlatılmış işleri ilerletme zamanıdır.
  (Dolunay'dan yeni aya)Ayın güneşe yaklaştığı son iki haftada dünyaya yansıyan ışığı giderek küçülür ve kaybolur. Bu devrede sosyal ve spiritüel farkındalık gelişir, tüm aktivitelerin tamamlanma sonuçlandırılma, ürünlerin elde edilmesi zamanıdır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Mart 2011

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ay'ın hareketleri nelerdir Forum Tarih
Ay'ın görmemize katkısı kısaca Uzay ve Gökyüzü 11 Mart 2014
Hatay'ın Yemek Gelenekleri - Hatay Yemek Kültürü Hatay Tanıtımı 23 Ekim 2012
Ay'ın Dünya İçin Önemi Nedir - Ay Olmasa Ne Olurdu? Uzay ve Gökyüzü 20 Ekim 2012
Oğuz Atay'ın Eserleri Biyografi & Otobiyografi 5 Ağustos 2012
Kızılay'ın Görevleri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 25 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş